twitter
facebook

Ubezpieczenie GAP w leasingu – na czym polega?

Ubezpieczenie GAP zapewnia dodatkową ochronę w przypadku korzystania z samochodu finansowanego poprzez leasing lub kredyt samochodowy. Choć ma charakter dobrowolny, jest nieocenione w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży auta. Na czym właściwie polega ubezpieczenie GAP? Oto najważniejsze informacje na temat ochrony od utraty wartości pojazdu.

Nawigacja: 

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP (od utraty wartości pojazdu) jest rodzajem ochrony przed stratą finansową, np. w wyniku kradzieży lub powstania nieodwracalnych uszkodzeń auta przed zakończeniem umowy finansowania. Związane jest bezpośrednio z leasingiem samochodów i kredytami samochodowymi. Stanowi dodatkową formę zabezpieczenia obok OC i AC. 

W przypadku tych „standardowych” ubezpieczeń wysokość odszkodowania niekiedy nie pokryje wszystkich kosztów związanych z utratą pojazdu. Co wtedy? Leasingobiorca musi pozostałe raty do spłaty opłacać z własnej kieszeni, co oznacza duży koszt. GAP pozwala uniknąć tej sytuacji i zapewnia pełną ochronę. Ubezpieczenie od utraty wartości (Guaranteed Asset Protection) nie jest obowiązkowe i może obejmować zarówno nowe, jak i używane auta w leasingu (o wieku samochodu, który jest obejmowany ochroną, decyduje ubezpieczyciel). Trzeba jednak pamiętać o spełnieniu określonych warunków, np. wartość rynkowa nie może przekraczać ustalonego progu.

Zasada działania GAP jest prosta. Jeśli samochód został skradziony lub gdy stwierdzono szkodę całkowitą, ubezpieczyciel przekazuje leasingobiorcy lub kredytobiorcy dwie osobne wypłaty – jedna z polisy AC i druga z ubezpieczenia GAP. Warto też wiedzieć, że jeśli auto zostało całkowicie zniszczone, nie ma znaczenia, czy byliśmy sprawcą lub poszkodowanym. Pomimo tego należy zwrócić dużą uwagę na wyłączenia odpowiedzialności w OWU.

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Na polskim rynku ubezpieczeń funkcjonuje kilka różnych rodzajów GAP. Poniżej możesz zapoznać się z każdym z nich i sprawdzić, czym charakteryzuje się dany typ ochrony:

  • GAP finansowy – najtańsza i najpopularniejsza opcja. Wysokość wypłacanego odszkodowania to różnica między kwotą wypłaty z AC a sumą pozostałych do uiszczenia rat leasingowych lub kredytu. Z ubezpieczenia GAP finansowego najlepiej skorzystać w przypadku niskiego wkładu własnego i wysokiej kwocie wykupu samochodu. 

  • GAP Casco – ten rodzaj ochrony polega na pokryciu różnicy między wysokością odszkodowania z OC/AC, a sumą ubezpieczenia AC ważnego na dzień zawarcia umowy Autocasco.

  • GAP fakturowy – ubezpieczenie fakturowe nosi również miano RTI. Polega na wypłaceniu przez ubezpieczyciela kwoty równej różnicy między wartością rynkową przed uszkodzeniem lub kradzieżą, a ceną samochodu na fakturze.

  • GAP indeksowy – z tego rodzaju ubezpieczenia najczęściej korzysta się w przypadku umów leasingu i kredytu zawieranych na krótki okres. W tym przypadku ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości zwykle 20-30% wartości samochodu.

POZNAJ UBEZPIECZENIE GO-GAP

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Biorąc pod uwagę zakres ochrony w ubezpieczeniu GAP, jego miesięczny koszt jest stosunkowo niewielki. Cena GAP zależy m.in. od wartości auta i rodzaju wykupionej usługi. Koszt ubezpieczenia może wynosić od 0,4% do maksymalnie 1,2% wartości pojazdu rocznie.

Ile dokładnie kosztuje GAP? Warto w tym miejscu posłużyć się przykładem, w oparciu o dane z nowoczesnej platformy leasingu samochodów GO-auto. Oto miesięczny koszt ubezpieczenia GAP fakturowego (na cały okres umowy), w oparciu o kilka modeli samochodów w tym serwisie (stan na 02.07.2021 r.):

  • BMW 318i 2021 – 90 zł;

  • Fiat Tipo 1.4 16V POP EU6D 2020  – 44 zł;

  • Opel Corsa 1.2 GS Line S&S 2021 – 60 zł;

  • Dacia Duster SL COOL TCE 90 KM 2021 – 54 zł;

  • Mercedes-Benz Klasa E 200 2019 – 190 zł.

SPRAWDŹ KOSZT LEASINGU BMW

Ubezpieczenie GAP zwykle zawierane jest na cały okres trwania umowy leasingu lub kredytu.

Ubezpieczenie GAP w kosztach uzyskania przychodu

W przypadku ubezpieczenia GAP przyjmuje się zasadę, że jeśli wartość składki na tego rodzaju ochronę zależy od wartości zakupionego samochodu, to podlega ustalonemu limitowi do 150 000 zł (tak jak w przypadku ubezpieczenia AC). 

Sytuacja jest zgoła inna, gdy GAP traktuje się jako wydatek eksploatacyjny. Wtedy podlega limitowi: 20%, 75% lub 100%, którego wysokość zależy od zadeklarowanej formy użytkowania samochodu firmowego:

  • 20% – pojazdy prywatne wykorzystywane w firmie do celów mieszanych;

  • 75% – pojazdy będące środkiem trwałym firmy wykorzystywane do celów mieszanych;

  • 100% – pojazdy będące środkiem trwałym firmy i wykorzystywane jedynie do celów służbowych. W tym przypadku muszą być też użytkowane na podstawie umów wynajmu długoterminowego, leasingu, dzierżawy lub innej o podobnych charakterze. Trzeba tu spełnić dodatkowe warunki, jak np. prowadzenie ewidencji przebiegu (kilometrówki).

Uwaga – przy korzystaniu z pojazdu w cyklu mieszanym wartością ujmowanych procentowo kosztów będzie suma netto z faktury zakupu i 50% nieodliczonego podatku od towarów i usług (VAT).

Czy ubezpieczenie GAP się opłaca?

Zdecydowanie warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia GAP do auta w leasingu, ponieważ przede wszystkim ułatwi spłatę pozostałych rat. Dodatkowo w GAP Casco leasingobiorca otrzymuje od ubezpieczyciela pełną kwotę widniejącą na fakturze za utracony pojazd.

Na ubezpieczenie GAP fakturowe (RTI) powinny zwrócić uwagę w szczególności te osoby, które planują skorzystanie z leasingu z wysokim czynszem inicjalnym (opłatą wstępną). Po otrzymaniu odszkodowania (GAP+AC) można nie tylko spłacić resztę należności, ale przeznaczyć pozostałą kwotę na wkład do nowego samochodu w leasingu.

Tagi: GAP, ubezpieczenie gap

Data publikacji: 02/07/2021

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce