twitter
facebook

W którym momencie zaliczyć do kosztów podatkowych kwotę z faktury za paliwo do firmowego samochodu?

PYTANIE

Otrzymaliśmy fakturę wystawioną 5.01.2017 r. za paliwo do samochodów służbowych zatankowane w grudniu. Samochody osobowe są wykorzystywane przez przedstawicieli terenowych zatrudnionych przez spółkę. Faktura została zaksięgowana w systemie księgowym w grudniu 2016 r.

Kiedy należy ująć fakturę w kosztach podatkowych CIT - w 12.2016 r. czy 01.2017 r.?

Czy koszty pośrednie pomimo zaksięgowania faktur w księgach roku 2015 powinny być ujęte do podatku CIT w 2016 r., czyli w roku kiedy faktury zostały wystawione?

Czy tutaj nie ma znaczenia data księgowania, a opieramy się na dacie wystawienia dokumentu?

ODPOWIEDŹ

Paliwo do samochodów używanych przez przedstawicieli handlowych to koszty pośrednie. Tym samym koszty paliwa powinny być potrącane w dacie poniesienia, czyli zaksięgowania. Uwzględniając oczywisty fakt, że nie można zaksięgować niewystawionej faktury, koszty powinny być potrącane w styczniu.

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne co do zasady w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Data poniesienia zazwyczaj kojarzy się z ruchem finansowym. Tymczasem na użytek podatku dochodowego ustawodawca wprowadził definicję ustawową. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z oczywistych względów nie da się zaksięgować niewystawionej faktury. Tym samym, skoro faktura została wystawiona w styczniu, w miesiącu tym należy potrącić koszt paliwa.

Analogicznie należało postąpić rok wcześniej. Koszty pośrednie wynikające z faktur wystawionych w styczniu 2016 r. powinny być potrącone w tym miesiącu. Wykazanie ich w grudniu może zostać podważone, jeżeli zostanie wykazane, że spółka zaksięgowała koszty wcześniej, niż zostały wystawione faktury. Inaczej byłoby przy kosztach bezpośrednich – w tym przypadku zasadnym byłoby przypisanie kosztów do okresu uzyskiwania odpowiadających im przychodów.

Tagi: paliwo faktura

Data publikacji: 28/07/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1184

zła odpowiedź

278

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

eksperci@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce