twitter
facebook

Kiedy korygować VAT od części zamiennych przekazanych do samochodów, gdy zmieniono ich przeznaczenie

PYTANIE

Ponieważ prowadzę warsztat oponiarski, dzięki swoim niskim hurtowym cenom od dostawców prowadzę również zakup własnych opon łącznie z zamówieniem hurtowym. Tym samym otrzymuję jednolitą fakturę od producenta. Czy mam z tego tytułu jakieś konsekwencje podatkowe?

ODPOWIEDŹ

Podatnik, który nabył części zamienne na potrzeby świadczonych usług wulkanizacyjnych i odliczył od nich VAT w pełnej wysokości, ma obowiązek skorygowania tego odliczenia, jeżeli przeznaczył je do własnych samochodów, od których odlicza 50% VAT. Korekty tej nie musi dokonywać wstecz, lecz na bieżąco w momencie zmiany przeznaczenia kupionych części. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 28 października 2014 r. 

UZASADNIENIE

Ponieważ cytowane regulacje prawne nakazują oceniać zakres prawa do odliczenia w oparciu o zamiar jaki towarzyszy przeznaczeniu towarów czy też usług, w cenie których zawarty był podatek mający podlegać odliczeniu, Wnioskodawca dokonując zakupu części z zamiarem wykorzystania ich do napraw samochodów klientów w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej, w momencie zakupu dokonywał odliczenia podatku w pełnej wysokości. Ostatecznie jednak, zakupione części zostały wykorzystane do samochodów osobowych Wnioskodawcy, w stosunku, do których przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku VAT. W tej sytuacji Wnioskodawca nie traci prawa do odliczenia podatku VAT od zakupionych części, gdyż części są nadal wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności do czynności opodatkowanych, jednak zmianie ulega wysokość kwoty podatku VAT, jaką Wnioskodawca ma prawo odliczyć, zgodnie z ostatecznym wykorzystaniem przedmiotowych części.

W świetle powyższego, Wnioskodawca nie traci prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytych części, które zostały pobrane z magazynu w celu wykorzystania ich do własnych samochodów osobowych, gdyż części te są (zgodnie z pierwotnym zamiarem) wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jednak zmianie ulega wysokość kwot jaką może odliczyć.

Wnioskodawca powinien odliczyć podatek od części wykorzystanych do własnych samochodów zgodnie z końcowym wykorzystaniem tych części, w zależności od tego w jakiej wysokości przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Wnioskodawca jednakże nie musi korygować odliczonego w pełnej wysokości podatku w momencie pierwotnego odliczenia, lecz na bieżąco w momencie zmiany przeznaczenia zakupionych części, tj. w momencie przeznaczenia ich do własnych samochodów osobowych, w stosunku do których przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku VAT.

źródło: infor oprac. Katarzyna Wojciechowska

Tagi: korekta vat, opony vat

Data publikacji: 25/03/2016

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

233

zła odpowiedź

252

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce