twitter
facebook

GOleasingTV: Zmiany w przepisach podatkowych od 2019 r. (video)

GOTV

Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinarium nt. tego jak nie dać się planowanym zmianom w leasingu od 1 stycznia 2019 r. i wyciągnąć z leasingu maksimum korzyści.
Załączamy też naszą prezentację oraz odpowiadamy na zadane podczas videospotkania przez Was pytania.


Opracowanie i prowadzenie:
Grzegorz Olszewski
Prezes Zarządu GO-leasing Sp. z o.o.

 

Zobacz pełną prezentację

webinarium prezentacja 2

 

  Pytania i odpowiedzi z chatu podczas webinarium

Czy leasing all inclusive dotyczy tylko nowych aut?

Zasadniczo tak, chociaż dopuszcza się finansowanie w tej opcji także samochodów demonstracyjnych z salonów dealerskich pod warunkiem że nie są one starsze niż 12 m-cy a ich przebieg nie przekracza 20 tys. km.

Jeżeli pojazd jest o wartości 300 000 pln na f-rę vat marża, to jaką kwotę będzie można zamortyzować z ceny takiego samochodu po nowelizacji?

Jedynie 150.000 zł z tym, że jeśli auto będzie użytkowane w celach mieszanych – to będzie można zaliczyć do kosztów tylko 75% odpisu amortyzacyjnego. Np. jeśli w/w auto używane będziemy amortyzować w minimalnym dopuszczanym ustawą okresie 30 m-cy, wówczas miesięczny odpis amort. wyniesie 5.000 zł przy wykorzystaniu samochodu wyłącznie w celach firmowych (wymagane będzie prowadzenie ewidencji przebiegu jak dla VAT) lub 3.750 zł przy użytkowaniu mieszanym. Biorąc pod uwagę fakt, że bardzo znaczna część wydatków nie będzie zaliczona do kosztów, rekomendowałbym znalezienie innego samochodu na pełną fakturę VAT – najlepiej nowego i w leasingu all inclusive (znacznie niższa rata w porównaniu ze zwykłym leasingiem).

Czy dla umów zawartych wcześniej stare zasady nie będą czasem obowiązywać od 2020r?

Taki był pierwotny zapis w projekcie ustawy w sierpnia br., ale został on ostatecznie zmieniony na korzystniejszą wersję, iż dla umów zawartych przed końcem 2018r. będą obowiązywały dotychczasowe przepisy – aż do końca trwania tych umów. Ponieważ maksymalne okresy umów leasingu sięgają nawet 7 lat, można więc – zawierając nową umowę leasingu do końca b.r. - zachować dotychczasowe korzystniejsze warunki nawet do 2025r.

Czym zastąpić kilometrówkę? Do tej pory pracownicy jeździli swoimi samochodami. Co zrobić, aby dalej nimi jeździli?

Jeśli chodzi o zmiany w kilometrówce, to dotyczą one wyłącznie samych przedsiębiorców a nie ich pracowników. Pracownicy nadal będą mogli rozliczać kilometrówkę po staremu.

Czy podatku doch. i vat nie można będzie uniknąć robiąc wykup prywatny i nie wprowadzając samochodu do majątku firmowego?

Przedsiębiorcy prowadzący 1-osobową dz. gosp. lub w formie spółek cywilnych rzeczywiście stosują takie rozwiązanie (wykup samochodu po leasingu na osobę prywatną a nie na firmę, która była leasingobiorcą, a następnie sprzedaż auta po 6 m-cach na umowę kupna sprzedaży (której konsekwencją podatkową jest jedynie 2% podatek PCC), jednak jest to działanie bardzo ryzykowne i w przypadku kontroli skarbowej mogą się pojawić zarzuty ze strony pracownika US o próbę unikania opodatkowania.

Więcej na ten temat w artykule na naszej stronie:
https://go-leasing.pl/pytania-i-odpowiedzi/skutki-podatkowe-sprzedazy-samochodu-wykupionego-z-leasingu./

Jak traktować samochód zastępczy, najem krótkoterminowy?

Od nowego roku tak samo jak każdą inną umowę leasingu czy wynajmu, z tą różnicą że w przypadku wynajmu krótkoterminowego auta o wartości pow. 150 tys. zł podstawą do wyliczenia proporcji opłaty za wynajem będzie brana wartość samochodu z ostatniej polisy AC.

Czy jest różnica w kilometrówce dla auta wciągniętego na stan firmy w porównaniu z autem posiadanym prywatnie (poza firmą)?

Oczywiście! Jeśli wprowadzisz auto na stan środków trwałych firmy lub weźmiesz go w leasing – po prostu nie musisz prowadzić kilometrówki. Jeśli na potrzeby firmy będzie wykorzystywane auto prywatne – wówczas od nowego roku także nie będzie wymagana kilometrówka, jednak do kosztów będzie można zaliczyć zaledwie 20% wszystkich wydatków.

Limit 150 tys. złotych rozumiane jako cena netto + 50% nieodliczonego VAT-u?

Limit 150 tys. zł obejmuje też nieodliczony VAT. W przypadku przedsiębiorców – płatników VAT będzie to wartość 134.529,15 netto + 50% VAT niepodlegającego odliczeniu = 150.000 zł.
W przypadku nie płatników VAT będzie to kwota: 121.951,22 netto + 23% VAT = 150.000 zł.

Czy rozpoczęcie leasingu do końca 2018, przedłuży obecne warunki leasingowe na kolejne lata?

Tak!

Czy będziemy rozważali opcję wynajmu długoterminowego? Czy zmiany też dotyczą tej formy? Czy będzie korzystniejsza?

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów leasing został w zasadzie zrównany podatkowo z umowami typu najem długoterminowy czy dzierżawa auta. Obie formy finansowania auta będą podlegały takim samym przepisom podatkowym.

Czy jak ktoś wziął leasing na nowe auto za 400k w zeszłym roku to nowe zasady też go obowiązują?

Nie. Nowe zasady będą obowiązywać dla umów zawartych od 1 stycznia 2019r.

Czym się różni leasing operacyjny All Inclusive od najmu długoterminowego?

Z punktu widzenia końcowego użytkownika w zasadzie różnice są niezauważalne, a po wejściu nowych przepisów oba warianty umów (leasing i wynajem) będą traktowane podatkowo tak samo. Leasing All Inclusive to tak naprawdę umowa leasingu operacyjnego z dodatkową umową serwisową auta, w ramach której klient może w racie serwisowej wybrać dowolny, zgodny z jego oczekiwaniami, zestaw usług dodatkowych, np. serwis auta, ubezpieczenie, wymiana opon, assistance, usługę door to door (odbiór i dostarczenie auta po serwisie pod wskazany adres).

Najważniejsza różnica polega na tym, że w leasingu All Inclusive klient ma zawsze zagwarantowaną opcję wykupu auta po umowie (dobrowolną) po z góry wyznaczonej cenie, podczas gdy umowy wynajmu nie zawsze zawierają taką możliwość.

 

Data publikacji: 08/11/2018

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce