Cesja leasingu – co trzeba wiedzieć o przejęciu umowy?
Leasing stanowi korzystną formę finansowania. Niekiedy jednak, z różnych powodów, przedsiębiorcy nie mogą lub nie chcą dalej użytkować danego przedmiotu umowy. W takiej sytuacji możliwe jest dokonanie cesji leasingu, polegającej na przejęciu umowy przez cesjonariusza. Jak przebiega ten proces? Oto najważniejsze informacje o cesji umowy leasingu.
Nawigacja:
- Cesja leasingu – co to jest?
- Jakie warunki trzeba spełnić, aby dokonać cesji umowy leasingu?
- Jak wygląda proces przejęcia leasingu?
- Cesja leasingu a odstępne
- Skutki podatkowe cesji umowy leasingowej
- Przejęcie leasingu przez osobę prywatną
- Ubezpieczenie a cesja leasingu
Co to jest cesja leasingu?
Leasing to popularna forma finansowania, szczególnie jeśli chodzi o samochody osobowe. To rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane głównie przez przedsiębiorców, choć nie tylko (finansowanie dla konsumentów). Niekiedy z różnych powodów leasingobiorca chce (lub musi) zakończyć umowę i przekazać ją innemu podmiotowi. Jest to możliwe właśnie dzięki cesji leasingu. Najczęściej leasingobiorcy korzystają z przejęcia umowy leasingowej w poniższych sytuacjach:
-
brak możliwości wykupienia przedmiotu leasingu,
-
problemy finansowe, brak płynności,
-
zmiany organizacyjne w firmie np. nowa forma prawna,
-
chęć zmiany sprzętu na nowocześniejszy lub o innej specyfikacji,
-
dany przedmiot leasingu nie jest już potrzebny,
-
chęć skorzystania z leasingu na innych warunkach.
Cesja przydaje się szczególnie w przypadku niedawno rozpoczętej umowy leasingu operacyjnego. Takie finansowanie ma określony minimalny okres trwania – dla leasingu samochodu wynosi 24 miesiące. Dotychczasowy leasingobiorca może uwolnić się od zobowiązania, z którego nie chce już korzystać, bez negatywnych konsekwencji wynikających z warunków zapisanych w OWUL. Nowy nabywca z kolei finansuje w ten sposób wybrany przez siebie przedmiot leasingu na preferencyjnych warunkach. Choć możliwy jest także wykup i zakończenie umowy przed upływem 2 lat, to taki zabieg stanowi mało opłacalne rozwiązanie. Największym minusem w takim wypadku jest konieczność wykupienia przedmiotu po ustalonej wartości rynkowej, jeśli będzie ona wyższa od sumy rat pozostałych do końca umowy.
Podstawowe warunki przeprowadzenia cesji leasingu
Aby przejęcie leasingu było w ogóle możliwe, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Sama cesja musi zostać zaakceptowana przez daną firmę leasingową i oczywiście przyszłego oraz dotychczasowego leasingobiorcę. To nie wszystko, ponieważ ten ostatni nie może mieć zaległości względem leasingodawcy.
Dodatkowo firma leasingowa dokonuje oceny ryzyka związanego z nowym leasingobiorcą, podobnie jak ma to miejsce np. w przypadku ubiegania się o kredyt samochodowy. Po złożeniu stosownych dokumentów i wniosku leasingodawca musi wydać pozytywną decyzję. Co więcej – osoba przejmująca umowę jest często zobowiązania do uiszczenia opłaty za przygotowanie cesji. Dużo zależy także od zasadach wewnętrznych, które stosuje leasingodawca (zarówno jeśli chodzi o ostateczne koszty, jak i czas trwania oraz trudność przeprowadzenia takiej operacji.
Jak wygląda cesja leasingu?
Przejęcie leasingu w dużym stopniu opiera się na zasadzie cesji kredytu, choć często jest łatwiejsze. Pierwszym krokiem do jej dokonania jest znalezienie przyszłego leasingobiorcy, który będzie chciał przejąć umowę. Jak to zrobić? Jednym z popularnych sposobów jest skorzystanie z internetowych portali ogłoszeniowych. Warto przedstawić wszystkie koszty związane nie tylko z samą umową, ale także przejęciem.
Następnie dotychczasowy leasingobiorca musi skontaktować się z leasingodawcą. Wtedy też zostanie określona wartość opłaty manipulacyjnej a także to, kto będzie musiał ją uregulować. Oczywiście należy również zająć się oddzielną kwestią, jaką jest ubezpieczenie. W tym przypadku można również dokonać cesji lub rozwiązać wcześniej umowę (choć zależy to też od innych czynników, które wyróżniono w dalszej części tekstu). Jeśli chodzi o ubezpieczenie GAP, to taka ochrona wygasa.
Etapem końcowym cesji umowy leasingu jest złożenie wniosku, po którym leasingodawca przeanalizuje zdolność finansową cesjonariusza i oceni ryzyko. Jeśli decyzja będzie pozytywna, strony podpisują odpowiednie dokumenty.
Odstępne przy cesji leasingu
Odstępne to określona kwota, którą cesjonariusz przekazuje dotychczasowemu leasingobiorcy. Dzięki temu przedsiębiorca lub konsument, który korzystał z leasingu, może odzyskać część funduszy wynikających z umowy. Odstępne w cesji nie jest obowiązkowe.
Najczęściej odpłatne przejęcie umowy występuje w sytuacji, gdy cedent spłacił już znaczną wartość przedmiotu leasingu, a cena wykupu jest znacznie niższa niż ta rynkowa. Warto wiedzieć, że firma przejmująca umowę może zaliczyć odstępne jako koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych.
Jakie skutki cesji leasingu dla przyjmującego i oddającego?
Cedent (zbywca umowy leasingu) nie ma obowiązku korekty podatku, bez względu na to, czy raty były wliczane w koszty uzyskania i czy odliczano VAT. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kwestie związane z odstępnym. Zbywca powinien wystawić stosowny dokument w formie faktury, gdzie sama sprzedaż praw do umowy leasingowej stanowi przychód. Jeśli cedent jest vatowcem, dodatkowo konieczne staje się uiszczenie podatku w wysokości 23% od wartości odstępnego.
Co z cesjonariuszem? W przypadku przejęcia umowy leasingu zgodnie z przepisami z dnia 01 stycznia 2013 r., nowy leasingobiorca może zaliczyć do kosztów kolejne raty leasingu. A VAT? Istnieje możliwość odliczenia jego pełnej wysokości, jednak przy korzystaniu np. z samochodu służbowego do celów mieszanych maksymalnie da się „odciąć” 50% opodatkowania. Możliwe jest także odjęcie VAT od faktury za odstępne.
Cesja leasingu na osobę prywatną
Przejęcie umowy leasingu przez osobę prywatną od firmy to niezwykle rzadka sytuacja. Po pierwsze, decydują o tym zapisy zawarte w umowie, które znacznie utrudniają dokonanie cesji tego typu. Po drugie, nawet jeśli taki zabieg jest możliwy w teorii, leasingodawcy niechętnie się na niego godzą. Po trzecie wreszcie, osoba prywatna będzie musiała zostać zweryfikowana pod kątem zdolności kredytowej.
Sytuacja wygląda inaczej w sytuacji cesji leasingu konsumenckiego. Wtedy przejęcie takiej umowy przez osobę prywatną nie powinno stanowić problemu.
Cesja leasingu – co z ubezpieczeniem samochodu?
To, co stanie się z ubezpieczeniem samochodu po przejęciu umowy, zależy w dużej mierze od tego, kto ubezpiecza pojazd – leasingodawca czy leasingobiorca. Niekiedy firmy leasingowe wliczają koszt ochrony w ratę i w takim wypadku nie powinno być jakichkolwiek trudności. Nowy leasingobiorca w ramach opłacania leasingu będzie po prostu regulował pozostałe składki OC.
W przypadku, gdy cedent sam ubezpieczył przedmiot leasingu, cesjonariusz może przejąć ubezpieczenie lub wypowiedzieć jego umowę. Oczywiście konieczne będzie ponowne wybranie ubezpieczyciela. Warto też wiedzieć, że w przypadku AC taka ochrona wygasa. Dotychczasowy leasingobiorca może ubiegać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres. Przejmujący zawiera wtedy nową umowę autocasco zgodnie z warunkami danej firmy leasingowej.
Tagi: cesja leasingu, leasing cesjaData publikacji: 12/07/2021
Czy pytanie okazało się pomocne?
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Dodaj komentarz
Komentarze
Ta strona nie została jeszcze skomentowana