twitter
facebook

Jak zaksięgować wykup samochodu po leasingu operacyjnym, który uległ wypadkowi?

Spółka ma zawartą umowę leasing operacyjny, który dobiega końca, samochód uległ wypadkowi, firma leasingowa wystawiła fakturę za wrak samochodu 11.000 zł a następnie fakturę za ostatnią ratę 400 zł - wykup samochodu po leasingu Również otrzymaliśmy notę księgową na zwrot kwoty z ubezpieczenia 10.000 zł jako odszkodowanie i zwrot kwoty za wrak samochodu przelew przychodzi do spółki. Jak zaksięgować wykup samochodu po leasingu operacyjnym, który uległ wypadkowi?

Zakup samochodu od leasingodawcy stanowić będzie pozostały koszt operacyjny (samochód nie będzie dla spółki środkiem trwałym), zaś uzyskane odszkodowanie - przychód operacyjny. Ratę leasingową należy zaksięgować tak, jak raty poprzednie - jako usługi obce.

 W przypadku wykupienia samochodu po zakończeniu umowy leasingu zakup księguje się tak samo, jak "zwykłe" nabycie auta: jeśli ma być ono używane ponad rok, wprowadzane jest do ewidencji środków trwałych w cenie nabycia. Z treści pytania wynika, że spółka wykupuje od leasingodawcy samochód, który nie będzie przez nią używany jako środek trwały ze względu na uszkodzenie w wypadku. Koszt zakupu wraku należy zatem ująć na koncie 766 Wartość netto sprzedanych niefinansowych aktywów trwałych.

Odszkodowanie uzyskane od ubezpieczyciela ujmuje się w księgach na koncie 764 Inne pozostałe przychody operacyjne. Ratę leasingu ujmuje się na koncie 402  Usługi obce.

 

 Małgorzata Niedźwiedzka

 Doświadczona księgowa (licencja Ministerstwa Finansów). Główny specjalista do spraw finansów i budżetu w dużym przedsiębiorstwie telekomunikacyjnym. Specjalista z zakresu rachunkowości i prawa podatkowego.

Tagi: leasing, zaksięgowanie leasingu, księgowość, leasing a wypadek, leasing samochodu a wypadek, leasing samochodu a kolizja

Data publikacji: 01/10/2013

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

719

zła odpowiedź

70

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce