twitter
facebook

Leasing w coraz lepszej formie. Wyniki raportu ZPL za I połowę 2021 r.

Związek Polskiego Leasingu przedstawił wyniki raportu o branży leasingowej w pierwszej połowie 2021 r. Sektor leasingu zdołał przełamać ujemne dynamiki sprzed dwóch ostatnich lat. Łączna wartość udzielonych finansowań w pierwszym półroczu to 40,5 mld złotych, przy dynamice rynku na poziomie 36,2%. Według prognoz dobra passa leasingu będzie trwać co najmniej do końca 2021 roku.

Rynek leasingu i jego odbiorcy w I połowie 2021 r.

Dane rynkowe pozyskane przez Związek Polskiego Leasingu wskazują, że łączna wartość zawieranych umów przez zrzeszone w nim firmy wyniosła 40,5 mld złotych. Na taki wynik w dużej mierze złożyły się finansowania w postaci leasingu (34,8 mld złotych). Firmy leasingowe udzielały także pożyczek, jednak było ich wyraźnie mniej – łączna wartość w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 5,7 mld złotych.

W przeważającej części leasingobiorcami były mikro i małe firmy, które stanowiły 73,8% zawieranych umów. Na drugim miejscu znalazły się przedsiębiorstwa o obrotach powyżej 20 mln (25,3%). Klienci indywidualni nadal stanowią nieznaczną część rynku leasingowego. ZPL szacuje, że ok. 0,7% było umowami leasingu konsumenckiego.

Leasingobiorcy najchętniej obejmowali finansowaniem samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony. Łączna wartość takich umów leasingowych w I połowie 2021 r. wyniosła 17,7 mld złotych, co stanowi wynik wyższy o 29% do analogicznego okresu w poprzednim roku.

Leasing pojazdów ciężarowych oraz maszyn i urządzeń w I półroczu 2021 r.

Obecnie w coraz lepszej kondycji znajduje się leasing maszyn i urządzeń oraz pojazdów ciężarowych. Odnotowano 21,8% wzrost r/r w przypadku tych pierwszych umów (transakcje o łącznej wartości 11,3 mld zł). Dodatnia dynamika była obecna w każdym segmencie maszyn i urządzeń. Wyniki prezentują się następująco:

  • maszyny rolnicze – 14,7% r/r,

  • maszyny budowlane – 37,5% r/r,

  • maszyny do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metali – 35,7% r/r,

  • sprzęt medyczny – 20,8% r/r,

  • maszyny dla przemysłu spożywczego – 19,1% r/r,

  • maszyny poligraficzne 57,1% r/r.

Jeśli chodzi o leasing pojazdów ciężarowych, w pierwszej połowie 2021 roku podpisano umowy na łączną wartość 9,4 mld zł, co stanowi wynik wyższy o 4,5 mld zł w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłych roku. Przeważającą częścią finansowań były te obejmujące ciągniki siodłowe (91% i dynamika na poziomie 117% r/r). Wzrosty zanotowano niemal w każdym segmencie (naczepy i przyczepy – 105.9% r/r, pojazdy o DMC pow. 3,5 t – 59,7% r/r), oprócz leasingu autobusów.

Prognozy ZPL na resztę 2021 roku

Według prognoz przygotowanych przez Związek Polskiego Leasingu 2021 rok to czas, w którym branża leasingowa zdoła odrobić straty poniesione w ciągu ostatnich dwóch lat. ZPL przewiduje, że leasingodawcy mogą udzielić łącznego finansowania o wartości powyżej 84,3 mld złotych. Taki wynik oznaczałby przekroczenie wyników osiągniętych w 2018 roku.

Jak pokazują kwartalne odczyty badania koniunktury branży leasingowej, w ostatnich miesiącach 2021 roku leasingodawcy spodziewają się przede wszystkim wyższego poziomu finansowania dla sprzętu IT oraz maszyn i urządzeń. Oczekują także dalszego wzrostu związanego ze sprzedażą, choć nie tak wyraźnego jak do tej pory.

 

Źródło: http://www.leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2021/branza-leasingowa-szybko-odrabia-straty

 

Tagi: zpl, leasing, leasing 2021

Data publikacji: 10/08/2021

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce