twitter
facebook

Na czym polega Prosta Spółka Akcyjna? Najważniejsze cechy PSA

Spotkanie zarządu prostej spólki akcyjnej

Prosta spółka akcyjna to nowy rodzaj spółki kapitałowej. Stanowi rozwiązanie powstałe z myślą o innowacyjnych i nowych działalnościach gospodarczych (np. startupach). Zaletami prostej spółki akcyjnej są m.in. możliwość zmniejszenia stawki podatku dochodowego, łatwość założenia i elastyczność w organizacji zarządu.

Spis treści:

1. Prosta spółka akcyjna – co to jest?

2. Prosta spółka akcyjna a podatki

3. Jak założyć prostą spółkę akcyjną?

4. Prosta spółka akcyjna – czy warto?

Prosta spółka akcyjna – co to jest?

Prosta spółka akcyjna (PSA) to niepubliczna spółka, która łączy odpowiedzialność akcjonariuszy z elastycznością w myśl kształtowania ich relacji oraz systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Pojawiła się stosunkowo niedawno (istnieje od 1 lipca 2021 roku). Aby ją założyć, nie trzeba przechodzić przez wiele formalności. Stanowi bardziej przystępną i unowocześnioną wersję tradycyjnej spółki akcyjnej.

Najważniejsze cechy prostej spółki akcyjnej to:

  • możliwość elastycznego kształtowania struktury majątkowej działalności w oparciu o akcje bez wartości nominalnej,

  • ochrona wierzycieli oparta na zakazie świadczeń na rzecz akcjonariuszy, które mogą zagrozić wypłacalności spółki oraz obowiązek oszczędzania,

  • instytucja kapitału akcyjnego (min. 1 zł) i rezygnacja z nominałowego charakteru akcji,

  • swoboda wypłat z kapitału akcyjnego,

  • rozwiązania umożliwiające wniesienie do spółki pracy i usług przy minimum formalności,

  • uproszczone zasady funkcjonowania, np. możliwość wykorzystania wideokonferencji w procesie decyzyjnym,

  • możliwość wyboru systemu monistycznego (gdzie zarząd spółki jest jednocześnie organem administracyjnym),

  • wygodna rejestracja przez formularz elektroniczny w 24h,

  • szybka likwidacja spółki bez skomplikowanych procedur.

Prosta Spółka Akcyjna nie jest ograniczona do konkretnych sektorów gospodarki. Ma  trwały i uniwersalny charakter (poza wyjątkami określonymi w przepisach wynikających z ustaw szczególnych). Powstała głównie z myślą o startupach, firmach działających w obszarze nowych technologii (np. fintech) i przedsiębiorcach zajmujących się inwestycjami publicznymi (m.in. venture capital).

Prosta spółka akcyjna a podatki

Opodatkowanie prostej spółki akcyjnej opiera się na takich samych zasadach, jak te stosowane przy innych spółkach kapitałowych. PSA podlega więc:

  • podatkowi CIT – w przypadku osiągania dochodu;

  • zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu – mowa tu o wynagrodzeniach w formie dywidendy dla akcjonariusza.

Z drugiej strony, zawarcie umowy prostej spółki akcyjnej nie podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych. W przypadku PSA znika także obowiązek opłacania podatku PIT od wkładów niepieniężnych, świadczenia pracy czy usług.

Prosta Spółka Akcyjna może dodatkowo korzystać z tzw. Innovation Box. Rozwiązanie pozwala na zmniejszenie stawki podatku dochodowego z 19% do 5% dla dochodów kwalifikowanych. Dotyczy sytuacji osiągania przychodów z praw własności intelektualnej, powstałej w wyniku prac badawczo-rozwojowych (pasuje więc do konwencji startupów i nowoczesnych przedsiębiorstw).

Warto dodać, że jeśli do PSA zostanie wniesiony wkład w postaci pracy lub usług, to akcjonariusz będzie traktowany jako prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Wtedy istnieje więc obowiązek ubezpieczenia (emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego).

Jak założyć prostą spółkę akcyjną?

PSA może założyć kilku akcjonariuszy lub jedna osoba (zabronione jest stworzenie takiej spółki tylko przez jednoosobową spółkę z o.o.). Aby założyć prostą spółkę akcyjną, należy:

  • zawrzeć umowę spółki;

  • ustanowić organy spółki wymagane przez ustawę lub umowę;

  • dokonać wniesienia przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie kapitału akcyjnego o wartości m.in. 1 zł;

  • uzyskać wpis do KRS.

Zawarcie umowy prostej spółki akcyjnej jest możliwe w dwojaki sposób – w formie aktu notarialnego lub przez internet (w systemie S24) Ta druga metoda jest znacznie szybsza, gdzie wystarczy skorzystać z gotowego wzorca umowy i wysłać gotowy wniosek elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.

Prosta spółka akcyjna – czy warto?

PSA to m.in. możliwość prostej rejestracji przez internet, mniejsze podatki oraz dowolność w organizacji zarządu. Dużym ułatwieniem jest z pewnością możliwość podejmowania uchwał z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych, np. programów do wideokonferencji czy nawet poczty elektronicznej.

Na korzyść prostej spółki akcyjnej przemawia także swoboda w zakresie np. utworzenia akcji założycielskich czy dokonywania wypłat z kapitału akcyjnego. Do zalet PSA należy doliczyć również proste zasady zakończenia działalności, gdzie jedną z opcji jest przejęcie całego majątku spółki przez jednego akcjonariusza.

Z drugiej strony nie ma możliwości, aby prosta spółka akcyjna była notowana na giełdzie (może się jednak później przekształcić w „zwykłą” S.A. i na nią trafić). Biorąc pod uwagę jej cechy, będzie dobrym wyjściem w przypadku innowacyjnych firm i startupów, jako nowoczesna alternatywa dla innych form prowadzenia działalności. W jej ramach można oczywiście skorzystać z różnych form finansowania dla firm, m.in. leasingu samochodu osobowego.


Źródło: Przewodnik po Prostej Spółce Akcyjnej (PSA)

 

Tagi: biznes, firma, prawo

Data publikacji: 21/09/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

914

zła odpowiedź

931

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

531 757 474

elk@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce