twitter
facebook

Niższa składka zdrowotna i nowy projekt w Polskim Ładzie

Choć w ramach Polskiego [Nowego] Ładu złagodzono zasady związane ze składką zdrowotną, Ministerstwo Finansów wprowadza zmiany obejmujące m.in. rezydencję podatkową czy terminy rozliczania ulg podatkowych. Zmodernizowany projekt został przyjęty przez Rząd.

Skrót informacji:

Składka zdrowotna – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Pierwotną koncepcję związaną z rozliczaniem składki zdrowotnej przez przedsiębiorców zalała fala krytyki. Ministerstwo Finansów zdecydowało się na złagodzenie tej części zmian podatkowych. Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych dalej będą uiszczać składkę w wysokości 9%, bez możliwości odliczenia od podatku. Z kolei dla tych, którzy płacą PIT według stawki liniowej o wartości 19%, składka będzie wynosić 4,9% dochodu. Trzeba jednak pamiętać, że nie może być niższa niż 9% najniższego wynagrodzenia. Oznacza to, że prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się w oparciu o podatek liniowy zapłacą nawet o połowę mniej niż zakładały pierwotne zmiany.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców na ryczałcie, wartość składki będzie zależna od wysokości uzyskiwanych przychodów. Projekt zakłada trzy progi podatkowe:

  • 9% od 60% przeciętnego wynagrodzenia dla przychodów do 60 000 zł rocznie;

  • 9% od 100% przeciętnego wynagrodzenia dla przychodów między 60 000 a 300 000 zł rocznie;

  • 9% od 180% przeciętnego wynagrodzenia dla przychodów powyżej 300 000 zł rocznie.

W przypadku podatników rozliczających się w oparciu o kartę podatkową składka wyniesie 9% od minimalnego wynagrodzenia (pierwotnie miała być liczona od średniej krajowej).

Nowe terminy rozliczania ulg i opłacania składek

Resort chce wydłużyć termin regulowania składek do 20. dnia każdego miesiąca. Taki zabieg ma ułatwić kalkulację wysokości składki i umożliwić jednoczesne jej regulowanie z odprowadzaniem zaliczki PIT. To także ujednolicenie ram czasowych dla różnych podmiotów. Obecnie obowiązują trzy terminy:

  • do 5. dnia każdego miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe;

  • do 10. dnia każdego miesiąca – przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników;

  • do 15. dnia każdego miesiąca – przedsiębiorcy zatrudniający pracowników.

Polski Ład to także zmiany związane z ulgą na powrót (ma głównie dotyczyć osób z polskim obywatelstwem, Kartą Polaka i tych, które przez ostatnie trzy lata nie płaciły podatku w Polsce). Dotychczasowe przebywanie poza granicami Polski będzie można udowodnić np. certyfikatem rezydencji czy zaświadczeniem od pracodawcy).

Zmiany dotyczą również ulg na ekspansję, zabytki, terminal i prototyp. Okres ich rozliczenia zostanie wydłużony do 6 lat. Modyfikacje obejmą ponadto tzw. estoński CIT. Niższy podatek od dochodów ma dotyczyć każdego podatnika.

Rezydencja podatkowa i podatek od korporacji

W ramach nowej wersji projektu skorygowano ponadto kwestię rezydencji podatkowej. Fakt miejsca zamieszkania bądź siedziby kadry zarządzającej w Polsce nie będzie miał znaczenia. Decydować ma prowadzenie w sposób zorganizowany i ciągły z terytorium RP interesów zagranicznego podatnika.

Polski Ład zakłada dodatkowo wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego dla firm, które wykazują stratę lub mają udział dochodów w przychodach mniejszy niż 1%. Kto zapłaci? Spółki z o.o., akcyjne i podatkowe grupy kapitałowe CIT. Opodatkowanie nie będzie dotyczyło start-upów przez pierwsze trzy lata, przedsiębiorstw finansowych, podatników o prostej strukturze oraz firm z przejściowymi trudnościami (np. spadkiem przychodów o kilkadziesiąt procent). Wysokość podatku dla korporacji ma wynosić 10% wydatków nadmiarowych i 0,4% przychodów. 

Zaprezentowane w projekcie zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

 

Tagi: podatki, polski ład

Data publikacji: 13/09/2021

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

516 80 81 80

kalisz@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce