twitter
facebook

Kontrowersyjny wyrok TSUE

12

Branżę leasingową ostatnio ogarnęła elektryzująca informacja wypływająca z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TSUE wyrównał skutki leasingu operacyjnego z finansowym i określił, że umowy leasingu operacyjnego powinny być traktowane na gruncie VAT jako dostawa towarów, a nie jako świadczenie usług (!). Mogłoby to całkowicie wywrócić dotychczasową interpretację przepisów prawa przez polskich przedsiębiorców.

 Może to oznaczać, że leasingi z niską kwotą wykupu nie są właściwe, bo nie są usługą, tylko dostawą towarów. Z drygiej strony na gruncie samego podatku obrotowego u leasingobiorców miał z kolei pojawić się problem z VAT naliczonym i jego rozliczeniem.

Co gorsze, wyrok TSUE mógłby być podstawą do zakwestionowania przez organy podatkowe dotychczasowych rozliczeń podatników. Powstało pytanie, że jeżeli dotychczas przedsiębiorca nie płacił VAT od razu z chwilą przekazania przedmiotu (np. pojazdu), zrobił źle, bo jak wynika z interpretacji wyroku – taką czynność powinien zrobić, a nie jak obecnie - opłata następuje z każdą kolejną ratą leasingową.

W związku ze zbliżającą się rewolucją zapytano Ministerstwo Finansów. Z odpowiedzi resortu wynika, że:

wyrok TSUE nie daje podstaw do podważania dotychczasowej praktyki. Także eksperci odpowiedzieli zdecydowanie, że nie będzie miał on wpływu na typowe transakcje leasingowe.

Należy to rozumieć, że nic się nie zmieni, przynajniej w tym momencie, gdyż nie wiadomo, co będzie w przyszłości, bo resort nadal analizuje wyrok i zastanawia się nad ewentualną zmianą. Eksperci w tej kwestii są podzieleni. Część uważa, że nowelizacja przepisów jest konieczna i opłacalna dla fiskusa. Inni przekonują, że nasze regulacje są zgodne z dyrektywą, a zmiana spowoduje bałagan nie tylko dla podatników, ale i dla urzędników.

Źródło: gazetaprawna.pl

Data publikacji: 13/11/2017

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce