Jak podatkowo rozliczyć kwotę zapłaconą za przejęcie leasingu?
PYTANIE
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza odkupić leasing operacyjny samochodu - okres leasingu 48 miesięcy - cesja po 24 miesiącach. Za odstąpienie od leasingu dotychczasowy leasingobiorca otrzyma określoną kwotę.
Jak podatkowo rozliczyć tą kwotę u kontynuującego leasing?
ODPOWIEDŹ
Kwota jaką nowy korzystające będzie musiał zapłacić za cesję leasingu, będzie stanowiła u niego koszt uzyskania przychodów.
Na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez umowę leasingu rozumie się przez to umowę nazwaną w ustawie z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron (finansujący), oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie (korzystającemu), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.
Istotne jest przy tym, że przez podstawowy okres umowy leasingu rozumie się czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona;w przypadku zmiany strony lub stron tej umowy podstawowy okres umowy uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie.
Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli:
- umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
- umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
- suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.
Przypadku cesji umowy leasingu, opłata zapłacona poprzedniemu korzystającemu za odstąpienie od umowy i przejęcie jego praw i obowiązków, stanowi koszt uzyskania przychodów nowego korzystającego, oczywiście przy założeniu że samochód będzie wykorzystywany do celów działalności gospodarczej. Omawiana opłata nie będzie tak naprawdę jest kosztem leasingowym (opłatą leasingową) , ale z uwagi na fakt ścisłego związku z wykonywaną działalnością gospodarczą będzie ona mogła być zaliczona do kosztów na zasadach ogólnych.
Tagi: przejęcie leasingu, cesjaData publikacji: 08/04/2017
Czy pytanie okazało się pomocne?
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Dodaj komentarz
Komentarze
Ta strona nie została jeszcze skomentowana