twitter
facebook

Jakie są korzyści podatkowe leasingu samochodu w firmie?

Zdjęcie przedstawiające obliczanie korzyści podatkowych

Leasing samochodu osobowego jest rozwiązaniem mającym wiele zalet. To przede wszystkim szereg korzyści podatkowych, związanych m.in. z kosztem uzyskania przychodu. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak wprowadzić auto do przedsiębiorstwa, aby płacić niższe podatki.

Spis treści:

1. Leasing operacyjny samochodu a podatek

2. Leasing finansowy auta i podatki

3. Leasing, kredyt czy gotówka – kiedy odniosę największe korzyści?

4. Jak skorzystać z kalkulatora korzyści podatkowych?

5. Kalkulatory leasingowe

Korzyści podatkowe leasingu operacyjnego samochodów

Finansowanie operacyjne to w Polsce jeden z najpopularniejszych rodzajów leasingu. Dotyczy głównie samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Leasing operacyjny to także sposób na sfinansowanie innych środków trwałych, takich jak np. maszyny i urządzenia budowlane czy sprzęt IT (laptopy, stacje robocze). Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma prawo do wykupienia pojazdu za ustaloną wcześniej kwotę (nie ma jednak takiego obowiązku).

Największymi zaletami na gruncie podatkowym w przypadku tej formy finansowania jest możliwość uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu całej opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego lub wkładu własnego) i pełnych rat leasingowych (części kapitałowej i odsetkowej).

Istnieje także możliwość odliczenia podatku VAT od opłat zawartych w Tabeli Opłat i Prowizji leasingodawcy oraz tych wynikających bezpośrednio z umowy leasingu (100% lub 50% opodatkowania). Pełne odjęcie VAT jest możliwe pod warunkiem wykorzystywania samochodu tylko do celów służbowych, zgłoszenia pojazdu w deklaracji VAT-26, prowadzenia tzw. kilometrówki oraz stworzenia regulaminu wykorzystywania auta w firmie.

Odmiana operacyjna jest szczególnie polecana w przypadku pojazdów nowych, demonstracyjnych i przy wysokiej opłacie wstępnej.

Leasing finansowy auta i jego zalety na gruncie podatkowym

Z leasingu finansowego przedsiębiorcy korzystają zdecydowanie rzadziej, choć w niektórych przypadkach może być lepszym wyborem. Mowa tu o sytuacji, gdzie np. przedmiotem umowy jest samochód zakupiony na podstawie faktury VAT marża lub gdy nie posiadasz statusu płatnika VAT (jesteś nievatowcem).

Charakterystyczną cechą leasingu finansowego jest brak wykupu. Po zakończeniu umowy auto staje się własnością leasingobiorcy po zapłaceniu ostatniej raty. Korzyści podatkowe w tym przypadku obejmują odpisy amortyzacyjne (których dokonuje leasingobiorca) oraz część odsetkową rat leasingowych. W leasingu finansowym także można dokonać odliczenia VAT (100% lub 50% podatku).

Leasing, kredyt czy gotówka – kiedy odniosę największe korzyści?

Jeśli zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie w Twojej sytuacji najbardziej opłacalne pod względem podatkowym, możesz wykorzystać darmowe narzędzie, jakim jest kalkulator korzyści podatkowych

Dzięki niemu poznasz dokładną łączną wartość pomniejszenia podatku dochodowego i VAT w wyniku finansowania auta leasingiem operacyjnym i finansowym. Kalkulator prezentuje także szczegółowe symulacje korzyści dla kredytu/pożyczki leasingowej i zakupu gotówką. W ten sposób możesz łatwo porównać wyniki kalkulacji i wybrać najkorzystniejszy wariant dla Twojej działalności.

Kalkulator korzyści podatkowych uwzględnia aktualne przepisy prawa dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawę o rachunkowości.

Jak skorzystać z kalkulatora korzyści podatkowych?

Obliczanie korzyści podatkowych w kalkulatorze jest niezwykle proste. Aby to zrobić:

  1. Wejdź na stronę kalkulatora korzyści podatkowych GO-leasing.

  2. Podaj liczbę miesięcy planowanego finansowania [a].

  3. Wpisz wartość pojazdu netto w PLN [b].

  4. Podaj wysokość opłaty wstępnej [c] oraz wykupu końcowego [d].

  5. Wybierz stan pojazdu (nowy lub używany) [e].

  6. Zaznacz rodzaj dokumentu sprzedaży (faktura VAT, VAT marża, umowa kupna-sprzedaży) [f].

  7. Odpowiedz, czy jesteś płatnikiem VAT (TAK/NIE) [g].

Grafika wyjaśniająca korzystanie z kalkulatora korzyści podatkowych

Po wpisaniu wszystkich danych wybierz „Oblicz korzyści podatkowe” [h]. Kalkulator dokona obliczeń i zaprezentuje wyniki dla leasingu operacyjnego, finansowego, kredytu samochodowego lub pożyczki oraz zakupu gotówką. Po kliknięciu „Zobacz szczegóły kalkulacji” zostaną wyświetlone dokładne wartości dla każdej z opcji. Możesz wydrukować otrzymane wyniki i/lub skorzystać ponownie z narzędzia.

Jak obliczyć koszty leasingu każdego środka trwałego?

Chcesz poznać dokładną wysokość kosztów finansowania np. motocykla? W tym celu możesz wykorzystać kalkulator leasingowy. Narzędzie pozwala na dokonanie kalkulacji dla niemal każdego środka trwałego – nie tylko samochodów osobowych i dostawczych, ale m.in. pozostałych pojazdów (np. ciągników siodłowych), sprzętu medycznego, nieruchomości, komputerów, maszyn budowlanych czy rolniczych. Z poziomu kalkulatora dodatkowo wypełnisz prosty wniosek, który pozwoli na poznanie wstępnej decyzji. 

Jeżeli planujesz leasing samochodu osobowego, ale np. chcesz porównać koszty finansowania kilku modeli jednego producenta lub jeszcze zastanawiasz się nad wyborem marki, w dokonaniu wyboru może pomóc platforma leasingowa GO-auto. Znajdziesz tam tysiące aut nowych i używanych z Gwarancją Zwrotu. Miejski hatchback a może prestiżowy sedan? Wybór należy do Ciebie!

Tagi: finanse, podatki, samochody

Data publikacji: 20/09/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

750

zła odpowiedź

782

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

665 085 131

sprawdzony@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce