Krajowy System e-Faktur rusza już niedługo
Krajowy System e-Faktur to element projektu nowelizacji ustawy o VAT. Rząd wprowadzi tzw. faktury ustrukturyzowane, które mają uszczelnić system podatkowy a jednocześnie ułatwić podatnikom rozliczanie, wystawianie i księgowanie dokumentów finansowych. KSeF będzie dostępny od października 2021 r. Na razie tego typu faktury nie będą obowiązkowe.
Skrót informacji:
- Faktura ustrukturyzowana ma być rodzajem dokumentu finansowego w formie elektronicznej. Wymagana jest jednak oddzielna zgoda odbiorcy.
- Nowe e-faktury będą wysyłane nie do kontrahenta, ale do KSeF. Odbiorca może zalogować się do systemu i skorzystać z dokumentu. Nie musi jednak tego robić, ponieważ po nadaniu numeru e-fakturze uznaje się ją za wystawioną i otrzymaną.
- Faktury ustrukturyzowane mają m.in. zapewnić szybszy zwrot VAT czy łatwiejsze księgowanie i rozliczanie dokumentów finansowych. Z drugiej strony KSeF to pomysł na lepszą kontrolę podatników i zwiększenie dochodu budżetu państwa.
- Według planów KSeF zostanie udostępniony podatnikom w październiku 2021 r. Choć na razie wystawianie faktur ustrukturyzowanych będzie dobrowolne, w 2023 r. planuje się nadanie tej czynności charakteru obowiązkowego.
Czym właściwie będzie faktura ustrukturyzowana?
Według uzasadnienia do projektu nowelizacji, faktura strukturyzowana ma być rodzajem faktury elektronicznej. W jej przypadku będą więc miały zastosowanie ogólne przepisy dotyczące dokumentów finansowych w formie elektronicznej oraz nowe regulacje.
Aby podatnik mógł wystawiać e-fakturę, odbiorca musi ją zaakceptować np. poprzez stosowny komunikat w aplikacji e-Mikrofirma. Co ważne, faktury ustrukturyzowane nie będą podlegać przepisom regulującym zasady wystawiania duplikatów dokumentów finansowych, określonym w ustawie o VAT. Wynika to z faktu, że taki dowód transakcji nie może być zniszczony czy zgubiony, ponieważ będzie wystawiany za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur.
Faktury ustrukturyzowane – jak mają działać?
Faktury ustrukturyzowane mają być przygotowywane przez podatników w systemie finansowo-księgowym (lokalnym lub w przy wykorzystaniu tzw. chmury), według wzorów na dedykowanej stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Możliwe będzie także skorzystanie ze zmodyfikowanej aplikacji e-Mikrofirma i wystawianie dokumentów finansowych przez indywidualne konto w systemie e-faktur.
Nie trzeba będzie wysyłać faktury do kontrahenta, tylko do wcześniej wspomnianego systemu. Odbiorca może wtedy zalogować się do KSeF i pobrać odpowiedni plik, a następnie z niego korzystać. Nie musi tego jednak robić – e-faktura w dniu przydzielenia jej numeru identyfikacyjnego będzie uznawana za wystawioną i otrzymaną. Wystawca jednocześnie będzie prowadził własną numerację faktur (numer nadany w dacie wystawienia ma różnić się od tego stworzonego przez system).
Zalety e-faktur
Wprowadzenie nowej formy wystawiania dowodów transakcji to szereg korzyści, takich jak np.: szybszy o 20 dni zwrot VAT, większe bezpieczeństwo poprzez zminimalizowanie ryzyka zniszczenia, zgubienia lub niedostarczenia dokumentu do odbiorcy czy łatwiejsze księgowanie i rozliczanie dokumentów. Jednolite wzorce mają dodatkowo zwiększyć wygodę podatników i wyeliminować ewentualne trudności w sporządzaniu faktur.
Z drugiej strony skorzysta na tym sam Rząd. Nowy system zwiększy kontrolę nad rozliczeniami u przedsiębiorców, nie tylko ze względu na uproszczone procesy, ale również możliwość zdalnego monitorowania przez fiskusa dokumentowanego obrotu. Według założeń, projekt nowelizacji ma także przyczynić się do zwiększenia dochodów budżetu państwa.
Nowa e-faktura już niedługo
Z Krajowego Systemu e-Faktur będzie mógł – już od października 2021 roku – skorzystać każdy podatnik. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dotychczasowa zgoda kontrahenta na wystawianie faktur elektronicznych nie będzie wystarczająca. Aby móc sporządzać ustrukturyzowane dokumenty finansowe, musi być ona przekazana oddzielnie, na piśmie lub w ramach podpisywanej umowy.
Rząd planuje, aby nowe e-faktury stały się obowiązkowe wraz z początkiem 2023 roku. Wtedy też zgoda na wystawianie dokumentu finansowego może mieć charakter dobrowolny (obecnie nie jest to uregulowane przepisami).
Źródła:
https://jpk.info.pl/faktury/e-faktura-ustrukturyzowana-ksef/
https://www.pit.pl/aktualnosci/e-faktura-coraz-blizej-testy-dla-firm-od-pazdziernika-2021-1005665
Tagi: podatki, vat, faktury
Data publikacji: 31/08/2021
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925