twitter
facebook

Na czym polega faktoring?

Prowadzenie przedsiębiorstwa oferującego rozmaite produkty lub/i usługi może wiązać się z ryzykiem nieterminowego opłacania należności przez kontrahentów. Często skutkuje to pogorszeniem się lub chwilową utratą płynności finansowej, a w konsekwencji nawet zadłużeniem wobec własnych wierzycieli. Remedium na tę sytuację jest faktoring.

Nawigacja:

Faktoring – co to jest i jak działa?

Faktoring jest rodzajem umowy cywilnoprawnej. Ma charakter dwustronny i należy do umów handlowych nienazwanych. Działa na zasadzie swobody umów. Faktoring to rozwiązanie, które jest przede wszystkim sposobem na zachowanie pożądanej płynności finansowej i jednocześnie jedną z najbardziej popularnych usług dla przedsiębiorstw, na czele z leasingiem samochodów.

Faktoring eliminuje sytuację, w której przedsiębiorca po wystawieniu kontrahentowi faktury, musi czekać 30 lub nawet 60 dni na zapłatę. Zamiast tego firma faktoringowa wykupuje nieprzeterminowane wierzytelności i wysyła należne pieniądze w dużo krótszym czasie, nawet w 24 godziny. Choć wiąże się to z dodatkowym kosztem, pozwala niezwykle szybko odmrozić środki z wystawionych faktur. Z faktoringu korzystają najczęściej te branże, w których ma się do czynienia z długimi terminami płatności. Mowa tu m.in. o firmach transportowych czy handlowych.

Cały proces usługi faktoringu można sprowadzić do trzech etapów:

  1. Sprzedaż produktu/usługi i wystawienie faktury przez przedsiębiorcę.

  2. Wypłata środków przez firmę faktoringową.

  3. Uregulowanie należności wobec firmy faktoringowej przez kontrahenta.

Strony umowy faktoringu

W faktoringu występują trzy podmioty: faktorant, faktor oraz kontrahent. Pierwszym z nich jest przedsiębiorca, który wystawia fakturę kontrahentom i przekazuje ją firmie faktoringowej.

Przedsiębiorstwo, które świadczy usługę faktoringu, nosi miano faktora. Może nią być bank lub inna, pozabankowa instytucja finansowa. Faktor reguluje kwotę na wystawionej fakturze i dostarcza faktorantowi zaliczkę, najczęściej w wysokości 80-90% wartości widocznej na dokumencie. Reszta środków, pomniejszona o koszty finansowania, trafia do przedsiębiorcy po uregulowaniu należności przez dłużnika. Kontrahent to oczywiście podmiot, którego obowiązuje płatność za produkt lub usługę sprzedaną przez faktoranta.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że faktor przejmuje na siebie zadanie dochodzenia do uregulowania całości kwoty faktury od dłużnika faktoringowego. Firma, która świadczy usługi faktoringu, może także proponować dodatkowe rozwiązania, takie jak np. monitorowanie i windykacja przeterminowanych należności lub przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta.

Może Cię zainteresować: Cesja leasingu – co trzeba wiedzieć o przejęciu umowy?

Główne rodzaje faktoringu

Istnieje przynajmniej kilkanaście typów faktoringu, w zależności od kryterium podziału (np. momentu otrzymania zapłaty dla faktoranta czy sposób korzystania z usługi). Podstawowa klasyfikacja obejmuje następujące rodzaje faktoringu:

  • faktoring pełny – inaczej zwany właściwym lub bez regresu. W tej odmianie faktor przejmuje pełnię odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. Co ciekawe, w przypadku braku płatności ze strony dłużnika, faktorant nie musi zwracać otrzymanej zaliczki. Tego typu usługa w największym stopniu zabezpiecza firmę przed utratą płynności finansowej. Trzeba jednak wiedzieć, że to jednocześnie najdroższy rodzaj faktoringu.

  • faktoring niepełny – może funkcjonować także jako niewłaściwy lub z regresem. W tym przypadku faktor wykupuje daną wierzytelność od faktora, jednak bez przejmowania odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta. Jeśli dłużnik nie ureguluje należności, to będzie musiał tego dokonać sam przedsiębiorca. 

  • mieszany – ta odmiana łączy elementy faktoringu niepełnego i pełnego. Jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy poprzednimi rodzajami. Faktor wraz z faktorantem uzgadniają wartość, do której firma faktoringowa ponosi odpowiedzialność w sytuacji niespłaconych przez kontrahenta należności. Po przekroczeniu ustalonego limitu obowiązują takie zasady, jak w przypadku faktoringu z regresem.

Warto także wspomnieć o faktoringu jawnym oraz tajnym (cichym). W tym pierwszym jedna ze stron umowy (faktor lub faktorant) muszą niezwłocznie powiadomić kontrahenta o cesji wierzytelności i fakcie jej objęcia taką usługą. Opłacona faktura trafia od razu na konto faktora. Co ciekawe, przedsiębiorcy mogą wliczyć wydatki na taki faktoring w koszty uzyskania przychodu. Z drugiej strony w odmianie tajnej kontrahent nie jest powiadamiany o przejęciu należności. Istnieje także faktoring półotwarty, gdzie dłużnik dostaje stosowną informację w momencie wezwania do zapłaty przez firmę faktoringową.

Sprawdź także: Czym jest leasing i jakie są jego rodzaje? 

Faktoring – wady i zalety

Główną zaletą faktoringu jest szybka poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa. Firma otrzymuje niezwłocznie zamrożone środki i może nimi dowolnie dysponować, np. uregulować własne zobowiązania terminowo. Co więcej, za tym rozwiązaniem przemawia także możliwość skorzystania z dodatkowych usług, takich jak np. wcześniej wspomniane monitorowanie dłużników. Kolejnymi plusami jest też częsta poprawa terminowości, jeśli chodzi o kontrahentów oraz większa wiarygodność firmy. Korzystanie z usług faktoringu nie wymaga przejścia przez skomplikowane procedury, dostępny jest także za pośrednictwem internetu, tak jak kredyt dla firm online.

Jak w przypadku każdej usługi czy produktu finansowego, faktoring również nie jest pozbawiony wad. W przypadku faktoringu jawnego i mieszanego istnieje ryzyko pogorszenia się relacji B2B pomiędzy faktorem a kontrahentem. Dodatkowo, w zależności od rodzaju usługi, przedsiębiorca jest zobowiązany do pokrycia należności kontrahenta w przypadku jego niewypłacalności. Mniejsze przedsiębiorstwa mogą ponadto zniechęcić koszty, na które składają się opłaty związane z prowizjami i odsetkami za udzielenie finansowania. Trzeba także pamiętać o konieczności spełnienia wymagań stawianych przez firmy faktoringowe. Niekiedy podstawowym warunkiem jest prowadzenie działalności przez minimum 6 miesięcy, choć na rynku coraz częściej pojawiają się oferty dla startup’ów i nowych firm (podobnie jak w przypadku leasingu na start), małych przedsiębiorstw oraz JDG, a nawet freelancerów.

Dla kogo faktoring będzie korzystnym rozwiązaniem?

Usługa faktoringu sprawdza się najlepiej w tych firmach, które stosują odroczone i długie terminy płatności, co cześto negatywnie wpływa na płynność finansową – może mieć więc podobną funkcję do leasingu zwrotnego. Z tego rozwiązania skorzystają także firmy szukające sposobu na zabezpieczenie się przed zatorami płatniczymi i łatwiejsze zarządzanie przepływem pieniędzy.

Faktoring może być także opłacalny dla przedsiębiorców dopiero budujących swoją zdolność kredytową, jak również mających problemy z nieterminową spłatą należności przez swoich kontrahentów. Taka usługa pozwala także na uniknięcie przejściowych, krótkotrwałych problemów finansowych związanych z płynnością, np. wtedy, kiedy konieczne jest uregulowanie własnych należności jak najszybciej, a data najbliższej płatności od kontrahenta uniemożliwi spłacenie zobowiązania terminowo.

Chcesz skorzystać z faktoringu? W GO-leasing współpracujemy z 4 firmami faktoringowymi, przez co zapewniamy finansowanie jak najlepiej dopasowane do Twoich możliwości, potrzeb oraz sytuacji finansowej. Wypełnij prosty formularz internetowy lub zadzwoń pod numer: 799 350 537.

POZNAJ PEŁNĄ OFERTĘ GO-LEASING

 

Tagi: faktoring rodzaje, faktoring co to, faktoring wady, faktoring zalety

Data publikacji: 19/07/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

589

zła odpowiedź

586

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

600 416 590

witold.emilewicz@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce