twitter
facebook

Leasing auta w firmie od 1 stycznia 2019r.

go news ico2

Co zmieniło się w zasadach rozliczania podatków od zakupu, używania i leasingu samochodów osobowych na cele firmowe od 1 stycznia 2019 r. Jak nie dać się zmianom i wykorzystać z leasingu maksimum korzyści?

Przedsiębiorcy korzystający z firmowego samochodu zarówno w celach służbowych jak i prywatnych, od 2019r. zaliczają do kosztów tylko 75% wszystkich wydatków i przez to zapłacą większy podatek dochodowy. Nie wszyscy biznesmeni jednak stracą - ci korzystający z leasingu operacyjnego samochodów o wartości do 150 tys. zł będą mogli nadal wliczyć 100% opłat leasingowych w koszty.

MASZ PYTANIA ODNOŚNIE LEASINGU, KREDYTU, PODATKÓW? POZNAJ RADY EKSPERTÓW >

W 2014 r. wprowadzone zostały zmiany przepisów o podatku VAT, obowiązujące do dziś, w ramach których możliwość oraz wysokość odliczenia podatku od towarów i usług jest uzależniona od sposobu używania auta firmowego:

 1. Jeśli auto jest wykorzystywane wyłącznie w celach związanych z działalnością gospodarczą, wówczas można odliczyć 100% VAT naliczonego na fakturach związanych z nabyciem, leasingiem, najmem czy eksploatacją samochodu. Wymagane jest wówczas prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

 2. Jeśli samochód jest użytkowany w tzw. celach mieszanych (a więc i prywatnych), możliwe jest odliczenie jedynie 50% podatku VAT, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu.

SPRAWDŹ NASZ KALKULATOR KORZYŚCI PODATKOWYCH >

Podobne rozwiązanie zostało wdrożone od stycznia 2019 r. roku także dla podatku dochodowego w firmie (zarówno PIT jak i CIT). Dotychczas praktycznie wszyscy przedsiębiorcy zaliczali do kosztów podatkowych 100% wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych nawet, jeśli były one wykorzystywane także w celach prywatnych. Dzieje się tak, ponieważ brakowało regulacji, które w sposób jednoznaczny opisywałyby zasady rozliczania podatku dochodowego w przypadku prywatnego korzystania z auta firmowego.

SKORZYSTAJ Z WYJĄTKOWEJ OFERTY LEASINGU ALL INCLUSIVE >

Ministerstwo Finansów uzasadniło więc potrzebę wprowadzenia w/w zmian koniecznością ujednolicenia zasad rozliczeń podatków (VAT i dochodowego) w kontekście używania samochodów osobowych w firmie i obiektywnie rzecz ujmując, trudno nie przyznać mu racji, tym bardziej że podobne rozwiązania funkcjonują już od wielu lat w innych krajach UE. Stracą więc tak naprawdę Ci przedsiębiorcy, którzy użytkują auta zarówno w celach służbowych jak i prywatnych, a tych jest z pewnością zdecydowana większość.

Nowe przepisy wprowadzają dawno już nie zmieniany (od 2001r.) limit amortyzacji samochodu osobowego z 20.000 euro (równowartość ok. 86.000 zł) do 150.000 zł. Analogicznie ten sam limit 150 tys. będzie uwzględniany przy zaliczaniu w koszty składki ubezpieczenia auta.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ AUT NOWYCH, UŻYWANYCH I POD CESJĘ >

Pomimo zwiększonego limitu amortyzacji biznesmeni nie zawsze będą mogli w całości zaliczyć do kosztów wydatki związane z nabyciem auta. Tylko 75% faktycznie poniesionych nakładów będzie stanowić koszty uzyskania przychodów. Ta zmiana jest najbardziej niekorzystna, ponieważ ograniczenie 75% dotyczyć będzie wszystkich wydatków związanych z samochodem, nie tylko jego nabycia. Są to przede wszystkim:

 • Odpisy amortyzacyjne auta (sfinansowanego zarówno gotówką, jak i kredytem, pożyczką czy leasingiem finansowym)

 • Koszty serwisowania samochodu (przeglądy i naprawy),

 • Paliwo i inne płyny eksploatacyjne,

 • Ubezpieczenie,

 • Zakup, serwis i wymiana opon,

 • Myjnia i inne wydatki.

POZNAJ NASZĄ OFERTĘ LEASINGU MASZYN I URZĄDZEŃ W TWOJEJ BRANŻY >

Wspomniany limit 150 tys. zł obowiązuje dla opłat związanych z leasingiem operacyjnym, najmem czy dzierżawą z tym, że raty leasingowe można zaliczyć w 100% do kosztów podatkowych bez względu na to, czy auto będzie używane tylko na cele służbowe czy mieszane. Jedynie opłaty związane z serwisowaniem czy eksploatacją auta (o ile będą zawarte w umowie leasingu) podlegają ograniczeniu do 75%. To oznacza, że dla przedsiębiorców, którzy leasingują samochody o wartości do 150 tys. (a takich jest zdecydowana większość) leasing samochodu osobowego jest wciąż tak samo opłacalny podatkowo jak dotychczas. Stracą jedynie użytkownicy luksusowych aut o wartości powyżej nowego limitu amortyzacji - mogą oni odliczyć od przychodów część opłat leasingowych przeliczonych proporcjonalnie do limitu 150 tys. zł.

Nowe przepisy znacząco zmieniają zasady użytkowania samochodów prywatnych na cele firmowe. Dotychczas obowiązywała tzw. „kilometrówka”, tj. można wliczyć w koszty wszystkie wydatki na prywatne auto do kwoty wyliczonej jako iloczyn przebiegu pojazdu oraz stawki za kilometr wynikającej z przepisów oraz wielkości auta. Po zmianach „kilometrówka” została zlikwidowana, jednak do kosztów będzie można zaliczyć jedynie 20% wszystkich wydatków związanych z używaniem auta na cele firmowe. Tak niekorzystnego rozwiązania można uniknąć, wprowadzając samochód na stan środków trwałych w firmie (możliwość zaliczenia 75% wydatków w koszty), a jeszcze lepiej biorąc samochód w leasing (100% wszystkich opłat leasingowych w koszty do limitu 150 tys. zł oraz 75% pozostałych kosztów eksploatacji).

Zobacz zapis z webinarium nt. zmian:

Podsumowanie wdrożonych zmian:

 1. Tylko 75% wydatków związanych z użytkowaniem i eksploatacją auta zaliczane jest do kosztów uzyskania przychodów.

 2. Ograniczenie 75% nie dotyczy leasingu operacyjnego - tutaj nadal można w 100% zaliczać do kosztów wszystkie opłaty leasingowe - jednak w przypadku samochodów o wartości do 150 tys. zł. netto.

 3. W przypadku leasingu samochodów o wartości pow. 150 tys. zł, do kosztów można zaliczyć wszystkie opłaty leasingowe, proporcjonalnie przeliczone do limitu 150 tys.

 4. Jeśli w racie leasingu lub wynajmu zawarte są opłaty związane z eksploatacją auta (np. serwis lub wymiana opon), to ta część opłaty podlega ograniczeniu do 75%.

 5. Auto prywatne wykorzystywane w celach służbowych - będzie możliwość zaliczenia tylko 20% wydatków w koszty (likwidacja kilometrówki). To oznacza, że każdemu przedsiębiorcy bardziej się opłaca wprowadzić samochód prywatny na stan środków trwałych i / lub nie kupować już samochodów prywatnie, a jeszcze korzystniej opłaca się wziąć auto w leasing na firmę.

 6. Zmienił się limit amortyzacji samochodu z 20 tys. euro na 150 tys. pln. (ten sam limit również w przypadku rozliczenia w koszty ubezpieczenia).

 7. Auta prywatne pracowników używane w celach firmowych - nadal będzie obowiązywać kilometrówka (bez zmian).


grz5  Grzegorz Olszewski,
  Dyrektor Generalny
  GO-leasing Sp. z o.o.

 


Materiały źródłowe (do pobrania):

Przebieg procesu legislacyjnego począwszy od projektu aż do publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw

 

Data publikacji: 17/10/2018

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce