twitter
facebook

Krajowy Rejestr Zadłużonych – nowy system rusza już niedługo

Elektroniczny Krajowy Rejestr Zadłużonych ma zostać uruchomiony 1 grudnia 2021 r. Powstał m.in. jako element szeroko rozumianej cyfryzacji oraz unowocześnienie systemu sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości w ogóle. E-KRZ będzie ogólnodostępny w Internecie.


Skrót informacji:

Czym jest Krajowy Rejestr Zadłużonych?

Krajowy Rejestr Zadłużonych jest nowym systemem teleinformatycznym. Ma stanowić alternatywne rozwiązanie dla planowanego wcześniej (ale niewprowadzonego) Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Podstawą prawną KRZ jest Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (ma status oczekujący).

Wprowadzenie rejestru planowano już wcześniej, czyli w grudniu 2020 i lipcu 2021 roku.  Jego rolą ma być zapewnienie dostępu do danych na temat zadłużonych osób fizycznych i przedsiębiorców. Wraz z jego wdrożeniem zostanie uruchomiony także system teleinformatyczny, którego celem będzie cyfryzacja postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Krajowy Rejestr Zadłużonych – co będzie zawierał?

W Krajowym Rejestrze Zadłużonych znajdą się dane dotyczące osób fizycznych, firm oraz jednostek organizacyjnych, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Za pośrednictwem Internetu będzie można sprawdzić bazę podmiotów:

  • wobec których jest lub były przeprowadzane postępowania restrukturyzacyjne czy upadłościowe;

  • niewypłacalnych;

  • zagrożonych niewypłacalnością;

Cyfrowy rejestr obejmie dodatkowo wpisy o osobach fizycznych, które są dłużnikami alimentacyjnymi i wspólnikach osobowych spółek handlowych.

Informacje dotyczące konkretnego podmiotu będą dotyczyć m.in. (oprócz podstawowych danych) nazwy sądu prowadzącego postępowanie, sygnaturę akt sprawy, informację o zabezpieczeniu majątku dłużnika przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego czy o prawomocnym oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Do weryfikacji konsumentów lub firm wystarczy numer PESEL, NIP lub sygnatura akt sprawy.

Po uruchomieniu KRZ 1 grudnia 2021 r. zostanie udostępniona pierwsza wersja użytkowa. System będzie stale rozwijany i aktualizowany.

Tagi: długi, news, prawo

Data publikacji: 23/09/2021

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

604 558 889

tomasz.dybczynski@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce