twitter
facebook

Dowóz pracowników do pracy

Kobieta w białym samochodzie

Obecnie coraz większa liczba osób, rozpoczyna swoją karierę poza miejscem zamieszkania. Pracodawca niejednokrotnie decyduje się na pomoc w tej kwestii i zapewnia swoim pracownikom nieodpłatny dowóz.

Czy pracodawcy mają taki obowiązek i czy dowóz do pracy stanowi dla pracowników dodatkowy przychód podlegający opodatkowaniu?

 Zasadniczo pracodawca niema takiego obowiązku, poza jednym wyjątkiem. Wysłanie pracownika w podróż służbową zobowiązuje pracodawcę do poniesienia wszelkich kosztów dojazdu. Jak jednak podejść do osób, które z założenia mają ruchome miejsce pracy?

 Niejednokrotnie zorganizowanie przez pracodawcę nieodpłatnego dowozu w miejsce pracy jest jedynym rozwiązaniem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Pierwsi mogą pozyskać większa liczbę osób niezbędnych do właściwego funkcjonowania ich przedsiębiorstwa, drudzy zaś mają możliwość podjęcia pracy, jakiej nie mieliby szansy znaleźć w swoich miejscowościach . Najczęściej pracodawcy decydują się na zapewnienie pracownikom takiego dojazdu w przypadku ruchomego miejsca pracy takiego jak np. budowa.

Czy dowóz na miejsce pracy jest przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu?

W momencie ruchomego miejsca pracy pracodawcy mimo wszystko opłacają dojazd. Skoro robią to dobrowolnie, nie mając takiego obowiązku, czy wobec tego nieodpłątny dowóz stanowi korzyść dla pracowników podlegający opodatkowaniu? Niestety w dalszym ciągu jest wiele sprzecznych opinii na ten temat, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 roku jeszcze bardziej rozgrzał emocje. Jedni eksperci są zdania, że taki dowóz należy bezwzględnie opodatkować, a drudzy, że to zależy od sposobu, w jaki się taki dowóz zorganizuje. Z jednej strony w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami podlegającymi opodatkowaniu są również wartości nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez osoby fizyczne. Z drugiej strony bardzo ciężko jest wycenić wartość usługi, jaką jest nieodpłatny dowóz, jeżeli pracownicy wsiadają w różnych miejscach i pracodawca nie ewidencjonuje, którzy pracownicy z niego korzystają

Nie ma w takim wypadku jednoznaczniej odpowiedzi, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie rozwiewa wszystkich wątpliwości.

Czy czas dojazdu do pracy wilcza się do czasu pracy?

Jeżeli w umowie o pracę nie zostało zawarte, iż czas dojazdu jest wliczony w czas pracy, to nie ma takiej możliwości, nawet jeśli do miejsca pracy dojeżdżamy razem z pracodawcą i jesteśmy w takim przypadku do jego dyspozycji.

źródło: kadry.infor.pl

Tagi: dojazd do pracy

Data publikacji: 26/07/2014

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce