twitter
facebook

Czy faktura za ubezpieczenie leasingowanego samochodu stanowi koszt zyskania przychodu w całości?

PYTANIE

Osoba fizyczna rozlicza podatek dochodowy na podstawie PKPiR. Została zawarta umowa leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Wartość ofertowa netto to 170.000 zł. Firma leasingowa wystawia co miesiąc faktury z tytułu zwrotu kosztów ubezpieczenia (ze stawką VAT ZW).

Czy leasingobiorca ma prawo do zaliczenia całej wartości faktury w kosztach podatkowych, czy powinien żądać od firmy leasingowej kopii polisy, w celu ustalenia daty zawarcia umowy i wartości pojazdu do obliczenia związanej z tym proporcji rozliczenia kosztów podatkowych (20.000 euro)?

ODPOWIEDŹ

Leasingobiorca nie ma prawa do zaliczenia całej kwoty ubezpieczenia do kosztów. Dlatego też powinni Państwo znać wartość polisy, aby odpowiednią część wyłączyć z kosztów.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych  za koszt nie uznaje się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Należy przy tym zaznaczyć, iż ograniczenie to dotyczy wyłącznie polisy AC, a więc dobrowolnego ubezpieczenia samochodu (natomiast składki na ubezpieczenie OC, NNW i assistance, które nie są wyliczane w oparciu o wartość samochodu, podlegają zaliczeniu do kosztów bez ograniczenia).

Limitowanie składki dotyczy każdego samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, tj. zarówno stanowiącego, jak i niestanowiącego składnik majątku podatnika, w tym będącego przedmiotem umowy leasingu.

Stanowisko takie potwierdził w interpretacji wydanej 7.04.2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie gdzie możemy przeczytać:

"(...)koszty składek na ubezpieczenie samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w wysokości nieprzekraczającej ich części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia (...)".

Dlatego też powinni Państwo zwrócić się do firmy leasingującej samochód o przesłanie kopii polisy lub o podanie jej wartości celem ustalenia w jakiej wysokości nie będzie podlegała wliczeniu do kosztów.

Data publikacji: 22/09/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1213

zła odpowiedź

30

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce