twitter
facebook

Czy wynajem samochodu zastępczego sfinansowany przez ubezpieczyciela stanowi przychód podatkowy?

PYTANIE

Podatnikowi w wyniku kolizji drogowej uszkodzono samochód będący majątkiem firmowym. Samochód ten był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Na czas naprawy samochodu podatnik wynajął sobie samochód zastępczy (ciężarowy), jednak faktura w kwocie netto została sfinansowana przez ubezpieczyciela z OC sprawcy kolizji.

Czy wynajem samochodu zastępczego sfinansowany przez ubezpieczyciela jest kosztem uzyskania przychodu?

Czy równowartość netto kosztu wynajmu jest przychodem podatnika?

W jakiej dacie należy odnieść ewentualny koszt i przychód w PKPiR jeśli nie mamy informacji o dacie zapłaty faktury przez ubezpieczyciela na rzecz wynajmującego?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji podatnik powinien rozpoznać przychód w wysokości kwoty zapłaconej przez ubezpieczyciela sprawcy kolizji drogowej za wynajęcie przez podatnika samochodu zastępczego, jak również koszt w tej wysokości (ewentualnie do kosztów podatnik może zaliczyć także niepodlegającą odliczeniu część podatku naliczonego z tytułu wynajmu).

Przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Na gruncie tego przepisu przychodami z działalności gospodarczej są, co do zasady, odszkodowania za szkody dotyczące samochodów "firmowych" osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Dotyczy to nie tylko odszkodowań wypłacanych podatnikom przez ubezpieczycieli, ale również, przykładowo, kwot przekazywanych przez ubezpieczycieli wykonawcom napraw . Z tego samego powodu za przychód podatnika, o którym mowa, uznać należy kwotę zapłaconą przez ubezpieczyciela za wynajęcie samochodu zastępczego.

A zatem w przedstawionej sytuacji podatnik powinien rozpoznać przychód w wysokości kwoty zapłaconej przez ubezpieczyciela sprawcy kolizji drogowej za wynajęcie przez podatnika samochodu zastępczego, jak również koszt w tej wysokości (ewentualnie do kosztów podatnik może zaliczyć także niepodlegającą odliczeniu część podatku naliczonego z tytułu wynajmu). Koszt, o którym mowa, podatnik może rozpoznać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktury za najem.

Problem istnieje, jeżeli chodzi o moment rozpoznania przychodu, gdyż przepisy nie uwzględniają specyfiki tego typu sytuacji i nie przewidują żadnych ułatwień dla podatników. Teoretycznie przychód ten powinien zostać rozpoznany dopiero w dniu opłacenia przez ubezpieczyciela kosztu najmu . Od podatnika zależy czy ustali ten dzień czy jako dzień otrzymania zapłaty przyjmie inny dzień, np. dzień podjęcia przez ubezpieczyciela decyzji o przyznaniu odszkodowania.

Podobne zasady obowiązują w przedstawionej sytuacji, jeżeli chodzi o sfinansowanie przez ubezpieczyciela kosztów naprawy samochodu. A zatem podatnik, o którym mowa, powinien również rozpoznać przychód w wysokości kwoty zapłaconej przez ubezpieczyciela sprawcy kolizji drogowej, jak również koszt uzyskania przychodów w tej kwocie (ewentualnie do kosztów podatnik może zaliczyć także niepodlegającą odliczeniu część podatku naliczonego z tytułu naprawy samochodu).

Tagi: wynajem z oc, oc sprawcy

Data publikacji: 21/07/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

650

zła odpowiedź

327

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce