twitter
facebook

Fotowoltaika, czyli energia elektryczna ze Słońca

Monter instaluje panele fotowoltaiczne

Dzięki fotowoltaice Twoja firma może nie tylko pomóc środowisku, ale także znacznie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna czerpie energię ze Słońca i zamienia ją na prąd. Wbrew pozorom produkcja trwa przez cały rok. Warto skorzystać z finansowania fotowoltaiki np. w formie leasingu. Dzięki temu inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna.

Nawigacja: 

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to forma pozyskiwania energii promieniowania słonecznego i przekształcania jej w elektryczność. Jest to możliwe dzięki tzw. efektowi fotowoltaicznemu. Zgromadzona energia może być przeznaczona do zasilania każdego sprzętu, do którego działania wymagana jest energia elektryczna – komputera, lodówki, telewizora, oświetlenia, ładowania samochodu elektrycznego itd. Można z niej korzystać zarówno prywatnie, jak i na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

W ostatnich latach fotowoltaika cieszy się w Polsce dużą popularnością. Umożliwia drastyczne obniżenie rachunków za prąd lub całkowite ich wyeliminowanie w zależności od rodzaju instalacji (podłączonej do sieci on-grid lub niezależnej off-grid). Powodzenie pozyskiwania energii ze Słońca w naszym kraju zawdzięczamy także korzystnym ku temu warunkom. Położenie geograficzne i średnie poziomy nasłonecznienia (insolacji) w poszczególnych okresach roku umożliwiają całoroczny uzysk.

Wbrew opinii niektórych osób, nie musi być ciepło, aby generować duży uzysk. W rzeczywistości idealne warunki dla pracy instalacji to niska temperatura (mróz) i czyste niebo. Wtedy panele fotowoltaiczne nie nagrzewają się nadmiernie, dzięki czemu pracują najwydajniej i pochłaniają najwięcej energii. Obecność chmur nie oznacza, że fotowoltaika nie będzie działać. Oczywiście przy dużym zachmurzeniu uzyski będą niższe, ale nie zerowe.

Fotowoltaika – zasada działania

Zasada działania fotowoltaiki jest bardzo prosta:

  1. Do modułów fotowoltaicznych dociera promieniowanie słoneczne o odpowiednim natężeniu.

  2. Energia w postaci fotonów pada na powierzchnię paneli.

  3. Moduły PV dzięki efektowi fotowoltaicznemu zamieniają energię słoneczną na elektryczną.

  4. Falownik (inwerter) konwertuje wytworzony prąd o charakterystyce stałej (DC) na przemienny (AC). Dzięki temu możliwe staje się wykorzystanie energii do zasilania.

Wyprodukowany w ten sposób prąd wykorzystywany jest najpierw do pokrycia bieżącego zapotrzebowania na energię. Kiedy uzysk przekroczy zapotrzebowanie, nadwyżki mogą być przechowywane w magazynach energii lub w sieci elektrycznej. W tym drugim przypadku mowa o instalacjach on-grid, choć niektóre takie konstrukcje są także wyposażone w akumulatory i np. wykorzystywane w razie awarii sieci nocą.

Warto wiedzieć, że w przypadku wysyłanych nadwyżek do sieci energetycznej dla instalacji do 10kWp odbierzemy 80% wprowadzonej energii, a powyżej 10kWp – 70%. Potrącenia są swego rodzaju opłatą dla operatora sieci za jej przechowanie. Magazynowanie prądu w ten sposób umożliwia tzw. system prosumencki (właściciel jest jednocześnie producentem i konsumentem – stąd nazwa).

Co zawiera instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów, gdzie każdy z nich ma duże znaczenie dla prawidłowego działania systemu. Co więcej, poszczególne podzespoły powinny być ze sobą ściśle kompatybilne. Instalacja fotowoltaiczna zawiera przede wszystkim:

  • moduły (panele) fotowoltaiczne – ich liczba zależy m.in. od wielkości instalacji czy zapotrzebowania na energię elektryczną;

  • falownik (inwerter) – konieczny do korzystania z wyprodukowanego przez panele prądu;

  • konstrukcje wsporcze – np. stelaże do zamontowania fotowoltaiki na gruncie lub dachu;

  • przewody solarne – transportują energię między poszczególnymi elementami instalacji.

Na kompletny system składają się też np. ograniczniki przepięć AC i DC czy złączki MC4.

Jak sfinansować fotowoltaikę dla firm?

Istnieje kilka sposobów na sfinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej. Pierwszym z nich jest zakup gotówką. W zależności od (warto podkreślić to słowo) wielu czynników, instalacja może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście te większe systemy będą droższe. W przypadku prosumentów prywatnych zwykle potrzeba nie więcej niż 9-10kWp mocy. Tak też będzie, jeśli np. biuro firmy znajduje się w domu jednorodzinnym lub niewielkim budynku. Większe zapotrzebowanie na energię to automatycznie wyższy wkład w inwestycję.

Fotowoltaikę można także wziąć w leasing operacyjny lub finansowy. To rozwiązanie zapewnia nie tylko rozłożenie płatności na niskie raty i zachowanie odpowiedniej płynności finansowej, ale przede wszystkim szereg korzyści podatkowych. Mowa tu m.in. o możliwości wrzucenia w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej w odmianie operacyjnej, co pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania. Alternatywą dla leasingu może być pożyczka leasingowa, która łączy cechy kredytu i leasingu. 

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem w leasing instalacji fotowoltaicznej, możesz sprawdzić miesięczny koszt finansowania w prostym i darmowym narzędziu, jakim jest kalkulator leasingowy.

Tagi: oze, prąd, finanse

Data publikacji: 24/09/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

525

zła odpowiedź

521

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

603 676 523

info.warszawa@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce