twitter
facebook

Cesja leasingu – co trzeba wiedzieć o przejęciu umowy?

Leasing stanowi korzystną formę finansowania. Niekiedy jednak, z różnych powodów, przedsiębiorcy nie mogą lub nie chcą dalej użytkować danego przedmiotu umowy. W takiej sytuacji możliwe jest dokonanie cesji leasingu, polegającej na przejęciu umowy przez cesjonariusza. Jak przebiega ten proces? Oto najważniejsze informacje o cesji umowy leasingu.

 Nawigacja:

Co to jest cesja leasingu?

Leasing to popularna forma finansowania, szczególnie jeśli chodzi o samochody osobowe. To rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane głównie przez przedsiębiorców, choć nie tylko (finansowanie dla konsumentów). Niekiedy z różnych powodów leasingobiorca chce (lub musi) zakończyć umowę i przekazać ją innemu podmiotowi. Jest to możliwe właśnie dzięki cesji leasingu. Najczęściej leasingobiorcy korzystają z przejęcia umowy leasingowej w poniższych sytuacjach:

  • brak możliwości wykupienia przedmiotu leasingu,

  • problemy finansowe, brak płynności,

  • zmiany organizacyjne w firmie np. nowa forma prawna,

  • chęć zmiany sprzętu na nowocześniejszy lub o innej specyfikacji,

  • dany przedmiot leasingu nie jest już potrzebny,

  • chęć skorzystania z leasingu na innych warunkach.

Cesja przydaje się szczególnie w przypadku niedawno rozpoczętej umowy leasingu operacyjnego. Takie finansowanie ma określony minimalny okres trwania – dla leasingu samochodu wynosi 24 miesiące. Dotychczasowy leasingobiorca może uwolnić się od zobowiązania, z którego nie chce już korzystać, bez negatywnych konsekwencji wynikających z warunków zapisanych w OWUL. Nowy nabywca z kolei finansuje w ten sposób wybrany przez siebie przedmiot leasingu na preferencyjnych warunkach. Choć  możliwy jest także wykup i zakończenie umowy przed upływem 2 lat, to taki zabieg stanowi mało opłacalne rozwiązanie. Największym minusem w takim wypadku jest konieczność wykupienia przedmiotu po ustalonej wartości rynkowej, jeśli będzie ona wyższa od sumy rat pozostałych do końca umowy. 

Podstawowe warunki przeprowadzenia cesji leasingu

Aby przejęcie leasingu było w ogóle możliwe, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Sama cesja musi zostać zaakceptowana przez daną firmę leasingową i oczywiście przyszłego oraz dotychczasowego leasingobiorcę. To nie wszystko, ponieważ ten ostatni nie może mieć zaległości względem leasingodawcy.

Dodatkowo firma leasingowa dokonuje oceny ryzyka związanego z nowym leasingobiorcą, podobnie jak ma to miejsce np. w przypadku ubiegania się o kredyt samochodowy. Po złożeniu stosownych dokumentów i wniosku leasingodawca musi wydać pozytywną decyzję. Co więcej – osoba przejmująca umowę jest często zobowiązania do uiszczenia opłaty za przygotowanie cesji. Dużo zależy także od zasadach wewnętrznych, które stosuje leasingodawca (zarówno jeśli chodzi o ostateczne koszty, jak i czas trwania oraz trudność przeprowadzenia takiej operacji.

Jak wygląda cesja leasingu?

Przejęcie leasingu w dużym stopniu opiera się na zasadzie cesji kredytu, choć często jest łatwiejsze. Pierwszym krokiem do jej dokonania jest znalezienie przyszłego leasingobiorcy, który będzie chciał przejąć umowę. Jak to zrobić? Jednym z popularnych sposobów jest skorzystanie z internetowych portali ogłoszeniowych. Warto przedstawić wszystkie koszty związane nie tylko z samą umową, ale także przejęciem.

Następnie dotychczasowy leasingobiorca musi skontaktować się z leasingodawcą. Wtedy też zostanie określona wartość opłaty manipulacyjnej a także to, kto będzie musiał ją uregulować. Oczywiście należy również zająć się oddzielną kwestią, jaką jest ubezpieczenie. W tym przypadku można również dokonać cesji lub rozwiązać wcześniej umowę (choć zależy to też od innych czynników, które wyróżniono w dalszej części tekstu). Jeśli chodzi o ubezpieczenie GAP, to taka ochrona wygasa.

Etapem końcowym cesji umowy leasingu jest złożenie wniosku, po którym leasingodawca przeanalizuje zdolność finansową cesjonariusza i oceni ryzyko. Jeśli decyzja będzie pozytywna, strony podpisują odpowiednie dokumenty. 

Odstępne przy cesji leasingu

Odstępne to określona kwota, którą cesjonariusz przekazuje dotychczasowemu leasingobiorcy. Dzięki temu przedsiębiorca lub konsument, który korzystał z leasingu, może odzyskać część funduszy wynikających z umowy. Odstępne w cesji nie jest obowiązkowe. 

Najczęściej odpłatne przejęcie umowy występuje w sytuacji, gdy cedent spłacił już znaczną wartość przedmiotu leasingu, a cena wykupu jest znacznie niższa niż ta rynkowa. Warto wiedzieć, że firma przejmująca umowę może zaliczyć odstępne jako koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych.

Jakie skutki cesji leasingu dla przyjmującego i oddającego?

Cedent (zbywca umowy leasingu) nie ma obowiązku korekty podatku, bez względu na to, czy raty były wliczane w koszty uzyskania i czy odliczano VAT. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kwestie związane z odstępnym. Zbywca powinien wystawić stosowny dokument w formie faktury, gdzie sama sprzedaż praw do umowy leasingowej stanowi przychód. Jeśli cedent jest vatowcem, dodatkowo konieczne staje się uiszczenie podatku w wysokości 23% od wartości odstępnego.

Co z cesjonariuszem? W przypadku przejęcia umowy leasingu zgodnie z przepisami z dnia 01 stycznia 2013 r., nowy leasingobiorca może zaliczyć do kosztów kolejne raty leasingu. A VAT? Istnieje możliwość odliczenia jego pełnej wysokości, jednak przy korzystaniu np. z samochodu służbowego do celów mieszanych maksymalnie da się „odciąć” 50% opodatkowania. Możliwe jest także odjęcie VAT od faktury za odstępne.

Cesja leasingu na osobę prywatną

Przejęcie umowy leasingu przez osobę prywatną od firmy to niezwykle rzadka sytuacja. Po pierwsze, decydują o tym zapisy zawarte w umowie, które znacznie utrudniają dokonanie cesji tego typu. Po drugie, nawet jeśli taki zabieg jest możliwy w teorii, leasingodawcy niechętnie się na niego godzą. Po trzecie wreszcie, osoba prywatna będzie musiała zostać zweryfikowana pod kątem zdolności kredytowej.

Sytuacja wygląda inaczej w sytuacji cesji leasingu konsumenckiego. Wtedy przejęcie takiej umowy przez osobę prywatną nie powinno stanowić problemu.

Cesja leasingu – co z ubezpieczeniem samochodu?

To, co stanie się z ubezpieczeniem samochodu po przejęciu umowy, zależy w dużej mierze od tego, kto ubezpiecza pojazd – leasingodawca czy leasingobiorca. Niekiedy firmy leasingowe wliczają koszt ochrony w ratę i w takim wypadku nie powinno być jakichkolwiek trudności. Nowy leasingobiorca w ramach opłacania leasingu będzie po prostu regulował pozostałe składki OC.

W przypadku, gdy cedent sam ubezpieczył przedmiot leasingu, cesjonariusz może przejąć ubezpieczenie lub wypowiedzieć jego umowę. Oczywiście konieczne będzie ponowne wybranie ubezpieczyciela. Warto też wiedzieć, że w przypadku AC taka ochrona wygasa. Dotychczasowy leasingobiorca może ubiegać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres. Przejmujący zawiera wtedy nową umowę autocasco zgodnie z warunkami danej firmy leasingowej.

Tagi: cesja leasingu, leasing cesja

Data publikacji: 12/07/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

807

zła odpowiedź

801

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce