twitter
facebook

Jak ująć w kosztach polisę ubezpieczeniową do samochodu?

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność zapłaciła 50% wartości polisy ubezpieczeniowej do samochodu, który zakupiła na firmę.

Kiedy i jaką wartość może przyjąć do kosztów uzyskania przychodu?

Czy całą kwotę w dacie podpisania polisy?

ODPOWIEDŹ

Należy w tej sytuacji zaksięgować do kosztów uzyskania przychodów całą kwotę składki ubezpieczeniowej w dacie podpisania polisy.

Jak zakładam, osoba fizyczna, o której mowa w treści pytania rozlicza się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. U podatników stosujących tę formę rozliczeń, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Podstawą do księgowania kosztów ubezpieczeń majątkowych są dokumentujące te ubezpieczenia polisy ubezpieczeniowe. Stosownie do powołanej regulacji, jako datę poniesienia kosztu należy tu traktować datę wystawienia polisy ubezpieczeniowej – fakt, że polisa przewiduje płatność należności w ratach nie ma w tej sytuacji znaczenia. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30.12.2016 r..

Należy tu pamiętać jedynie o ograniczeniu - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Tagi: polisa a koszty

Data publikacji: 15/02/2018

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

36

zła odpowiedź

31

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce