twitter
facebook

Coraz większe zainteresowanie autami elektrycznymi i hybrydowymi

Zdjęcie samochodu elektrycznego Mercedes-Benz EQC

Jak wynika z najnowszego badania EY Mobility Lens Consumer Index, ponad 40% ankietowanych, którzy chcą kupić auto, planuje wybór samochodu elektrycznego lub hybrydowego. Ponad połowa z nich ma zamiar nabyć taki pojazd w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wzrost popularności ekologicznych maszyn to pośredni wynik pandemii COVID-19.

 W skrócie:

Ponad 40% konsumentów chce kupić auto elektryczne lub hybrydowe

Wyniki najnowszego badania EY wyraźnie wskazują na duże zmiany w intencjach zakupowych i motywacjach konsumentów. Koncern przeanalizował sytuację na 13 głównych rynkach międzynarodowych, także w krajach europejskich. Według danych aż 41% deklarujących zamiar zakupu nowego samochodu rozważa wybór samochodu elektrycznego lub hybrydowego. Dla porównania, w listopadzie zeszłego roku wskaźnik był o 11 p.p. niższy. Warto także wspomnieć, że 66% respondentów w tej grupie planuje nabycie takiego pojazdu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Choć nadal najpopularniejszymi pojazdami są auta z silnikami spalinowymi, ekologiczne rozwiązania powoli doganiają te konwencjonalne. Za tradycyjnymi samochodami opowiedziało się 50% ankietowanych. Tylko 2% respondentów planuje wybrać pojazd wodorowy. Reszta (8%) respondentów nie jest pewna lub musi przyswoić więcej wiedzy, aby dokonać właściwego wyboru.

Auta elektryczne a motywacje i obawy konsumentów

Jednym z powodów, dla których ankietowani planują zakup samochodu elektrycznego, jest perspektywa zrównoważonego rozwoju tego segmentu rynku. Takie pojazdy będą sukcesywnie udoskonalane, a odpowiednia infrastruktura siłą rzeczy ulegnie rozwojowi. Jednak pomimo coraz lepszych parametrów takich aut, nadal konsumenci mają pewne podejrzenia i wątpliwości związane przede wszystkim z ceną (50% respondentów), zasięgiem (33%) i dostępem do ładowarek (32%).

Grafika dotycząca wyników badania EY MLCI

Z drugiej strony, te same czynniki dla zauważalnej części ankietowanych są motywacją do zakupu. Może to wynikać z większej wiedzy i świadomości obecnej sytuacji, w porównaniu ze stanem chociażby sprzed jeszcze kilku lat. Auta elektryczne  stają się coraz bardziej dostępne dla przeciętnego portfela, a ich zasięg pierwszych wzrasta wraz z wprowadzaniem przez producentów nowych wersji „elektryków”. 

Ważnym zadaniem dla rynku motoryzacyjnego musiałoby więc być wypełnienie luki informacyjnej. Co do kosztów – EV jeszcze są droższe od samochodów z silnikami spalinowymi, choć trzeba zaznaczyć, że koszt ich eksploatacji jest niższy. Do tego dochodzi kwestia wyboru odpowiedniego  sposobu finansowania np. w formie leasingu, który jest dostępny także dla konsumentów.

Skąd większe zainteresowanie autami elektrycznymi i hybrydowymi?

Większa chęć zakupu auta elektrycznego/hybrydy wśród konsumentów wynika pośrednio z koronawirusem. Według aż 87% badanych pandemia zwiększyła obawy i świadomość dotyczące zagrożeń środowiskowych, co ma swoje przełożenie na obecne tendencje zakupowe. Odpowiednio 53% respondentów uważa, że należy zredukować osobisty negatywny wpływ na środowisko. 54% ankietowanych wskazuje zakup samochodu elektrycznego lub w hybrydzie jako sposób na osiągnięcie tego celu.

Pandemia COVID-19 zwróciła więc dużą uwagę konsumentów na rolę świadomości ekologicznej. Coraz większa odpowiedzialność klimatyczna wśród ankietowanych w połączeniu z gwałtownym rozwojem rynku aut z napędem elektrycznym oraz programami dofinansowań do ich zakupu pozwalają przypuszczać, iż już niebawem rynek ekologicznej motoryzacji może gwałtownie przyspieszyć, a nawet zdominować tę gałąź gospodarki zarówno w sensie globalnym, jak i europejskim.

 

Źródło: ey.com

Tagi: EY MLCI, auta hybrydowe, EV, auta elektryczne

Data publikacji: 19/08/2021

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce