twitter
facebook

Czy ubezpieczenie leasingu opodatkowane jest 23% VATem?

Dnia 17 stycznia 2013 r. TSUE orzekł, że w świetle przepisów dotyczących VAT, usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu jest zwolniona z VAT.

Trybunał orzekł, że usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu stanowią usługi odrębne i niezależne do celów podatku VAT. Stwierdził, iż usługa ubezpieczenia dostarczana przez leasingodawcę nie cechuje się nierozerwalnym charakterem w odniesieniu do usługi leasingu.

Trybunał orzekł również, że w przypadku gdy leasingodawca ubezpiecza przedmiot leasingu, a koszt tego ubezpieczenia jest przenoszony na leasingobiorcę, to czynność taka jest transakcją ubezpieczeniową, a więc zwolnioną z VAT. Nie ma tu znaczenia, iż leasingodawca nabywa tę usługę od osób trzecich, nadal podlega pod zwolnienie z VAT.

Orzeczenie ETS jest wiążące i Polska jako członek UE, musi się do tego orzeczenia stosować. Należy zaznaczyć, iż Trybunał nie rozstrzyga konkretnej sprawy, lecz przedstawia prawidłowy sposób interpretacji przepisów.

Orzeczenie jest podstawą do wystawiania przez leasingodawców faktur korygujących do wystawionych faktur VAT, które opodatkowywały stawką podstawową refakturowaną usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Leasingodawca rozlicza wystawione faktury korygujące w bieżących deklaracjach podatkowych i może wystąpić o zwrot niesłusznie zapłaconego podatku w trybie nadpłaty.

Leasingobiorcy, na podstawie otrzymanych faktur korygujących, będą zobowiązani do skorygowania wcześniej odliczonych kwot podatku naliczonego z tytułu zakupu usług ubezpieczenia, również w bieżących deklaracjach podatkowych. Natomiast podatnicy, którzy takich kwot nie odliczyli i ujęli je w kosztach uzyskania przychodów, po otrzymaniu faktur korygujących będą zobowiązani do ujęcia zwrotu w rozliczeniach podatku dochodowego.

W sprawach zakończonych niekorzystną decyzją ostateczną krajowych władz podatkowych, powyższy wyrok TSUE stanowi podstawę do wznowienia postępowania na żądanie strony, w terminie miesiąca od dnia publikacji sentencji danego orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Źródło: www.twoja-firma.pl

Tagi: leasing,vat,podatek vat w leasingu

Data publikacji: 08/04/2013

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1829

zła odpowiedź

68

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce