twitter
facebook

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy leasingowej?

Zdjęcie przedstawiające podpisywanie dokumentów leasingowych

W zależności m.in. od danej firmy leasingowej, sytuacji wnioskodawcy i przedmiotu umowy, do skorzystania z leasingu mogą być wymagane różne rodzaje dokumentów. W przypadku tego rodzaju finansowania zwykle stosuje się dwa rodzaje procedur: uproszczoną oraz pełną. Jakie dokumenty będą potrzebne, aby skorzystać z leasingu? Okazuje się, że lista nie musi być tak długa, jak może się wydawać.

Spis treści:

1. Leasing przy minimum formalności, czyli procedura uproszczona

2. Standardowa procedura leasingowa

3. Leasing konsumencki – jakie dokumenty są potrzebne?

Procedura uproszczona w leasingu

W przypadku tych bardziej popularnych przedmiotów leasingu, firmy leasingowe często stosują tzw. procedurę uproszczoną. W ten sposób można szybko podpisać umowę, ze znacznie mniejszą liczbą wymaganych formalności, w odróżnieniu od procedury pełnej. 

Leasing w procedurze uproszczonej obejmuje takie środki trwałe, które charakteryzuje duży popyt na rynku wtórnym. Mowa tu głównie o samochodach osobowych i dostawczych do 3,5 t, ale także maszynach i urządzeniach budowlanych czy nawet ciągnikach siodłowych (jednak stosunkowo rzadko). W przypadku tych dwóch ostatnich kategorii możliwość zastosowania procedury błyskawicznej zależy m.in. od rodzaju prowadzonej działalności, wartości przedmiotu czy historii ewentualnych zobowiązań danego przedsiębiorcy.

Procedura uproszczona to przede wszystkim brak wymogu potwierdzania stanu finansowego/majątkowego firmy. Aby uzyskać leasing na takich zasadach, trzeba jednak przygotować:

  • dowód osobisty (właściciela, współwłaścicieli, zarządu lub przedstawiciela firmy);

  • dane rejestrowe firmy (np. NIP, REGON);

  • wypełniony wniosek leasingowy.

W przypadku osób fizycznych, spółek cywilnych, jawnych i innych (czyli tam, gdzie przedsiębiorcy odpowiadają majątkiem prywatnym) niekiedy należy dodatkowo przedstawić dowód osobisty współmałżonka/współmałżonków lub okazać dokument o rozdzielności majątkowej (zależy to jednak od polityki danej firmy leasingowej). 

Leasing i procedura pełna

Standardowe procedury przy udzielaniu leasingu stosuje się najczęściej dla mniej popularnych środków trwałych, tych o wysokiej wartości czy stosunkowo małym popycie na rynku wtórnym, takich jak np. specjalistyczny sprzęt medyczny. Znaczenie mają tu oczywiście czynniki związane z samym przedsiębiorcą, a także pochodzeniem danego przedmiotu umowy. Sprzęty od mało znanego lub nowego dostawcy mogą oznaczać konieczność przejścia przez standardowe formalności.

Dokumenty wymagane do leasingu przy procedurze pełnej (oprócz tych wymienionych we wcześniejszym śródtytule) to przede wszystkim dowody potwierdzające deklarowany obrót i dochód przedsiębiorstwa, np. PIT-36, CIT-8 czy bilans zysków i strat. Często ważne jest także przedstawienie oświadczenia o przychodzie i dochodzie za ostatni zamknięty miesiąc obrachunkowy, np. skan KPiT lub VAT-7.

Jeśli umowa ma charakter bardziej skomplikowany i dotyczy przedmiotu dużej wartości, leasingodawca może wymagać także zaświadczeń o braku zaległości podatkowych z US i ZUS, a nawet opinię instytucji finansowej obsługującej rachunki firmy o obrotach na koncie czy ewentualnych zobowiązaniach. Niekiedy konieczne może być też dostarczenie oświadczenia majątkowego, autoryzacji i innych dokumentów mających wpływ na ocenę wnioskodawcy. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej skomplikowana sytuacja leasingobiorcy i bardziej złożona umowa, tym więcej wymaganych do przedstawienia dokumentów.

Wymagane dokumenty w leasingu konsumenckim

Finansowanie dla konsumentów jest najprostszą formą leasingu oferowaną przez leasingodawców. Podstawowym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty. Konieczne będzie także wypełnienie krótkiego wniosku i przedstawienie zaświadczenia o zatrudnieniu lub/i zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów. Firmy leasingowe akceptują rozmaite źródła dochodu, takie jak umowy o pracę, zlecenia, o dzieło czy nawet emeryturę lub rentę. Dla podpisania umowy w leasingu konsumenckim większe znaczenie zdaje się mieć regularność zarobków, aniżeli forma ich pozyskiwania.

Niekiedy leasingodawcy wymagają jedynie zadeklarowania otrzymywania określonych kwot poprzez oświadczenie wnioskodawcy, bez przedstawiania dokumentów np. z zakładu pracy. Takie oferty często określane są jako „leasing na dowód” lub „leasing bez zaświadczenia o dochodach”.

 

Tagi: leasing dokumenty, leasing procedury

Data publikacji: 16/08/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

731

zła odpowiedź

687

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce