twitter
facebook

Czy brak badania technicznego samochodu dla celów VAT pozbawia podatnika prawa do rozliczania podatku naliczonego?

PYTANIE

Posiadam nowy samochód ciężarowy kupiony na kredyt.

Czy muszę robić specjalne badanie techniczne dla celów VAT (kartę pojazdu ma bank) w celu odliczania VAT od paliwa do tego samochodu?

Jeśli do tej pory tego nie zrobiłem a VAT odliczałem, to jakie są tego konsekwencje?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli samochód jest pojazdem ciężarowym (na gruncie VAT), którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, to dla rozliczenia 100% VAT koniecznym jest spełnienie któregoś z wymogów ustawowych lub wynikających z przepisów wykonawczych.

Obecnie za pojazd samochodowy rozumie się na płaszczyźnie VAT pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Co do zasady, przy zakupach takich pojazdów oraz świadczeń z nimi związanych podatkiem naliczonym jest 50% kwoty VAT zawartego w cenie.

Dopiero w wyjątkowych sytuacjach określonych w przepisach podatkowych zastosowanie ma 100% VAT. W przepisach prawodawca podatkowy wskazał, że spełnienie dla pojazdów samochodowych wymagań technicznych, które dają 100% VAT naliczonego stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Pomimo, iż w przypadku dodatkowego badania technicznego (zaświadczenie) i wpisu w dowodzie rejestracyjnym, prawodawca, inaczej niż przy ewidencji i zgłoszeniu VAT-26, nie zastrzegł wprost, że niespełnienie warunków skutkuje brakiem prawa do stosowania 100% VAT, jednak z drugiej strony, inaczej niż przy przeróbkach, nie godzi się wprost na udokumentowanie statusu technicznego pojazdu w inny sposób. Chociaż obecnie można spotkać się z poglądem, że wymóg przeprowadzania badania, a tym bardziej uzyskanie wpisu w dowodzie ma charakter wyłącznie formalny i jego brak nie pozbawia podatnika prawa do klasyfikowania całego VAT jako naliczony, jednak koniecznym jest zachowanie ostrożności.

Uważam, że istnieje istotne ryzyko, że brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym może skutkować tym, że organ podatkowy zakwestionuje prawo podatnik do identyfikowania całego VAT jako podatek naliczony. Stąd niezbędnym jest niezwłoczne przeprowadzenie badań i uzyskanie stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.

Co do wcześniejszego VAT - uważam, że odliczanie 100% jest obarczone bardzo dużym ryzykiem.

Data publikacji: 18/05/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

699

zła odpowiedź

32

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce