twitter
facebook

Jak zaksięgować fakturę za leasing operacyjny samochodu oraz finansowanie GAP?

PYTANIE

Zawarliśmy umowę leasingową na samochód. Rozliczamy go dla celów rachunkowych i podatkowych, jako leasing operacyjny. Otrzymaliśmy fakturę z następującymi pozycjami: okresowa opłata leasingowa, usługa dodatkowa Windycash, składka ubezpieczeniowa GAP, finansowanie składki ubezpieczeniowej GAP. Wartość samochodu przekracza 20.000 EUR.

Jak powinno wyglądać księgowanie tej faktury?

Czy składkę GAP powinniśmy podzielić na KUP i NKUP?

ODPOWIEDŹ

Koszty dokumentowane wskazaną fakturą będą w całości kosztem uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego.

Jeśli chodzi o samo księgowanie faktury, to skoro jednostka dla celów rachunkowych rozpoznaje leasing operacyjny, to wykazaną na niej wartość netto można w całości ująć w ciężar usług obcych. Jeśli dodatkowe pozycje na fakturze, poza okresową opłatą leasingową, stanowią istotną cześć kwoty netto, możliwym jest ich odrębne ujęcie, np. składki ubezpieczeniowej GAP, jako pozostałych kosztów, analitycznie: ubezpieczenia majątkowe.

W zakresie podatku dochodowego, o ile koszty wynikające z umowy leasingowej można uznać za ponoszone w celu uzyskania przychodów, będą one w całości kosztami podatkowymi. Ustawa o podatku dochodowym zawiera co prawda regulacje zgodnie z którymi nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Wskazane ograniczenie dotyczy jednak "składek na ubezpieczenie samochodu osobowego", podczas gdy przedmiotem ubezpieczenia utraty wartości pojazdu GAP jest ryzyko powstania straty finansowej. Opłaty z tytułu ubezpieczenia GAP nie mogą być zatem uznane za "składki na ubezpieczenie samochodu osobowego".

Data publikacji: 16/03/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1798

zła odpowiedź

37

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce