twitter
facebook

Czy po zakończeniem umowy leasingu opłatę końcową należy zaksięgować w całości jako spłatę raty kapitałowej?

PYTANIE

W związku z zakończeniem umowy leasingu dostaliśmy fakturę końcową na wykup urządzenia. Leasing dla celów podatkowych był leasingiem operacyjnym, dla celów bilansowych leasingiem finansowym. Zgodnie z postanowieniami umowy leasingu korzystający ma prawo do nabycia pojazdu za wartość końcową ustaloną w umowie leasingu. Chcemy powyższy środek trwały wyksięgować z ewidencji środków trwałych, a nieumorzoną wartość początkową odnieść na pozostałe koszty operacyjne NKUP i następnie na podstawie otrzymanej faktury wprowadzić do ewidencji własnych środków trwałych.
Czy to postępowanie jest prawidłowe?
Czy spółka nie powinna wyksięgować urządzenia ze środków trwałych i dalej go amortyzować i uznać za NKUP, a wykup zaksięgować na konto rozliczenie opłat z tytułu leasingu i uznać jako KUP?

ODPOWIEDŹ

Postępowanie Państwa niestety, nie jest prawidłowe. W związku z zakończeniem umowy leasingu opłatę końcową powinniście Państwo zaksięgować w całości jako spłatę raty kapitałowej. Ponieważ przedmiot leasingu jest w dalszym ciągu przez Was wykorzystywany, nie należy go wyksięgowywać. Powinien przez cały czas znajdować się w ewidencji środków trwałych i w dalszym ciągu podlegać amortyzacji.

Przepisy mówią o tym, że w przypadku nabycia przedmiotu leasingu za opłatę końcową jest on w dalszym ciągu wykazywany w aktywach korzystającego, który kontynuuje jego amortyzowanie przez okres ekonomicznej użyteczności. Szacunek okresu ekonomicznej użyteczności podlega okresowej weryfikacji. Opłata końcowa stanowi w całości część kapitałową i służy spłacie zobowiązania z tytułu nabycia przedmiotu leasingu (Wn konto Rozrachunki z finansującym z tytułu przedmiotu leasingu, Ma konto Rachunek bankowy). Ewentualna nadwyżka spłat nad kwotą zobowiązania obciąża pozostałe koszty operacyjne.

Data publikacji: 26/01/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

784

zła odpowiedź

8

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce