twitter
facebook

Czy dostawa samochodu wykorzystywanego wcześniej na cele działalności opodatkowanej VAT podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%?

PYTANIE

Przygotowujemy do sprzedaży trzy samochody: Renault Master - ciężarowy zakupiony w 2011 r., osobowy Velsatis zakupiony w 2004 r., osobowy Subaru Forester wykupiony z leasingu 2008 r.

Czy przy sprzedaży należy zastosować 23% VAT?

Czy powinniśmy dokonać jednorazowej korekty VAT?

ODPOWIEDŹ

Dostawa samochodu wykorzystywanego wcześniej na cele działalności opodatkowanej VAT podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%. Nawet jeżeli z tytułu nabycia tego samochodu nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego, a samochód używany był w tej działalności dłużej niż pół roku.

Ewentualna jednorazowa korekta podatku naliczonego mogłaby dotyczyć samochodów osobowych, o ile przy ich nabyciu przysługiwało jedynie częściowe odliczenie VAT.

Jednak w przypadku obu samochodów osobowych w 2016 r. upłynął już 60 miesięczny okres korekty. Zatem korekty podatku naliczonego się nie dokonuje.

Przepisy jednoznacznie określają że zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie te, nie ma zastosowania do dostawy towarów wykorzystywanych na cele działalności opodatkowanej VAT. Stosuje się wówczas stawkę 23%.

W interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśnił, że zwolnienie, przysługuje w razie łącznego spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze towary mają być wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. Po drugie dla zastosowania zwolnienia podatnik nie powinien mieć prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia, importu bądź wytworzenia tych towarów. Tym samym, o zasadności korzystania z tego zwolnienia nie przesądza tylko i wyłącznie fakt, że podatnikowi nie przysługiwało przy nabyciu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Oprócz tego podatnik zainteresowany skorzystaniem ze zwolnienia musi wykorzystywać towar, np. samochód wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT. W przypadku podatnika wykorzystującego pojazd, co do którego nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego, do wykonywania czynności opodatkowanych, zastosowanie tego zwolnienia nie będzie możliwe.

W przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy i nastąpiłą zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.

Jednak w przypadku, gdy samochód osobowy Renault Vel Satis został nabyty w 2004 r., a sprzedaży ma być dokonana w 2016 r., upłynął już 60 miesięczny okres korekty. Zatem korekty podatku naliczonego się nie dokonuje.

Podobnie w przypadku, gdy samochód osobowy Subaru Forester został nabyty w 2008 r., a sprzedaży ma być dokonana w 2016 r., upłynął już 60 miesięczny okres korekty. Również nie dokonuje się korekty podatku naliczonego.

Tagi: vat, samochód firmowy

Data publikacji: 20/10/2016

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1386

zła odpowiedź

236

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce