twitter
facebook

Jak prawidłowo powinno wyglądać księgowanie opłaty wstępnej leasingu?

PYTANIE

Spółka z o.o. zawarła umowę leasingu operacyjnego (bilansowo leasing finansowy) na dostawę pojazdu specjalnego. Opłatę wstępną "czynsz zerowy" spółka zapłaciła w lipcu 2017 r., natomiast dostawa pojazdu oraz spłaty rat leasingowych planowane są na kwiecień 2018 r.

Jak prawidłowo powinno wyglądać księgowanie opłaty wstępnej leasingu?

Dotychczas spółka stosowała następujące księgowania, przy czym dostawa przedmiotu leasingu była w tym samym miesiącu co opłata wstępna:

1. Ujęcie faktury: Ma konto 201 Rozrachunki z kontrahentem (kwota brutto), Wn konto 222 VAT; Wn konto 249 Rozrachunki z leasingodawcą (kwota netto faktury)

2. Zapłata opłaty: Wn konto 201 Rozrachunki z kontrahentem (kwota brutto), Ma konto 131 Bank

3. Rozliczenie opłaty leasingowej - dokument PK - Wn konto 256 Rozrachunki z tytułu leasingu finansowego, Ma konto 249 Rozrachunki z leasingodawcą

4. Wprowadzenie przedmiotu leasingu do środków trwałych leasingowanych (w m-cu dostawy): Wn konto 011 Środki trwałe w leasingu, Ma konto 256 Rozrachunki z tyt. leasingu finansowego (zobowiązanie długoterminowe), Ma konto 256 Rozrachunki z tyt. leasingu finansowego (zobowiązania krótkoterminowe)

ODPOWIEDŹ

Fakturę za opłatę wstępną jednostka może zaksięgować tak samo jak do tej pory (kwota netto na stronie Wn konta 249). Do momentu przyjęcia do ksiąg przedmiotu leasingu saldo tego konta należy traktować jako zaliczki na poczet zakupu przedmiotu leasingu. Operację nr 3 należy zatem zaksięgować w momencie otrzymania leasingowanego środka trwałego.

Zgodnie z przepisami opłatę wstępną zalicza się w całości na poczet spłaty części kapitałowej (Wn konto "Rozrachunek z finansującym z tytułu przedmiotu umowy", Ma konto "Rachunek bankowy"). Nie dzieli się jej na część kapitałową i odsetkową. Jeżeli opłata wstępna obejmuje kilka płatności poprzedzających wprowadzenie do ksiąg rachunkowych przedmiotu umowy i powstanie zobowiązania z tego tytułu, to korzystający ewidencjonuje je początkowo, z chwilą ich zapłaty (Ma konto "Rachunek bankowy"), jako zaliczki na poczet zakupu przedmiotu leasingu (Wn konto "Pozostałe rozrachunki"). W momencie otrzymania przedmiotu umowy opłacone zaliczki zmniejszają zobowiązanie wobec finansującego z tytułu przedmiotu leasingu.

 

Tagi: wkład księgowanie, czynsz inicjalny

Data publikacji: 14/09/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

2092

zła odpowiedź

404

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce