twitter
facebook

Firmy leasingowe prestrzegają przed oszustami

MB2

Klienci firm leasingowych bywają namawiani przez pośredników, zajmujących się wywożeniem pojazdów z Polski do Francji, do zawierania umów leasingowych, a następnie podnajęcia aut. Z takiej inwestycji obiecywane są ogromne zyski, reklamowane jako dochód pasywny. Często jednak klient firm leasingowej nie ma świadomości ryzyka, jakie za tym idzie oraz kontroli nad tym, co się dzieje z pojazdem. Nie wie, gdzie się znajduje, ani kto go użytkuje – przestrzega w swoim komunikacie Związek Polskiego Leasingu

Ofiarami tego typu działalności stają się często dobrze opłacani specjaliści, tacy jak lekarze czy osoby działające w branży IT. Przestępcy poszukują osób z dobrą historią kredytową i proponują im wejście w bardzo zyskowny biznes, polegający na wzięciu w leasing samochodu i podnajęciu go firmie pośredniczącej. Oszuści skupiają się przede wszystkim na samochodach marek premium, takich jak Mercedes, Audi, Porsche, BMW. Auta wykorzystywane mają być za granicą i wynajmowane w tamtejszych wypożyczalniach, najczęściej we Francji, Hiszpanii czy Holandii.

Początkowo, przez kilka miesięcy, biznes działa poprawnie, aż do momentu w którym okazuje się, że aktywo zostało całkowicie zniszczone np. podczas nielegalnych wyścigów samochodowych lub jest wykorzystywane do przemytu narkotyków czy wyłudzania ubezpieczenia. Łamane są przepisy drogowe i kodeks karnyinformuje ZPL.

Każdorazowo, gdy leasingobiorca chcący podnajmować samochód w leasingu musi wystąpić o uzyskanie zgody od firmy leasingowej, która jest właścicielem danego pojazdu. Dodatkowo składka ubezpieczeniowa rozszerzona musi zostać o odpowiednie klauzule, zabezpieczające leasingobiorcę i leasingodawcę przed ewentualnymi szkodami. Brak takowych klauzul skutkować będzie odmową wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Konsekwencją zniszczenia samochodu lub skonfiskowania go przez organy ścigania w danym kraju, będzie konieczność zapłaty całego zobowiązania w stosunku do firmy leasingowej przez klienta, który zdecydował się użyczyć auto innemu podmiotowi bez uprzedniej zgody leasingodawcy.

Na tym etapie nie można wskazać jednego schematu postępowania. W proceder zamieszani bywają zarówno klienci firm leasingowych, jak i dostawcy czy pracownicy dostawców – czytamy dalej w komunikacie. Czujność klientów wzbudzić powinny przede wszystkim takie kwestie jak:

  1. Propozycja zyskownego biznesu, związanego z podnajęciem leasingowanego samochodu z przeznaczeniem na zagraniczny rynek
  2. Propozycja wydania samochodu osobie / podmiotowi trzeciemu.
  3. Propozycja uregulowania opłaty za najem za dłuższy okres, np. za rok z góry.
  4. Oferowanie na start do kilkunastu tysięcy zł zwrotu kosztów z tytułu rabatu uzyskanego przy zakupie samochodu. W praktyce klienci i tak zapłacą za ten rabat, który zostanie wkalkulowany w raty leasingowe.
  5. Przedmiotem umowy ma być sportowa wersja popularnej marki samochodów (np. Mercedes AMG, Audi RS i S, BMW M).
  6. Auto powinno zostać skonfigurowane w najbogatszej wersji wyposażenia.
  7. Auto nie ma rozszerzonej polisy ubezpieczeniowej o ryzyko podnajmu, jazd wyścigowych itp.
  8. Brak informacji dotyczącej tego, co się będzie działo z autem, kto je będzie użytkował.

Źródło: ZPL

baner2 gl kalkulator leasingu

Data publikacji: 31/03/2022

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

510 111 001

mgc@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce