twitter
facebook

Grzegorz Olszewski: Najlepszy czas na leasing!

1gonews new17

O tym, co ma się zmienić w zasadach rozliczania podatków od zakupu, używania i leasingu samochodów osobowych na cele firmowe od nowego roku oraz jak nie dać się zmianom i wykorzystać z leasingu maksimum korzyści tłumaczy w Gazecie Olsztyńskiej Grzegorz Olszewski, Dyrektor Generalny GO-leasing Sp. z o.o.


Przedsiębiorcy korzystający z firmowego samochodu zarówno w celach służbowych jak i prywatnych, od 2019r. zaliczą do kosztów tylko 75% wszystkich wydatków i przez to zapłacą większy podatek dochodowy. Takie są główne założenia zmian w przepisach podatkowych, które wchodzą w życie z początkiem przyszłego roku.


Grzegorz Olszewski: Tak, choć nie wszyscy biznesmeni stracą - ci korzystający z leasingu operacyjnego samochodów o wartości do 150 tys. zł będą mogli nadal wliczyć 100% opłat leasingowych w koszty.  

W 2014r. wprowadzone zostały zmiany przepisów o podatku VAT, obowiązujące do dziś, w ramach których możliwość oraz wysokość odliczenia podatku od towarów i usług jest uzależniona od sposobu używania auta firmowego.

Grzegorz Olszewski: No właśnie. Jeśli auto jest wykorzystywane wyłącznie w celach związanych z działalnością gospodarczą, wówczas można odliczyć 100% VAT naliczonego na fakturach związanych z nabyciem, leasingiem, najmem czy eksploatacją samochodu. Wymagane jest wówczas prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Jeśli natomiast samochód jest użytkowany w tzw. celach mieszanych (a więc i prywatnych), możliwe jest odliczenie jedynie 50% podatku VAT, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu.

Podobne rozwiązanie zostanie wdrożone od przyszłego roku także dla podatku dochodowego w firmie (zarówno PIT jak i CIT)...

Grzegorz Olszewski: ...dotychczas praktycznie wszyscy przedsiębiorcy zaliczali do kosztów podatkowych 100% wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych nawet, jeśli były one wykorzystywane także w celach prywatnych. Dzieje się tak, ponieważ brakowało regulacji, które w sposób jednoznaczny opisywałyby zasady rozliczania podatku dochodowego w przypadku prywatnego korzystania z auta firmowego.

SPRAWDŹ NASZ KALKULATOR LEASINGOWY >

Ministerstwo Finansów uzasadnia potrzebę wprowadzenia w/w zmian koniecznością ujednolicenia zasad rozliczeń podatków (VAT i dochodowego) w kontekście używania samochodów osobowych w firmie. To wiarygodne uzsadnienie?

Grzegorz Olszewski: Obiektywnie rzecz ujmując, trudno nie przyznać mu racji, tym bardziej że podobne rozwiązania funkcjonują już od wielu lat w innych krajach UE. Stracą więc tak naprawdę Ci przedsiębiorcy, którzy użytkują auta zarówno w celach służbowych jak i prywatnych, a tych jest z pewnością zdecydowana większość.
Nowe przepisy wprowadzają dawno już nie zmieniany (od 2001r.) limit amortyzacji samochodu osobowego z 20.000 euro (równowartość ok. 86.000 zł) do 150.000 zł. Analogicznie ten sam limit 150 tys. będzie uwzględniany przy zaliczaniu w koszty składki ubezpieczenia auta.

Ale pomimo zwiększonego limitu amortyzacji biznesmeni nie zawsze będą mogli w całości zaliczyć do kosztów wydatki związane z nabyciem auta.

Grzegorz Olszewski: Tylko 75% faktycznie poniesionych nakładów będzie stanowić koszty uzyskania przychodów. Ta zmiana jest najbardziej niekorzystna, ponieważ ograniczenie 75% dotyczyć będzie wszystkich wydatków związanych z samochodem, nie tylko jego nabycia. Są to przede wszystkim: odpisy amortyzacyjne auta (sfinansowanego zarówno gotówką, jak i kredytem, pożyczką czy leasingiem finansowym); koszty serwisowania samochodu (przeglądy i naprawy); paliwo i inne płyny eksploatacyjne; ubezpieczenie; zakup, serwis i wymiana opon; myjnia i inne wydatki.
Limit 150 tys. zł będzie także obowiązywał dla opłat związanych z leasingiem operacyjnym, najmem czy dzierżawą z tym, że raty leasingowe będzie można zaliczyć w 100% do kosztów podatkowych bez względu na to, czy auto będzie używane tylko na cele służbowe czy mieszane. Jedynie opłaty związane z serwisowaniem czy eksploatacją auta, o ile będą zawarte w umowie leasingu, będą podlegały ograniczeniu do 75%.
To oznacza, że dla przedsiębiorców, którzy leasingują samochody o wartości do 150 tys. (a takich jest zdecydowana większość) leasing samochodu osobowego będzie wciąż tak samo opłacalny podatkowo jak dotychczas. Stracą jedynie użytkownicy luksusowych aut o wartości powyżej nowego limitu amortyzacji - będą mogli odliczyć od przychodów część opłat leasingowych przeliczonych proporcjonalnie do limitu 150 tys. zł.

PRZELICZ MOŻLIWE KORZYŚCI PODATKOWE >

To nie jedyne zmiany, które wchodzą od nowego roku...

Grzegorz Olszewski:Nowe przepisy znacząco zmieniają też zasady użytkowania samochodów prywatnych na cele firmowe. Aktualnie obowiązuje tzw. „kilometrówka”, tj. można wliczyć w koszty wszystkie wydatki na prywatne auto do kwoty wyliczonej jako iloczyn przebiegu pojazdu oraz stawki za kilometr wynikającej z przepisów oraz wielkości auta. Po zmianach „kilometrówka” zostanie zlikwidowana, jednak do kosztów będzie można zaliczyć jedynie 20% wszystkich wydatków związanych z używaniem auta na cele firmowe.

Nie ma na to rady?

Grzegorz Olszewski: Tak niekorzystnego rozwiązania można uniknąć, wprowadzając samochód na stan środków trwałych w firmie (możliwość zaliczenia 75% wydatków w koszty), a jeszcze lepiej biorąc samochód w leasing - 100% wszystkich opłat leasingowych w koszty do limitu 150 tys. zł oraz 75% pozostałych kosztów eksploatacji.

Ustawodawca wprowadził także przepisy przejściowe, które umożliwiają przedsiębiorcom skorzystanie z obecnych korzystnych rozwiązań do końca trwania umowy leasingu - może to być szczególnie atrakcyjne w przypadku drogich luksusowych samochodów pow. 150 tys. zł.

GORĄCE OFERTY SAMOCHODÓW LUKSUSOWYCH W LEASINGU ALL INCLUSIVE >

Czyli trzeba się pospieszyć?

Grzegorz Olszewski: Umowa leasingu musi być zawarta przed wejściem w życie nowych zasad, tj. do 31.12.2018r. Warto przy tym podkreślić, że liczy się tutaj data zawarcia umowy, natomiast samochód może być odebrany w przyszłym roku. Tak więc to ostatni moment na skorzystanie z obecnych, korzystniejszych rozwiązań. Czas na leasing i ..zapraszam do GO-leasing!

olsztynska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data publikacji: 13/12/2018

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce