twitter
facebook

Pytania i odpowiedzi

Korzystanie z leasingu wywołuje sporo wątpliwości oraz pytań w kontekście podatkowo-rachunkowym. Klienci GO-leasing zawsze mogą liczyć na naszą pomoc – odpowiemy na każde indywidualne pytanie!

logo wkplogo-vademecum-glownego-ksiegowego.png

 

 

Partnerem merytorycznym GO-leasing w interpretacji i poradach podatkowo-rachunkowych jest Wolters Kluwer – wydawca Vademecum Głównego Księgowego, najbardziej zaawansowanego i zawsze aktualnego serwisu o podatkach i rachunkowości dla profesjonalistów. 

Poniżej, na bieżąco, zamieszczamy najciekawsze odpowiedzi na pytania naszych Klientów w sprawach związanych z leasingiem w podatkach i rachunkowości. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujący Ciebie problem – prosimy o kontakt z naszym biurem. Odpowiemy tak szybko jak to będzie możliwe.

Zadaj pytanie

Cesja umowy leasingu po 1 stycznia 2019r.

Od kilku lat prowadzę 1 – os. działalność gospodarczą. We wrześniu 2018r. zawarłem na swoją firmę umowę leasingu operacyjnego. W przyszłym roku planuję przekształcenie działalności w spółkę prawa handlowego (Sp. z o.o.). W związku z tym chciałbym przenieść na spółkę w formie cesji część umów zawartych na 1-os. dz.gosp., w tym w/w umowę leasingu. Jakie będą skutki podatkowe dla spółki, która przejmie leasing w cesji po 1.01.2019r.? Czy będzie mogła skorzystać z prawa do zaliczania w koszty opłat leasingowych na zasadach obowiązujących do końca 2018r.?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 21/11/2018

Nowe zasady rozliczania amortyzacji samochodów osobowych od 2019r. Czy przy użytkowaniu auta w celach mieszanych będzie można zaliczyć do kosztów 75% czy 100% odpisów amortyzacyjnych?

Pytanie przedsiębiorcy:

W lutym 2019r. planuję zakup za gotówkę samochodu na firmę o wartości 120.000 zł netto (147.600 zł brutto). Moja firma jest płatnikiem VAT, rozliczam się za pomocą KPIR w wariancie podatku liniowego 19%. W związku z wejściem od 1.01.2019 zmian w przepisach podatkowych dot. samochodu w firmie chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób będę mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne, tj. ile dokładnie miesięcznie będę mógł zaliczać do KUP? Zakładam, że amortyzacji będę dokonywał, stosując liniową stawkę amortyzacji 20%, a więc przez okres 60 m-cy, samochód będzie użytkowany w celach mieszanych (zarówno prywatnie jak i na potrzeby firmy).

Czytaj więcej »

Data publikacji: 16/11/2018

Czy każda zmiana umowy leasingu po dacie wejścia w życie ustawy zmieniającej, będzie skutkować koniecznością stosowania nowych przepisów podatkowych obowiązujących po 1.01.2019r.?

Przedsiębiorca zawarł umowę leasingu w październiku 2018r., a więc przed wejściem w życie zmian w przepisach podatkowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019r.

Czy każda zmiana umowy leasingu (zawarta w formie aneksu) po dacie wejścia w życie nowych przepisów, np. dotycząca zmiany numeru VIN samochodu, adresu siedziby leasingobiorcy czy nazwy firmy leasingobiorcy (omyłkowo wpisanej do pierwotnej umowy przez pracownika firmy leasingowej) będzie skutkować koniecznością stosowania nowych przepisów podatkowych obowiązujących po 1.01.2019r.?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 03/11/2018

Skutki podatkowe sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu.

Opis stanu faktycznego przedsiębiorcy:

  1. Prowadzę 1-os. działalność gosp. Jestem czynnym płatnikiem VAT oraz rozliczam podatek dochodowy na zasadach 19% podatku liniowego (KPIR). W lutym 2018r. zakończyła mi się umowa leasingu operacyjnego na samochód osobowy marki Audi A4. Przez cały okres trwania tej umowy od wszystkich opłat i rat leasingowych odliczałem 50% VAT (wykorzystanie auta w celach mieszanych) oraz korzystałem z możliwości zaliczania do KUP wszystkich opłat i rat leasingowych po pomniejszeniu ich o 50% podatku VAT podlegającego odliczeniu.

  2. W ramach zakończenia umowy leasingu wykupiłem samochód (zgodnie z umową leasingu za 1% wartości początkowej przedmiotu leasingu, tj. 1.240 zł netto + 23% VAT = 1.525,20 zł brutto) z tym, że otrzymałem fakturę wykupową na mnie jako osobę prywatną, a nie na moją firmę. Faktura za wykup auta nie była zaliczana w koszty prowadzonej przeze mnie działalności ani w jakikolwiek sposób wykazywana w KPIR oraz nie odliczałem naliczonego na fakturze podatku VAT. Za fakturę zapłaciłem z pieniędzy prywatnych.

  3. Następnie kilka dni później (również w lutym) po otrzymaniu faktury wykupowej oraz dow. rej. i karty pojazdu przekazałem samochód aktem darowizny swojej żonie, po czym został on przerejestrowany na żonę w wydziale komunikacji.

  4. Po upływie następnych 6 m-cy od dnia darowizny (we wrześniu 2018r.) żona sprzedała samochód osobie prywatnej na podstawie umowy kupna sprzedaży za kwotę 62.500 zł. Nabywca zgodnie z zapisem w umowie K-S opłacił podatek PCC (2%) od wartości sprzedaży auta z umowy.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 24/10/2018

Czy nieodpłatne przekazanie samochodu osobowego na cele osobiste natychmiast po jego wykupie podlega opodatkowaniu?

Podatnik (czynny VAT) zakupił samochód osobowy w drodze leasingu. Po zakończeniu spłacania rat leasingowych i wykupieniu samochodu firma leasingowa zaproponowała odkupienie samochodu i zawarcie nowej umowy leasingu na nowy samochód. Podatnik musi wystawić fakturę z 23% VAT i zapłacić go w następnym miesiącu. Jest to duża kwota, tym bardziej, że odliczał 50% VAT-u.

Czy jest możliwość skorzystania z bardziej opłacalnej opcji dla podatnika, np. wykupienie przedmiotu leasingu na osobę prywatną?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 03/10/2018

Jak ustalić kwotę wykupu samochodu oraz czy przy wykupie należy naliczyć podatek VAT?

Podatnik będący czynnym podatnikiem VAT dokonujący sprzedaży wyłącznie opodatkowanej prowadzący KPiR zawarł z Leasingodawcą umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie na samochód osobowy. Po dokonaniu przedterminowej spłaty całości pożyczki dnia 07.08.2017 r. samochód stał się własnością jego firmy, tj. spółki cywilnej. Jeden z dwóch współwłaścicieli spółki chciałby wykupić ten samochód dla siebie. Jak ustalić kwotę wykupu oraz czy przy wykupie należy naliczyć podatek VAT? Samochód został zakupiony na umowę kupna-sprzedaży w 2015 r., nie został odliczony podatek VAT przy jego zakupie. Odliczane było jedynie 50% VAT-u od paliwa i materiałów eksploatacyjnych.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 12/04/2018

Jak ująć w kosztach polisę ubezpieczeniową do samochodu?

Osoba fizyczna prowadząca działalność zapłaciła 50% wartości polisy ubezpieczeniowej do samochodu, który zakupiła na firmę.

Kiedy i jaką wartość może przyjąć do kosztów uzyskania przychodu?

Czy całą kwotę w dacie podpisania polisy?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 15/02/2018

Wykupienie przedmiotu leasingu (samochodu) po zawieszeniu działalności

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która zawiesiła działalność (wyrejestrowanie z ZUS, zawiadomienie urzędu skarbowego o zawieszeniu) i wykupiła przedmiot leasingu operacyjnego (samochód) w trakcie zawieszenia działalności, a faktura wystawiona została na firmę, ma obowiązek wprowadzenia do kosztów uzyskania przychodów i rejestru środków trwałych przedmiot wykupu?

Raty leasigowe, ani żadne koszty związane z użytkowaniem samochodu przez cały okres trwania zawieszenia działalności, nie były wpisywane do kosztów uzyskania przychodów, ponadto rozważana jest likwidacja działalności bez jej wznawiania.

Jak postąpić przy sprzedaży wykupionego samochodu na gruncie prawa podatkowego?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 12/01/2018

Strona 1 z 13 1 2 3 4 5 ... 13Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

514 439 985, 600 931 141

biuro.poludnie@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce