twitter
facebook

Czy pracownik, który użytkował samochód prywatny podczas delegacji służbowej musi przedstawiać paragon?

PYTANIE

Pracownik użytkował samochód prywatny podczas delegacji służbowej, za zgodą pracodawcy. Przedstawił ewidencję przebiegu pojazdów na 100 km * stawka 0,6214 wartość 62,14 zł. Do tego dołączył paragon na 60 zł.

Jaką kwotę należy zwrócić pracownikowi - 62,14 zł czy 60 zł?

Czy pracownik musi przedstawiać paragon?

Co w sytuacji, jeżeli go nie dołączy?

ODPOWIEDŹ

Koszty podróży służbowej powinny zostać udokumentowane w sposób ustalony przez pracodawcę, w szczególności w formie oświadczenia pracownika.

Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych - nie uznaje się za koszty podatkowe wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu (kilometrówki). Pracodawca może zatem zwrócić pracownikowi dowolną kwotę, którą uzna za odpowiadającą kosztom eksploatacji w podróży służbowej prywatnego samochodu pracownika. Od pracodawcy zależy też, jakie dokumenty ma pracownik na okoliczność zwrotu przedstawić. Nie ma w szczególności przeszkód, by koszt ten wynikał z oświadczenia pracownika (jak tu - w wysokości wynikającej z kilometrówki). Pracownik zatem nie musi przedstawiać paragonu, jeśli nie wymaga tego pracodawca.

Jeśli jednak wypłacony na podstawie zasad ustalonych przez pracodawcę zwrot będzie wyższy niż wynikający z kilometrówki, to w rachunku podatkowym będzie mogła zostać ujęta tylko niższa, wynikająca z kilometrówki kwota.

Jeśli zatem pracodawca zaakceptuje żądanie pracownika co do kwoty 62,40 zł jako zasadne, odpowiadające rzeczywistemu kosztowi, to kwota ta, jako zgodna z kilometrówką, będzie kosztem uzyskania przychodu, o ile zostanie rzeczywiście wypłacona.

Tagi: auto prywatne delegacja

Data publikacji: 29/12/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

425

zła odpowiedź

33

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce