twitter
facebook

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu samochodów w leasingu?

Grafika do artykułu o ubezpieczeniu auta w leasingu

Leasing samochodu to konieczność wykupienia ubezpieczenia do finansowanego pojazdu. Wyjaśniamy, jakie są zasady obejmowania ochroną leasingowanych aut i co oprócz OC/AC mogą zaproponować leasingodawcy. Z artykułu dowiesz się także, ile kosztuje ubezpieczenie nowego auta w leasingu.

Spis treści:

1. Ubezpieczenie auta w leasingu – jak to działa?

2. Jakie inne rodzaje ubezpieczenia proponują leasingodawcy?

3. Ubezpieczenie auta w leasingu a zniżki

4. Ubezpieczenie samochodu w leasingu a koszty uzyskania przychodu

5. Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC samochodu w leasingu?

Ubezpieczenie auta w leasingu – jak to działa?

Ubezpieczenie leasingowanego auta jest obowiązkowe, a koszty za taką ochronę ponosi leasingobiorca. W przypadku leasingu funkcjonują dwie formy ubezpieczenia:

  • wewnętrzne – firmy leasingowe współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi i proponują skorzystanie z ich oferty w ramach kompleksowego świadczenia usług. To wygodne rozwiązanie, ponieważ leasingobiorca nie musi szukać ubezpieczyciela na własną rękę. Dodatkowo skraca to znacznie proces udzielenia finansowania;

  • zewnętrzne – leasingobiorca może zaproponować ofertę innego ubezpieczyciela, jeśli np. ta przedstawiona przez właściciela auta nie spełnia oczekiwań. Firma leasingowa musi jednak wyrazić na to zgodę, ponieważ to do niej należy ostatnie słowo w tej sprawie (jest właścicielem auta). Trzeba także zaznaczyć, że za ubezpieczenie zewnętrzne leasingodawca może naliczyć opłatę manipulacyjną w wysokości od 150 do 300 zł, pobieraną jednorazowo lub corocznie.

Koszt ubezpieczenia wewnętrznego często podlega negocjacji, np. w sytuacji, gdy leasingobiorca znajdzie tańszą ofertę. W takim wypadku firma leasingowa może przedstawić nowe, bardziej korzystne warunki dla swojego klienta.

Leasing samochodów to przede wszystkim obowiązkowe OC, jednak warunki umowy mogą zobowiązywać do wykupienia pełnej ochrony w formie dodatkowego AC, NNW czy Assistance (w wielu przypadkach jest to jednak Auto Casco). Polisa AC chroni przed finansową odpowiedzialnością określonych zdarzeń każdą ze stron umowy. Finansowane samochody osobowe zwykle mają nie więcej niż kilka lat, dlatego taki wymóg w tym kontekście ma sens. Warto także wspomnieć, że leasingobiorca ma często prawo wyboru, jeżeli chodzi o płatność za ochronę (jednorazowo, w ratach miesięcznych, kwartalnych lub półrocznych).

Jakie inne rodzaje ubezpieczenia proponują leasingodawcy?

Firmy leasingowe w ramach oferowanych usług stwarzają możliwość skorzystania nie tylko z OC, AC, NNW lub Assistance, ale także ubezpieczeń majątkowych, od upadłości firmy czy utraty wartości samochodu.

Na szczególną uwagę zasługuje ubezpieczenie GAP, które chroni przed stratą finansową np. w wyniku kradzieży lub szkody całkowitej. Stanowi dobre zabezpieczenie przed sytuacją, w której wysokość odszkodowania, wypłaconego na podstawie bazowej ochrony, nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z utratą samochodu. 

Guaranteed Asset Protection nie jest obowiązkowe i może obejmować nowe i używane pojazdy. Wyróżnia się kilka rodzajów GAP, takich jak finansowy, fakturowy, Casco czy indeksowy. Koszt takiego ubezpieczenia zależy w dużej mierze od wartości samochodu i wynosi średnio kilkadziesiąt złotych na cały okres umowy. GAP stosuje się także do aut finansowanych kredytem samochodowym.

Ubezpieczenie auta w leasingu a zniżki

Jak już wcześniej wspomniano, właścicielem leasingowanego samochodu jest leasingodawca, dlatego przez cały okres umowy to on zyskuje zniżki za bezszkodową jazdę. Z drugiej strony można to traktować jako plus, ponieważ leasingobiorca nie traci wypracowanych redukcji składek w sytuacji np. kolizji drogowej. 

Jeśli jednak kwestia zniżek samochodu w leasingu jest przeszkodą w skorzystaniu z tej metody finansowania, to istnieje alternatywa w postaci np. pożyczki leasingowej. To rozwiązanie łączy cechy leasingu i kredytu bankowego, gdzie pożyczkobiorca staje się właścicielem samochodu już po zakupie pojazdu z otrzymanych środków.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu a koszty uzyskania przychodu

W zależności od formy leasingu (operacyjnego lub zwrotnego) istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu różnych wydatków związanych z tym finansowaniem, np. amortyzacji w formie odpisów amortyzacyjnych, czynszu inicjalnego czy raty leasingowej. Jest to także możliwe w przypadku ubezpieczeń.

Jeśli samochód osobowy wykorzystuje się w działalności na podstawie umowy leasingu, wydatki na OC i NNW w mogą zostać zaliczone do KUP w całości. Przy AC w grę wchodzą pewne ograniczenia, związane z wartością auta. Przedsiębiorcy mogą wrzucić w koszty:

  • dla samochodów o wartości poniżej 150 000 zł – całość AC,

  • dla aut o wartości powyżej 150 000 zł – wartość obliczoną proporcjonalnie.

Jeśli wartość leasingowanego pojazdu przekracza limit, kwotę możliwą do wliczenia w KUP oblicza się według wzoru: 150 000/wartość samochodu X wartość ubezpieczenia AC.

Przykład:

Wartość auta to 200 000 zł, a wartość polisy AC wynosi 5 000 zł. 

150 000 : 200 000 = 0,75 

0,75 x 5 000 = 3 750 zł w KUP

Powyższa zasada obowiązuje także w przypadku ubezpieczenia GAP, chyba że taką ochronę traktuje się jako wydatek eksploatacyjny. Wtedy obowiązują limity zależne od zadeklarowanej formy użytkowania auta:

  • 20% – pojazdy prywatne wykorzystywane do celów mieszanych;

  • 75% – samochody firmowe wykorzystywane do celów mieszanych;

  • 100% – pojazdy będące środkiem trwałym firmy i wykorzystywane jedynie do celów służbowych.

Przy korzystaniu z pojazdu do celów mieszanych wartością ujmowanych procentowo kosztów będzie suma netto z faktury zakupu i 50% nieodliczonego podatku od towarów i usług (VAT).

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC samochodu w leasingu?

Poniżej znajdują się przykładowe wysokości polisy AC i OC, w oparciu o ofertę dostępną na internetowej platformie leasingu samochodów. Dane dotyczą nowych aut osobowych z 2021 roku, gdzie ochrona obejmuje cały okres trwania umowy. Dla każdej pozycji przyjęto takie same warunki leasingu (finansowanie na 5 lat, opłata wstępna – 10 000 zł).

 

Model

Typ nadwozia

Cena katalogowa

Koszt OC/AC

Mercedes-Benz CLA 220 D

Shooting brake

173 140 zł

533 zł

Toyota Aygo 1.0 VVT-I X

Hatchback

38 131 zł

303 zł

Toyota Yaris Hybrid 1.5 Comfort

Hatchback

67 399 zł

371 zł

BMW i3S 120 AH

Hatchback

193 781 zł

545 zł

Nissan Juke 1.0 DIG-T N-Connecta

SUV/crossover

76 448 zł

382 zł

Skoda Fabia 1.0 TSI Ambition

Kombi

55 082 zł

326 zł

 

Jak pokazują powyższe przykłady, ubezpieczenie oferowane bezpośrednio przez firmę leasingową nie musi być drogie. Średni koszt ochrony tych ofert to 410 zł. OC/AC kosztowało najwięcej w przypadku BMW i3S 120 AH (545 zł na 5 lat), a najmniej dla Toyoty Aygo 1.0 VVT-I X (303 zł).

 

Tagi: ubezpieczenia, finanse, leasing

Data publikacji: 27/08/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

827

zła odpowiedź

806

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

661 611 612

krzysztof.kurzeja@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce