twitter
facebook

Czy bez AC można wrzucić w koszty naprawę auta?

Koszty naprawy uszkodzonego w kolizji drogowej samochodu mogą zostać zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie sytuacji, gdy przedsiębiorca ma wykupioną dobrowolną polisę ubezpieczeniową autocasco (AC).

Jeżeli auto nie posiada takiego ubezpieczenia wszystkie koszty związane ze stratami powstałymi w wyniki utraty bądź likwidacji samochodu nie mogą zostać dodane do kosztów uzyskania przychodu. To samo dotyczy napraw powypadkowych.

Właściciel samochodu, ubezpieczonego wyłącznie w ramach obowiązkowego OC nie będzie mógł zaliczyć do kosztów firmowych wydatków, które poniósł na jego naprawę. Natomiast przychodem podatnika będzie wyłącznie nadwyżka kwoty otrzymanej z odszkodowania nad sumą, którą rzeczywiście wydano na remont.

W  sytuacji, kiedy właściciel ubezpieczył swój firmowy samochód w ramach AC, będzie mógł wydatki poniesione na naprawę auta zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast przychodem będzie w tym wypadku cała wartość otrzymanej od ubezpieczyciela kwoty.

Na powyższe rozliczenia nie ma wpływu informacja, czy kwota odszkodowania trafiła do rąk kierowcy, który w wyniku zdarzenia drogowego poniósł szkodę, czy też bezpośrednio na konto warsztatu samochodowego.

Data publikacji: 07/08/2014

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

379

zła odpowiedź

57

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce