twitter
facebook

Jakie konsekwencja podatkowe wywoła kradzież przedmiotu leasingu?

PYTANIE

Spółka jawna podpisała umowę leasingu operacyjnego na okres 24 miesięcy. Po dokonaniu opłaty wstępnej oraz zapłaty trzech kolejnych rat doszło do kradzieży przedmiotu umowy leasingu. Firma otrzymała od Leasingodawcy notę uznaniową dotyczącą ostatecznego rozliczenia umowy rozwiązanej na skutek utraty sprzętu.

Czy w związku ze skróceniem umowy leasingu wynikającym z kradzieży samochodu odpisane w koszty firmy raty leasingowe oraz opłata wstępna mogą zostać w kosztach czy należy dokonać korekty kosztów?

ODPOWIEDŹ

Rozliczenie przedwcześnie rozwiązanej umowy leasingu może generować zarówno koszty jak i przychody.

Utrata przedmiotu leasingu - tu w wyniku kradzieży- skutkuje wygaśnięciem umowy leasingu. Strata z tego tytułu - w wysokości odpowiadającej należnościom leasingodawcy- będzie kosztem uzyskania przychodów, jako poniesiona w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są to bowiem w istocie przewidziane w umowie niezapłacone raty, pomniejszone o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy, a także naprawienie szkody. Nie ma więc potrzeby, by te, poniesione już koszty wyłączać z kosztów uzyskania przychodów.

Natomiast uzyskane odszkodowanie, jako odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą będzie przychodem z działalności gospodarczej. Rozumiem, że ubezpieczonym był leasingodawca i to on otrzymał odszkodowanie, po którego rozliczeniu powstała nadpłata. Nadpłata ta została przekazana na podstawie wspomnianej noty uznaniowej jako świadczenie otrzymane na pokrycie kosztów leasingu (z tytułu straty poniesionej w wyniku kradzieży). Świadczenie to będzie zatem przychodem z działalności gospodarczej z chwilą uznania rachunku bankowego, nie wiąże się bowiem z dostawą towaru czy usługą.

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 22 lutego 2016 r.

Data publikacji: 24/02/2017

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

2200

zła odpowiedź

307

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

668 453 452

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce