twitter
facebook

Konsekwencje utraty przedmiotu leasingu

Zmartwiona kobieta

 Jeżeli przedmiot leasingu zostanie ukradziony lub zniszczony tak, że dalsze jego używanie będzie niemożliwe, firma leasingowa ma prawo zażądać od leasingobiorcy natychmiastowej zapłaty wszystkich pozostałych niezapłaconych rat leasingowych.

Wygaśnięcie umowy leasingu na skutek utraty jej przedmiotu nie powoduje, iż wskazane wyżej należności, do których spłaty zobowiązany jest korzystający, stają się natychmiast wymagalne. Leasingobiorca będzie zobowiązany do ich zapłaty dopiero po wezwaniu dokonanym przez leasingodawcę, bowiem przepisy kodeksu cywilnego stanowią, że żądanie natychmiastowej zapłaty rat leasingowych w takim przypadku jest jedynie uprawnieniem leasingodawcy. Należy przy tym zauważyć, że w razie wygaśnięcia umowy leasingu z powodu utraty jego przedmiotu, strony mogą wprowadzić pewne modyfikacje dotyczące sposobu rozliczenia nieuregulowanych rat leasingowych, rezygnując z żądania ich natychmiastowej zapłaty przez leasingobiorcę. Przykładowo, strony mogą umówić się, że korzystający będzie uiszczał niektóre lub wszystkie raty leasingowe w uzgodnionych terminach.

W praktyce najczęściej jednak firmy leasingowe umieszczają postanowienie o natychmiastowej wymagalności rat w przypadku utraty przedmiotu leasingu w ogólnych warunkach leasingu, stanowiących integralną cześć umowy leasingowej.

Pamiętać jednak należy, że finansujący, żądając natychmiastowej zapłaty reszty wynagrodzenia, musi pomniejszyć je o korzyści z tytułu zapłaty wszystkich rat przed upływem terminu i wygaśnięcia umowy leasingu, a także z tytułu ubezpieczenia rzeczy oraz naprawienia szkody.

Obciążający korzystającego obowiązek zapłaty wszystkich przewidzianych w umowie nieuiszczonych rat, w związku z utratą przedmiotu leasingu i wygaśnięciem umowy, stanowi konsekwencję przyjętego w przepisach prawa rozwiązania, iż wynagrodzenie z tytułu korzystania z przedmiotu leasingu stanowi świadczenie jednorazowe płatne w ratach. Na skutek tego, utrata przedmiotu leasingu już po jego wydaniu korzystającemu, nie ma wpływu na uprawnienie firmy leasingowej do uzyskania tego wynagrodzenia.

Ryzyko leasingobiorcy w przypadku utraty przedmiotu leasingu jest tym większe, że w sytuacji, gdy okaże się, iż wartość tego przedmiotu spadła, a do zapłaty pozostaje jeszcze większość rat leasingowych, kwota odszkodowania uzyskanego od ubezpieczyciela może nie wystarczyć na pokrycie roszczeń firmy leasingowej. Leasingobiorca będzie wówczas zobowiązany do wyrównania powstałej w ten sposób różnicy.

Negatywny wpływ na sytuację leasingobiorcy ma zmiana wartości leasingowanych przedmiotów. Przykładowo, wartość nowego pojazdu już w chwili przekroczenia bramy salonu samochodowego znacznie spada. Jeżeli zatem przedmiot leasingu zostanie utracony na wczesnym etapie wykonania umowy (tj. kiedy do zapłaty pozostaje znaczna część rat leasingowych), to w związku ze spadkiem wartości leasingowanego przedmiotu, kwota odszkodowania uzyskanego od ubezpieczyciela może nie wystarczyć na pokrycie roszczeń firmy leasingowej. Leasingobiorca będzie wówczas zobowiązany do wyrównania powstałej w ten sposób różnicy.

Źródło: bankier.pl

Tagi: utrata przedmiotu leasingu, przedmiot leasingu

Data publikacji: 27/05/2013

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce