twitter
facebook

GOnews: Będą objaśnienia MF do zmian w przepisach dot. leasingu aut. Ruszyły konsultacje

go news10

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe w zakresie objaśnień zmienianych przepisów odnoszących się do samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez podatników działalności.

W dniu 19 listopada 2018 r. w Dzienniku Ustaw RP (poz. 2159) ogłoszona została ustawa nowelizującą m.in. przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  oraz ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowelizacja ta wprowadziła do ustawy o PIT i ustawy o CIT przepisy przewidujące zmianę zasad podatkowego rozliczania samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez podatników działalności. Opinie na temat przedmiotowych regulacji formułowane m.in. w toku prac legislacyjnych nad Ustawą z dnia 23.10.2018 r. wskazują na duże zainteresowanie praktycznymi aspektami ich stosowania.

Biorąc pod uwagę wskazane okoliczności, Ministerstwo Finansów zdecydowało się wydać objaśnienia dotyczące stosowania tych przepisów. Dążąc do pozyskania dodatkowej wiedzy, stanowisk i opinii podmiotów zainteresowanych tymi przepisami oraz kształtem planowanych objaśnień, a także uwzględniając znaczenie tych objaśnień, resort rozpoczął proces konsultacji podatkowych.

Wprowadzone zmiany w zasadach opodatkowania samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez podatników działalności polegają w szczególności na:

  • podwyższeniu do 150.000 zł kwoty limitu wartości samochodu osobowego, do którego możliwe jest pełne odliczanie odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego, a w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym do kwoty 225.000 zł,
  • określeniu do 150.000 zł (w przypadku samochodów elektrycznych 225.000 zł) kwoty limitu łącznych opłat zaliczanych do kosztów podatkowych wynikających z umową leasingu (innej umowy o podobnym charakterze),
  • podwyższeniu do 150.000 zł (w przypadku samochodów elektrycznych 225.000 zł) kwoty odnoszącej się do wartości samochodu przyjętej dla celów obliczenia składki z tytułu ubezpieczenia samochodu osobowego, jaka może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów,
  • określeniu zasad rozliczania kosztów używania samochodów osobowych wykorzystywanych zarówno dla celów działalności gospodarczej, jak i dla innych celów (niezwiązanych z prowadzoną działalnością).

Konsultacje mają na celu zebranie opinii osób i podmiotów biorących w nich udział w odniesieniu do istotnych zagadnień praktycznych i prawnych, w tym uwzględniających regulacje przejściowe,  które pojawić się mogą w trakcie stosowania nowych przepisów dotyczących opodatkowania samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez podatników działalności.

Biorąc pod uwagę, że przepisy Ustawy mają zacząć obowiązywać z początkiem 2019 r. oraz mając na uwadze praktyczne znaczenie planowanych objaśnień, Ministerstwo Finansów liczy, że osoby lub podmioty biorące udział w konsultacjach zgłaszać będą konkretne propozycje lub stanowiska, odnoszące się do określonych przepisów Ustawy dotyczących opodatkowania samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez podatników działalności. Resort ma również nadzieję, że osoby i podmioty zainteresowane zakresem zastosowania przedmiotowych przepisów prześlą propozycje przykładów bazujących na przepisach Ustawy wraz z komentarzami i / lub stanowiskiem odnośnie stosowania tych przepisów.

Konsultacje otwarte są dla wszystkich podmiotów i dostępne są do 21 grudnia 2018 r. do zgłoszenia pod adresem e-mail: samochody.konsultacje@mf.gov.pl.
Możliwe jest także wysłanie odpowiedzi w ramach konsultacji drogą pocztową na adres:

Sekretariat Departamentu Podatków Dochodowych
Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa

W przypadku przesyłania odpowiedzi e-mailem lub na adres Ministerstwa warto dołączyć wersję edytowalnej zgłaszanych uwag.
Analizie będą poddawane jedynie opinie zawierające szczegółowe uzasadnienie przedstawianych
propozycji. Ministerstwo Finansów zastrzega sobie prawo do opublikowania nadesłanych opinii na stronie internetowej MF.

Data publikacji: 15/12/2018

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce