twitter
facebook

Wykupywanie samochodu z leasingu – jak to wygląda?

Mężczyzna w samochodzie

Umowa leasingu operacyjnego polega na korzystaniu z pojazdu przez pewien okres, w którym leasingobiorca zobowiązany jest do uiszczania comiesięcznych rat w kwocie wyliczonej przez specjalistę. Gdy czas ten dobiegnie końca, a klient wywiąże się w terminie ze spłacania zobowiązań pieniężnych, ma on prawo do wykupienia auta za cenę uregulowaną wcześniej odpowiednim zapisem w umowie.

Podjęcie decyzji o podpisaniu umowy leasingowej często wiąże się znajomością aktualnego rynku pożyczkowego – okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach ta forma świadczenia oferuje znacznie lepsze warunki niż kredyt wzięty na podobną kwotę. Jednakże pojazd, który jest użytkowany dzięki zawarciu kontraktu nie należy do przedsiębiorcy – jest on własnością leasingodawcy, np. firmy, która specjalizuje się w świadczeniu tego rodzaju usług (np. GO-Leasing). Wzięcie towaru w leasing jest jednak korzystne dzięki możliwości odliczenia kosztów z nim związanych od podatku, a ponadto wymaga niewielkiego zaangażowania swojego kapitału ze strony leasingobiorcy.

Po zakończeniu okresu podpisanej umowy następuje proces wykupywania przez przedsiębiorcę użytkowanego auta. Warto jest wiedzieć, iż kupna dokonać można w dwojaki sposób – zarówno poprzez firmę, jak i na osobę prywatną. Dokonany wybór wiąże się jednak z pewnymi zmianami.

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się wykupić auto na swoją firmę, otrzymuje on od leasingodawcy fakturę VAT, która jest równoznaczna z dokumentem potwierdzającym sprzedaż pojazdu. Jeżeli zdecyduje się on nadal użytkować pojazd do celów firmowych, możliwe jest dokonanie odliczenia kwoty w postaci 50% podatku wyliczonego na podstawie kwoty znajdującej się na fakturze. Właściciel może także skorzystać z wykazania takiej sumy w postaci amortyzacji auta, dotyczy ona bowiem nie tylko kwoty zapłaconej za wykup, lecz także za spłacane zobowiązania oraz opłaty manipulacyjne. Ponadto firma ma także możliwość ujęcia jako koszty wszelkie wydatki związane z użytkowaniem auta, bez limitu kilometrowego.

Jeśli jednak właściciel zdecyduje się na wykupienie auta jako osoba prywatna, nie może wtedy odliczyć podatku VAT. Koszty przeznaczone na zakup auta także nie będą mogły być ujęte jako uzyskane przychody. Jeśli mimo takiego obrotu sprawy auto będzie nadal eksploatowane jako firmowe, przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia ewidencji, dzięki której wydatki związane z użytkowaniem pojazdu będzie mógł zaliczyć do kosztów objętych limitem.

Warto wziąć zatem pod uwagę wykupienie pojazdu za pośrednictwem firmy – wiąże się z tym bowiem znacznie więcej przywilejów niż w przypadku nabycia auta jako osoba prywatna. Najważniejszym jest jednak dokładne przemyślenie wszystkich możliwości oraz zdecydowania, do jakich celów najczęściej będzie używany wykupiony pojazd.

Tagi: wykup auta z leasingu, wykup samochodu z leasingu

Data publikacji: 26/01/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce