twitter
facebook

Za jaki miesiąc należy naliczyć ostatni odpis amortyzacyjny?

PYTANIE

Samochód będący w leasingu operacyjnym (księgowo finansowym) uległ wypadkowi w listopadzie 2016 r. Firma wcześniej nie podejmowała żadnej decyzji, dopiero po otrzymaniu 18.01.2017 r. decyzji z PZU o jego szkodzie całkowitej, zwrócono finansującemu przedmiot leasingu. Samochód był ubezpieczony OC, AC, NNW za okres od 04.2016 r. do 03.2017 r. przez naszą firmę. Ubezpieczenie było rozliczane w czasie. Rozliczenie z firmą leasingową nastąpi już w 2017 r. Jeszcze za styczeń otrzymaliśmy fakturę od leasingodawcy za kolejną ratę leasingową.

Za jaki miesiąc powinniśmy naliczyć ostatnią amortyzację?

Kiedy powinniśmy zrobić likwidację środka trwałego oraz w którym roku zaprzestać aktywowania kosztów ubezpieczenia?

ODPOWIEDŹ

Skoro pojazdy był w leasingu operacyjnym, to w ogóle nie podlegał on amortyzacji na potrzeby podatkowe. Jeżeli istotnie, przed 01.2017 r. podatnik nie miał wiedzy o klasyfikacji szkody jako całkowitej, to do stycznia podatnik powinien rozliczać w czasie koszty ubezpieczenia. W styczniu możliwe jeszcze jest ujęcie w kosztach opłaty leasingowej.

Skoro w pytaniu mowa jest o leasingu operacyjnym, to nie może być mowy o jakimkolwiek rozliczaniu na potrzeby podatkowe amortyzacji pojazdu. Z punktu widzenia przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych – pojazd nie jest środkiem trwałym korzystającego.

Korzystający uwzględnia w kosztach podatkowych opłaty leasingowe. Ze względu na to, że dopiero w styczniu wystąpiła przesłanka formalna do zakończenia umowy leasingu a wcześniej, potencjalnie leasing mógł być kontynuowany po naprawie pojazdu, moim zdaniem do tego miesiąca podatnik może uwzględniać w kosztach podatkowych opłaty leasingowe. Pomimo bowiem, że pojazd nie był fizycznie używany to koszty takie winny być klasyfikowane jako ogóle, zachowania względnie zabezpieczenia źródła przychodu. Zapewne w praktyce można spotkać się z poglądem, że w takiej sytuacji opłaty leasingowe nie spełniają warunku celowości, jednak z uwagi na charakter umowy i okoliczności, moim zdaniem pogląd taki nie jest uprawniony.

Podobnie jeżeli chodzi o koszty ubezpieczenia, jako pośrednie. Aż do momentu stwierdzenia przez ubezpieczyciela szkody całkowitej podatnik nie miał podstaw do zaprzestania aktywowania w czasie składek z tego tytułu (zakładam, że polisa była aktywna). Dopiero wraz z zakończeniem trwania ochrony ubezpieczeniowej (zakładam: ze stwierdzeniem szkody całkowitej) podatnik winie zaprzestać rozliczania kosztów w czasie – wówczas skończył się okres, którego dotyczą.

Tagi: odpis amortyzacyjny, amortyzacja

Data publikacji: 25/03/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

798

zła odpowiedź

247

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

604 069 490

pawel.milobedzki@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce