Czy faktura za ubezpieczenie leasingowanego samochodu stanowi koszt zyskania przychodu w całości?
PYTANIE
Osoba fizyczna rozlicza podatek dochodowy na podstawie PKPiR. Została zawarta umowa leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Wartość ofertowa netto to 170.000 zł. Firma leasingowa wystawia co miesiąc faktury z tytułu zwrotu kosztów ubezpieczenia (ze stawką VAT ZW).
Czy leasingobiorca ma prawo do zaliczenia całej wartości faktury w kosztach podatkowych, czy powinien żądać od firmy leasingowej kopii polisy, w celu ustalenia daty zawarcia umowy i wartości pojazdu do obliczenia związanej z tym proporcji rozliczenia kosztów podatkowych (20.000 euro)?
ODPOWIEDŹ
Leasingobiorca nie ma prawa do zaliczenia całej kwoty ubezpieczenia do kosztów. Dlatego też powinni Państwo znać wartość polisy, aby odpowiednią część wyłączyć z kosztów.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszt nie uznaje się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Należy przy tym zaznaczyć, iż ograniczenie to dotyczy wyłącznie polisy AC, a więc dobrowolnego ubezpieczenia samochodu (natomiast składki na ubezpieczenie OC, NNW i assistance, które nie są wyliczane w oparciu o wartość samochodu, podlegają zaliczeniu do kosztów bez ograniczenia).
Limitowanie składki dotyczy każdego samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, tj. zarówno stanowiącego, jak i niestanowiącego składnik majątku podatnika, w tym będącego przedmiotem umowy leasingu.
Stanowisko takie potwierdził w interpretacji wydanej 7.04.2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie gdzie możemy przeczytać:
"(...)koszty składek na ubezpieczenie samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w wysokości nieprzekraczającej ich części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia (...)".
Dlatego też powinni Państwo zwrócić się do firmy leasingującej samochód o przesłanie kopii polisy lub o podanie jej wartości celem ustalenia w jakiej wysokości nie będzie podlegała wliczeniu do kosztów.
Data publikacji: 22/09/2017
Czy pytanie okazało się pomocne?

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Nowości

GOnews: Pierwsze urodziny LeasinGOnline i GO-bota

Rzeczpospolita: Leasing z gwarancją zwrotu odpowiedzią na COVID-19

Gwarancja zwrotu. Gdzie jest haczyk?

Objaśnienia MF 2020: Koszty używania samochodów osobowych w firmie

GOnews: Stanowisko branży leasingowej wz. przeciwdziałaniem skutkom epidemii w Polsce
Dodaj komentarz
Komentarze
Ta strona nie została jeszcze skomentowana