Leasing czy wynajem długoterminowy – co jest lepsze?
Leasing i wynajem długoterminowy są często do siebie porównywane głównie ze względu na współdzielenie niektórych cech oraz podobne zasady użytkowania samochodu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, choć nie brak im też wad. W artykule porównujemy ze sobą te dwie usługi i objaśniamy, co wybrać – leasing czy kredyt? Jak się okazuje, w dużej mierze zależy to od naszych preferencji.
Nawigacja:
- Leasing i wynajem – cechy wspólne
- Miesięczny koszt leasingu i wynajmu długoterminowego
- Wynajem a leasing – wykup przedmiotu umowy
- Czas umowy oraz opłata początkowa w leasingu i wynajmie samochodu
- Leasing czy wynajem – usługi dodatkowe
- Eksploatacja auta w leasingu i wynajmie długoterminowym
- Kiedy warto wziąć leasing?
- Wynajem długoterminowy – dla kogo?
- Idealne połączenie leasingu i wynajmu długoterminowego
Wspólne cechy leasingu i wynajmu długoterminowego auta
Leasing samochodu i wynajem długoterminowy pozwalają na użytkowanie pojazdu bez jego zakupu za gotówkę. W tego typu usługach leasingobiorca lub osoba wynajmująca auto uiszcza miesięczną opłatę. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku możliwe jest wpłacenie wkładu własnego. Co z wykupem? Można go dokonać nie tylko w leasingu, ale także w wynajmie długoterminowym.
W przypadku przedsiębiorców, rozwiązania te stwarzają możliwość uzyskania wielu korzyści podatkowych, np. ujęcia wydatków na takie usługi (miesięcznych rat) w kosztach uzyskania przychodu czy odliczania podatku VAT.
Trzeba także wiedzieć, że leasing i wynajem są łatwo dostępne w internecie. Dzięki temu można z nich skorzystać w wygodny sposób przy minimum wymaganych formalności. Mowa tu np. o leasingu online, który umożliwia szybkie wybranie tej formy finansowania bez skomplikowanych procedur. Oczywiście zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy mogą dotyczyć nie tylko samochodów, ale również dowolnego środka trwałego – maszyn i urządzeń (budowlanych, rolniczych, przemysłowych), sprzętu IT czy medycznego.
Leasing czy wynajem długoterminowy – opłata miesięczna
Pierwszą najważniejszą różnicą jest wspomniana wcześniej miesięczna rata. W przypadku wynajmu długoterminowego najemca reguluje opłatę w ustalonej wysokości jedynie za użytkowanie pojazdu, do której doliczana jest marża wynajmującego. Stawka miesięczna obejmuje m.in. koszty ubezpieczenia, naprawy gwarancyjne i wymianę opon. Z tego względu zwykle będzie wyższa niż w przypadku leasingu. Niektórzy wynajmujący proponują także płatność tylko za przejechane kilometry. a
W leasingu leasingobiorca w ramach regulowanych rat spłaca wartość samochodu i marżę. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest dokonanie wykupu po cenie znacznie niższej od wartości rynkowej w momencie zakończenia umowy.
Wynajem długoterminowy a leasing – wykup przedmiotu umowy
Drugą znaczącą różnicą między leasingiem a wynajmem długoterminowym jest kwestia samego wykupu. Po zakończeniu umowy leasingowanego samochodu zwykle dochodzi do wykupienia auta (mowa tu o odmianie operacyjnej, która jest jednym z kilku rodzajów leasingu). W tym przypadku wartość wykupu jest często stosunkowo niska i wynosi np. kilka procent wartości samochodu.
Przy wynajmie długoterminowym taki zabieg jest zwyczajnie nieopłacalny, ponieważ oznacza konieczność uiszczenia bardzo wysokiej opłaty zbliżonej do wartości rynkowej samochodu w chwili wygaśnięcia umowy. Do wykupu w wynajmie dochodzi też rzadko, a sam zabieg ma charakter nieobowiązkowy.
Leasing czy wynajem – wkład własny i okres trwania umowy
Kolejna kwestia to wkład własny (inaczej czynsz inicjalny lub opłata początkowa). W leasingu często jest on wymagany, a jednocześnie umożliwia obniżenie raty leasingowej czy kwoty wykupu samochodu (ostatecznie zależy to też od wielu innych czynników). W wynajmie długoterminowym zazwyczaj nie wymaga się zapłacenia czynszu inicjalnego.
Jeśli chodzi o czas trwania umowy, wynajem długoterminowy trwa zwykle krócej (zwykle od 2 do 4 lat). W przypadku leasingu operacyjnego samochodów obowiązuje minimalny okres, który wynosi 24 miesiące. Takie umowy mogą być zawierane na okres nawet 7 lat.
Warto wiedzieć, że zakończenie leasingu przed minimalnym wymaganym okresem może wiązać się z dodatkowymi opłatami, dlatego w takich przypadkach stosuje się często cesję umowy leasingu.
Usługi dodatkowe w leasingu i wynajmie długoterminowym
Charakterystyczną cechą wynajmu długoterminowego samochodu jest szereg usług dodatkowych, wliczonych w miesięczną opłatę. Mowa tu m.in. o wymianie opon, ubezpieczeniach, serwisowaniu itd. Trzeba jednak pamiętać, że często najemca nie ma możliwości zrezygnowania z tych udogodnień, a mają one duży wpływ na miesięczne koszty.
W leasingu sytuacja jest nieco odmienna. Domyślnie taka forma finansowania jest pozbawiona dodatkowych usług, choć leasingodawcy proponują takie udogodnienia, np. w postaci ubezpieczenia GAP, wliczonego już w ratę.
Eksploatacja w wynajmie długoterminowym i leasingu
Nie da się ukryć, że leasingobiorca ma większe pole manewru, jeżeli chodzi o eksploatację auta. Choć trzeba liczyć się z warunkami umowy, za zgodą leasingodawcy możliwe jest np. zainstalowanie dodatkowego wyposażenia lub przeprowadzenie tuningu. Z drugiej strony wynajem długoterminowy nie daje takiej swobody i w tym przypadku obowiązują ścisłe reguły, których nieprzestrzeganie wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Należy także bardziej dbać o samochód w wynajmie, ponieważ po zwróceniu go wynajmującemu powinien być w dobrym stanie, zbliżonym do szacowanego zużycia po określonych przebiegu.
Wynajem długoterminowy nakłada na najemcę dodatkowe ograniczenie w postaci limitu kilometrów. Aby podpisać umowę, należy uzupełnić deklarację o planowanym przebiegu w ramach eksploatacji. Jego przekroczenie skutkuje koniecznością uregulowania odpowiedniej opłaty. Niestety, zwykle niewykorzystanie zadeklarowanego limitu nie skutkuje zwrotem pieniędzy od wynajmującego.
Komu leasing bardziej się opłaci?
Leasing to idealne rozwiązanie dla tych osób, które po zakończeniu umowy chcą wykupić użytkowane auto po niskiej cenie. Na korzyść tego rozwiązania przemawia także fakt, iż pomimo występowania dodatkowych opcji, nie są one obowiązkowe. Dodatkowo leasingobiorcy mają więcej możliwości, jeśli chodzi o dysponowanie autem czy instalację dodatkowego wyposażenia, np. w postaci instalacji LPG (oczywiście za zgodą leasingodawcy).
Co więcej, w leasingu miesięczna opłata jest wyraźnie niższa. Można ją wygodnie obliczyć w dostępnym w sieci kalkulatorze leasingu. Wystarczy wybrać finansowany przedmiot, jego wartość oraz inne ważne parametry, m.in. wysokość opłaty wstępnej i preferowany okres trwania umowy. Algorytm szybko obliczy wysokość raty miesięcznej, wartość wykupu i opłaty wstępnej. Kalkulator pozwala więc wygodnie sprawdzić opłacalność finansowania. Z poziomu narzędzia można też wygodnie wysłać wniosek i skorzystać z leasingu przez internet.
Kiedy wybrać wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy powinny wybrać te osoby, które cenią przede wszystkim wygodę i nie planują wykupu samochodu po zakończeniu umowy. Przy tej formie użytkowania auta nie trzeba martwić się o serwisowanie, wymianę opon czy dokonywanie napraw, ponieważ są one już wliczone w miesięczną opłatę. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona wyższa w porównaniu do leasingu.
Dodatkowo warto wspomnieć, że w wynajmie długoterminowym po zakończeniu umowy auto trafia z powrotem do wynajmującego. Eliminuje to konieczność poszukiwania nabywcy pojazdu, gdy chcemy się go pozbyć. Z drugiej strony na rynku dostępny jest leasing z gwarancją zwrotu, który pozwala wziąć samochód w leasing i zrezygnować z umowy w dowolnym momencie bez przykrych konsekwencji.
Idealne połączenie leasingu i wynajmu długoterminowego
Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy jednocześnie korzystać z leasingu i uniknąć dodatkowych wydatków na serwisowanie i naprawy? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z Leasingu All Inclusive. To innowacyjna forma finansowania, która łączy najlepsze cechy leasingu operacyjnego z wynajmem długoterminowym.
Leasing All Inclusive to przede wszystkim niskie raty leasingowe, uproszczone procedury przyznawania finansowania bez wymaganej opłaty wstępnej i koszty napraw czy przeglądów wliczone w miesięczną opłatę. Co jeszcze charakteryzuje Leasing All Inclusive:
-
samochód zastępczy w przypadku szkody komunikacyjnej przez cały okres naprawy auta;
-
stała opieka osobistego doradcy;
-
telefon Assistance 24/7;
-
decyzja w ciągu 1 godziny.
Auta dostępne w Leasingu All Inclusive to najnowsze modele uznanych marek z całego świata. Znajdziesz je na GO-auto, czyli nowoczesnej platformie leasingu samochodów. Duży SUV, a może miejskie auto z napędem elektrycznym? Sprawdź oferowane modele i wybierz pojazd z niską ratą miesięczną, który będzie w pełni dopasowany do Twoich potrzeb.
Tagi: leasing czy wynajem, leasing a wynajemData publikacji: 14/07/2021
Czy pytanie okazało się pomocne?
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!
Zamów kontakt
Sprawdź jak szybko oddzwonimy.
Referencje
Wszystko było w porządku. Doradca był rzetelny i profesjonalny. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Polecam!
RADOSŁAW STRZELCZYK RADPOL, Ostrów Wielkopolski, Nip:6222293767
Jarosław Nowak, prezes firmy MIMAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Rogoźno, NIP: 6060092925
Dodaj komentarz
Komentarze
Ta strona nie została jeszcze skomentowana