twitter
facebook

Krajowy System e-Faktur rusza już niedługo

Krajowy System e-Faktur to element projektu nowelizacji ustawy o VAT. Rząd wprowadzi tzw. faktury ustrukturyzowane, które mają uszczelnić system podatkowy a jednocześnie ułatwić podatnikom rozliczanie, wystawianie i księgowanie dokumentów finansowych. KSeF będzie dostępny od października 2021 r. Na razie tego typu faktury nie będą obowiązkowe.

Skrót informacji:

Czym właściwie będzie faktura ustrukturyzowana?

Według uzasadnienia do projektu nowelizacji, faktura strukturyzowana ma być rodzajem faktury elektronicznej. W jej przypadku będą więc miały zastosowanie ogólne przepisy dotyczące dokumentów finansowych w formie elektronicznej oraz nowe regulacje.

Aby podatnik mógł wystawiać e-fakturę, odbiorca musi ją zaakceptować np. poprzez stosowny komunikat w aplikacji e-Mikrofirma. Co ważne, faktury ustrukturyzowane nie będą podlegać przepisom regulującym zasady wystawiania duplikatów dokumentów finansowych, określonym w ustawie o VAT. Wynika to z faktu, że taki dowód transakcji nie może być zniszczony czy zgubiony, ponieważ będzie wystawiany za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. 

Faktury ustrukturyzowane – jak mają działać?

Faktury ustrukturyzowane mają być przygotowywane przez podatników w systemie finansowo-księgowym (lokalnym lub w przy wykorzystaniu tzw. chmury), według wzorów na dedykowanej stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Możliwe będzie także skorzystanie ze zmodyfikowanej aplikacji e-Mikrofirma i wystawianie dokumentów finansowych przez indywidualne konto w systemie e-faktur. 

Nie trzeba będzie wysyłać faktury do kontrahenta, tylko do wcześniej wspomnianego systemu. Odbiorca może wtedy zalogować się do KSeF i pobrać odpowiedni plik, a następnie z niego korzystać. Nie musi tego jednak robić – e-faktura w dniu przydzielenia jej numeru identyfikacyjnego będzie uznawana za wystawioną i otrzymaną. Wystawca jednocześnie będzie prowadził własną numerację faktur (numer nadany w dacie wystawienia ma różnić się od tego stworzonego przez system). 

Zalety e-faktur

Wprowadzenie nowej formy wystawiania dowodów transakcji to szereg korzyści, takich jak np.: szybszy o 20 dni zwrot VAT, większe bezpieczeństwo poprzez zminimalizowanie ryzyka zniszczenia, zgubienia lub niedostarczenia dokumentu do odbiorcy czy łatwiejsze księgowanie i rozliczanie dokumentów. Jednolite wzorce mają dodatkowo zwiększyć wygodę podatników i wyeliminować ewentualne trudności w sporządzaniu faktur.

Z drugiej strony skorzysta na tym sam Rząd. Nowy system zwiększy kontrolę nad rozliczeniami u przedsiębiorców, nie tylko ze względu na uproszczone procesy, ale również możliwość zdalnego monitorowania przez fiskusa dokumentowanego obrotu. Według założeń, projekt nowelizacji ma także przyczynić się do zwiększenia dochodów budżetu państwa.

Nowa e-faktura już niedługo

Z Krajowego Systemu e-Faktur będzie mógł – już od października 2021 roku –  skorzystać każdy podatnik. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dotychczasowa zgoda kontrahenta na wystawianie faktur elektronicznych nie będzie wystarczająca. Aby móc sporządzać ustrukturyzowane dokumenty finansowe, musi być ona przekazana oddzielnie, na piśmie lub w ramach podpisywanej umowy.

Rząd planuje, aby nowe e-faktury stały się obowiązkowe wraz z początkiem 2023 roku. Wtedy też zgoda na wystawianie dokumentu finansowego może mieć charakter dobrowolny (obecnie nie jest to uregulowane przepisami).

Źródła:

https://jpk.info.pl/faktury/e-faktura-ustrukturyzowana-ksef/

https://www.pit.pl/aktualnosci/e-faktura-coraz-blizej-testy-dla-firm-od-pazdziernika-2021-1005665

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8234020,rzad-nowelizacja-ustawy-o-vat-wprowadzenie-e-faktur.html

 

Tagi: podatki, vat, faktury

Data publikacji: 31/08/2021

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce