twitter
facebook

Czy dojazd do miejsca pracy z miejsca zamieszkania jest u pracownika mobilnego czasem pracy?

PYTANIE

Pracownicy zatrudnieni są na stanowiskach technik, instalator. Miejsce wykonywania pracy określone jest jako teren województwa w którym mieszkają. Mają do dyspozycji firmowe samochody. Pracują w podstawowym czasie pracy, ruchomy rozkład czasu pracy. Przy czym podstawowy rozkład pracy obejmuje godziny 8:00-16:00, w tych godzinach najwięcej klientów ma czynne i wtedy właśnie są wykonywane instalacje maszyn bądź ich serwisy. Pracownicy otrzymują od pracodawcy zlecenia, do miejsca wykonywania pracy dojeżdżają z miejsca zamieszkania. W ciągu dnia zazwyczaj występuje jedno miejsce instalacji lub serwisu. Czasami instalacja trwa kilka dni, wtedy korzystają z noclegów.

Czy dojazdy do miejsca wykonywania pracy należy w tym wypadku wliczać do czasu pracy?

Czy pracodawca może w zarządzeniu wewnętrznym uregulować kwestię wypłaty wynagrodzenia za czas dojazdu, np. jako 100% normalnego wynagrodzenia i czy w takim wypadku czas ten podlegałby ewidencji?

Czy poruszanie się w granicach województwa określonego w umowie o pracę powoduje, iż czas pracy rozpoczyna się od chwili wyjazdu z domu?

Jeżeli pracownik wyjeżdża poza teren województwa ma wypłacane delegacje?

ODPOWIEDŹ

Uważam, że dojazd pracownika do pracy odbywa się w ramach godzin pracy. Skoro pracownicy mają wskazane jako miejsce pracy teren województwa, wyjazd poza to województwo stanowić będzie dla nich podróż służbową (powinny być więc wypłacane diety). Przejazdy w ramach granic województwa, stanowić będą przejazdy w ramach obowiązków pracowniczych.

Przepisy nie zawierają odrębnej definicji czasu pracy dostosowanej do specyfiki pracowników mobilnych. Tym samym czas pracy takich pracowników należy oceniać według regulacji ogólnych. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Tak szeroka definicja powoduje, że za czas pracy należy uznać przede wszystkim czas wykonywania obowiązków pracowniczych. Wprzypadku pracowników mobilnych, o których mowa w pytaniu, do ich obowiązków należy między innymi dojazd do klienta. Dojazd ten następuje zatem w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych, a tym samym czas tego dojazdu powinien być uznany za czas pracy. Potwierdzenie powyższego znaleźć można w orzecznictwie. Przykładowo w wyroku Sądu Najwyższego czytamy, że czasem pracy  pracownika wykonującego obowiązki pracownicze na określonym obszarze, do czego konieczne jest stałe przemieszczanie się, jest także czas poświęcony na niezbędne przejazdy.

Z pytania wynika także, że pracownicy dojeżdżają do klienta z miejsca zamieszkania. Tymczasem Sąd Najwyższy stwierdził, że czas pracy pracownika handlowego "rozpoczyna się od wyjazdu z mieszkania pracownika handlowego w sytuacji, gdy pracodawca nie zorganizował dla niego żadnego miejsca, które mogłoby być traktowane jako zamiejscowa siedziba pracodawcy, a praca polegała w całości na wykonywaniu zadań w placówkach handlowych, do których pracownik dojeżdżał samochodem z zajmowanego przez siebie mieszkania; czas ten obejmuje również powrót do mieszkania po wykonaniu zasadniczego zadania pracowniczego".

Powyższe oznacza, że w przypadku pracowników mobilnych, którzy do klienta jeżdżą z miejsca zamieszkania, rozpoczęcie pracy następuje w momencie wyjścia z domu. Tym samym czas dojazdu do klienta będzie stanowić dla nich czas pracy.

Data publikacji: 16/06/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

819

zła odpowiedź

26

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce