twitter
facebook

GO-news_2: "Rzeczpospolita": Grzegorz Olszewski - za 5 lat z leasingu lub wynajmu skorzysta milion firm

1gonews new9

Rozmowa z Grzegorzem Olszewskim, dyrektorem generalnym GO-leasing Sp. z o.o. w "Rzeczpospolitej" (8.03.2018 r.) nt. polskiego rynku leasingu, ułatwieniach technologicznych dla klientów oraz leasingu all inclusive.

 

 

 

 DECYZJA O PRZYZNANIU FINANSOWANIA W KILKA MINUT

 - Jak wygląda polski rynek leasingu w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej?

Leasing w Polsce jest wciąż na silnej a zarazem stabilnej fali wzrostowej. Od sześciu lat rośnie w dwucyfrowym tempie. Dane i informacje dotyczące koniunktury branży, jak również otoczenia makroekonomicznego wskazują, że 2018 rok będzie kolejnym, bardzo dobrym rokiem dla branży - Związek Polskiego Leasingu prognozuje wzrost o 15,1 proc. Tak dynamiczny progres wynika z dwóch głównych powodów. Pierwszy to boom w branży motoryzacyjnej i rosnąca popularność leasingu samochodów osobowych. Drugim powodem jest bardzo dobra koniunktura w sektorze przemysłowym, co skutkuje wzrostem leasingu maszyn i urządzeń. Sprzyja temu także automatyzacja i unowocześnienie gospodarki, a także postęp technologiczny, wymuszający wymianę maszyn na nowsze i bardziej wydajne. Branża leasingowa rozwija się w całej Unii Europejskiej, jednak w mniejszym tempie niż w Polsce. Nasz kraj jest obecnie jednym z liderów europejskich pod względem dynamiki wzrostu. Pod względem wartości umów leasingowych (przeliczonych na walutę euro), Polska plasuje się na szóstym miejscu, tuż za Szwecją, natomiast wyprzedziliśmy już Hiszpanię. Liderami rynku europejskiego są Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Pomimo wzrostu popularności leasingu w Polsce, nie jest on jeszcze tak bardzo powszechny jak w dojrzałych gospodarczo krajach Europy Zachodniej. Np. w Niemczech czy Francji z tego rozwiązania korzysta co drugi przedsiębiorca, podczas gdy w Polsce niespełna 30 proc. firm, co stanowi około 600 tys. podmiotów. To pokazuje, jak bardzo chłonny jest jeszcze rynek leasingu w Polsce - szczególnie w segmencie mikroprzedsiębiorstw. W moim przekonaniu, przy tak sprzyjającej koniunkturze, za pięć lat z leasingu lub wynajmu samochodu czy maszyn będzie korzystać milion polskich firm.

- Uwarunkowania gospodarcze, postęp technologiczny, nowe modele dystrybucji czy korzystania z produktów wymuszają zmiany w zakresie funkcjonujących obecnie modeli biznesowych. W jaki sposób branża leasingowa odpowiada na to, co dzieje się na rynku?

W leasingu, na skutek postępu technologicznego oraz dostępu do coraz większej ilości danych i informacji, zmienia się sposób, w jaki klienci podejmują decyzje zakupowe, a następnie korzystają z tego rodzaju finansowania. Odpowiedzią na to są pojawiające się nowe modele biznesowe firm leasingowych. Jednym z priorytetów branży leasingowej jest i będzie coraz bardziej postępująca digitalizacja procesu leasingowego. To ona jest fundamentem nowych modeli biznesowych, jakie możemy zauważyć. Podam przykład: od ponad roku działa tzw. „leasing na kilometry”, który z podatkowego punktu widzenia jest klasycznym leasingiem operacyjnym, jednak miesięczne raty leasingowe obliczane są na podstawie przejechanych kilometrów. Ta forma jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, których przychody są wprost uzależnione od przebiegu leasingowanego auta, np. taksówkarze, pizzerie czy firmy transportowe. Wprowadzenie takiej formy leasingu stało się możliwe dzięki montażowi coraz tańszych i bardziej dostępnych urządzeń GPS oraz zautomatyzowaniu procesu comiesięcznego rozliczania i fakturowania leasingobiorców. Dużym uproszczeniem dla leasingodawców jest także możliwość szybkiej weryfikacji wniosków leasingowych. Dzieje się tak, ponieważ mamy dziś do dyspozycji wiele baz takich jak np. BIK, KRD czy BIG Infomonitor. Taki model działania jest stosowany w procedurach uproszczonych wielu firm leasingowych - dzięki temu decyzja o przyznaniu leasingu wydawana jest w ciągu zaledwie kilku minut po wprowadzeniu danych leasingobiorcy.

rzepa2rzepa3rzepa4

 

 

 

 

 

 

 

 

- W jaki sposób postęp technologiczny, rozwój internetu przyczynił się do lepszych wyników branży leasingowej?

Dziś możemy już zawierać transakcje leasingowe przez internet. Nie jest to jeszcze możliwe w Polsce w 100 proc., ponieważ kodeks cywilny wymaga zawierania umowy w formie pisemnej, jednak kilka firm leasingowych przeniosło już niemal cały proces sprzedaży do sieci. Po zaakceptowaniu warunków umowy przez klienta w internecie, jej oryginał dostarczany jest do podpisu następnego dnia przez kuriera. Bez wątpienia, do wzrostu zawieranych umów leasingu, przyczyniłaby się zmiana w prawie, umożliwiająca zawieranie umów leasingu na odległość bez obecnie wymaganej formy pisemnej. Takie rozwiązania już funkcjonują w innych branżach i wydaje się, że w leasingu są kwestią czasu.

 - Do rozwoju branży leasingowej będzie się niewątpliwie przyczyniał sposób podejścia klientów do używania samochodu. Coraz więcej z nich uświadamia sobie, że aby korzystać z wybranego auta, nie trzeba go posiadać na własność.

Zgadza się. W związku z tym coraz bardziej popularny staje się „leasing all inclusive” (znany także jako full service leasing, leasing mobilny czy wynajem długoterminowy). Charakterystyczną cechą takiego modelu jest korzystanie z auta za możliwie niską ratę, zawierającą wszystkie koszty jego użytkowania bez zamiaru wykupu samochodu po zakończeniu umowy, po czym wymiana na następny.

 -  Czego dziś oczekują klienci?

Są coraz bardziej wygodni i mają coraz mniej czasu na poszukiwania i podejmowanie decyzji zakupowych. W związku z tym, z jednej strony oczekują dyspozycyjnych i fachowych doradców, którzy sprawnie dojadą lub zadzwonią do klienta, a z drugiej szybkiego procesu zawierania umowy leasingu. Bardzo ważne przy tym jest udzielenie fachowej i wszechstronnej informacji, a także pomocy w dopasowaniu nie tylko najkorzystniejszej oferty leasingu, ale również przedmiotu leasingu, czyli samochodu lub maszyny.

Rozmawiała:
Agnieszka Usiarczyk, Rzeczpospilita

Data publikacji: 08/03/2018

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce