Czy dojazd do miejsca pracy z miejsca zamieszkania jest u pracownika mobilnego czasem pracy?
PYTANIE
Pracownicy zatrudnieni są na stanowiskach technik, instalator. Miejsce wykonywania pracy określone jest jako teren województwa w którym mieszkają. Mają do dyspozycji firmowe samochody. Pracują w podstawowym czasie pracy, ruchomy rozkład czasu pracy. Przy czym podstawowy rozkład pracy obejmuje godziny 8:00-16:00, w tych godzinach najwięcej klientów ma czynne i wtedy właśnie są wykonywane instalacje maszyn bądź ich serwisy. Pracownicy otrzymują od pracodawcy zlecenia, do miejsca wykonywania pracy dojeżdżają z miejsca zamieszkania. W ciągu dnia zazwyczaj występuje jedno miejsce instalacji lub serwisu. Czasami instalacja trwa kilka dni, wtedy korzystają z noclegów.
Czy dojazdy do miejsca wykonywania pracy należy w tym wypadku wliczać do czasu pracy?
Czy pracodawca może w zarządzeniu wewnętrznym uregulować kwestię wypłaty wynagrodzenia za czas dojazdu, np. jako 100% normalnego wynagrodzenia i czy w takim wypadku czas ten podlegałby ewidencji?
Czy poruszanie się w granicach województwa określonego w umowie o pracę powoduje, iż czas pracy rozpoczyna się od chwili wyjazdu z domu?
Jeżeli pracownik wyjeżdża poza teren województwa ma wypłacane delegacje?
ODPOWIEDŹ
Uważam, że dojazd pracownika do pracy odbywa się w ramach godzin pracy. Skoro pracownicy mają wskazane jako miejsce pracy teren województwa, wyjazd poza to województwo stanowić będzie dla nich podróż służbową (powinny być więc wypłacane diety). Przejazdy w ramach granic województwa, stanowić będą przejazdy w ramach obowiązków pracowniczych.
Przepisy nie zawierają odrębnej definicji czasu pracy dostosowanej do specyfiki pracowników mobilnych. Tym samym czas pracy takich pracowników należy oceniać według regulacji ogólnych. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Tak szeroka definicja powoduje, że za czas pracy należy uznać przede wszystkim czas wykonywania obowiązków pracowniczych. Wprzypadku pracowników mobilnych, o których mowa w pytaniu, do ich obowiązków należy między innymi dojazd do klienta. Dojazd ten następuje zatem w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych, a tym samym czas tego dojazdu powinien być uznany za czas pracy. Potwierdzenie powyższego znaleźć można w orzecznictwie. Przykładowo w wyroku Sądu Najwyższego czytamy, że czasem pracy pracownika wykonującego obowiązki pracownicze na określonym obszarze, do czego konieczne jest stałe przemieszczanie się, jest także czas poświęcony na niezbędne przejazdy.
Z pytania wynika także, że pracownicy dojeżdżają do klienta z miejsca zamieszkania. Tymczasem Sąd Najwyższy stwierdził, że czas pracy pracownika handlowego "rozpoczyna się od wyjazdu z mieszkania pracownika handlowego w sytuacji, gdy pracodawca nie zorganizował dla niego żadnego miejsca, które mogłoby być traktowane jako zamiejscowa siedziba pracodawcy, a praca polegała w całości na wykonywaniu zadań w placówkach handlowych, do których pracownik dojeżdżał samochodem z zajmowanego przez siebie mieszkania; czas ten obejmuje również powrót do mieszkania po wykonaniu zasadniczego zadania pracowniczego".
Powyższe oznacza, że w przypadku pracowników mobilnych, którzy do klienta jeżdżą z miejsca zamieszkania, rozpoczęcie pracy następuje w momencie wyjścia z domu. Tym samym czas dojazdu do klienta będzie stanowić dla nich czas pracy.
Tagi: czas pracy, dojazd do pracyData publikacji: 16/06/2017
Czy pytanie okazało się pomocne?
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Dodaj komentarz
Komentarze
Ta strona nie została jeszcze skomentowana