twitter
facebook

GOnews: Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym przeciw cofaniu liczników

GONEWS

Sejm w I czytaniu rozpatrzył projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz Kodeksu Karnego. Proponowane zmiany mają ukrócić oszukańczy proceder fałszowania wskazań przebiegu używanych aut. Projekt zyskał poparcie wszystkich klubów poselskich. Bez głosu sprzeciwu dokument został skierowany do rozpatrzenia do Komisji Infrastruktury.

Celem proponowanej nowelizacji jest kompleksowa regulacja mająca zapobiec nieuprawnionej ingerencji w przebieg licznika pojazdu mechanicznego. Taka ingerencja w przeważającej mierze jest bowiem podejmowana w celu wprowadzenia nabywcy w błąd co do faktycznego przebiegu pojazdu będącego przedmiotem transakcji handlowej (najczęściej sprzedaży). Bez wątpliwości przyjąć przy tym należy, że przebieg samochodu jest jednym z istotniejszych elementów wpływających na ocenę jego stanu technicznego. Innymi słowy legalna dotychczas czynność zmiany stanu licznika dokonywana jest na przedpolu karalnego już przestępstwa oszustwa i w rzeczywistości tylko takiemu celowi służy.

SPRAWDŹ NASZĄ WYJĄTKOWĄ OFERTĘ AUT W LEASINGU >

Projektowane przepisy z jednej strony penalizują ingerencję we wskazania stanu licznika przebiegu pojazdu mechanicznego oraz niezgłoszenie w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany takiego licznika, a z drugiej nakładają na stację obsługi pojazdów obowiązek przekazania do centralnej ewidencji pojazdów informacji o wymianie licznika i jego przebiegu w momencie odczytu. Nowelizacja nakłada nadto na odpowiednie służby obowiązek przekazywania do ww. ewidencji stanów liczników pojazdów kontrolowanych przez te służby w trakcie kontroli ruchu drogowego. W rezultacie zaproponowane rozwiązania mają się przyczynić do wyeliminowania procederu „cofania liczników”, którego jedynym celem jest oszukańcze zbycie pojazdu.

Data publikacji: 25/11/2018

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

501016612

daniel.makarewicz@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce