twitter
facebook

Leasing dla nowych firm i startupów – poradnik

Zdjęcie młodego przedsiębiorcy stojącego przed swoją strategią biznesową

Leasing to niezwykle przydatna i popularna forma finansowania (nie tylko samochodów). Co ważne, umowę leasingową mogą także zawrzeć przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, m.in. możliwym wymaganym zabezpieczeniu czy posiadaniu wkładu własnego.

Spis treści: 

1. Kto może skorzystać z leasingu dla nowych firm?

2. Leasing dla nowych firm – nie tylko samochody

3. Zabezpieczenie w leasingu dla nowej firmy

4. Leasing dla nowych firm bez wkładu własnego?

5. Leasing dla nowych spółek z o.o.

6. Czy warto skorzystać z leasingu dla nowych firm?

 

Leasing dla nowych firm – którzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z finansowania?

Nowa firma w kontekście leasingu może mieć różne znaczenie. Najczęściej leasingodawcy umożliwiają skorzystanie z finansowania tym przedsiębiorcom, którzy działają od minimum 3 lub 6 miesięcy. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są także oferty dla firm już od pierwszego dnia działalności. Mowa tu np. o leasingu na start, z minimum wymaganych dokumentów i szybką decyzją.

Firmy leasingowe przygotowały także specjalne oferty dla startupów, czyli popularnego obecnie rodzaju nowej działalności. To innowacyjne przedsiębiorstwa, które dopiero mogą poszukiwać rentownego modelu biznesowego, więc ich przyszła sytuacja jest jeszcze dosyć niepewna. Mimo to tego rodzaju działalności mogą skorzystać np. z leasingu samochodu. Będzie to możliwe zwykle po spełnieniu określonych warunków, które będą zminimalizowaniem ryzyka związanego z udzieleniem finansowania startupowi.

Co można wziąć w leasing dla nowych firm?

Leasing dla nowych firm obejmuje przede wszystkim samochody osobowe i dostawcze. Finansowanie takich pojazdów dla świeżo upieczonych przedsiębiorców nie powinno być problemem. Mowa tu zarówno o leasingu aut używanych, nowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. W tym przypadku stosuje się uproszczone procedury, gdzie wymagane są jedynie dokumenty rejestrowe firmy i dowód osobisty właściciela.

Nowe firmy mogą w ten sposób sfinansować także ciągniki siodłowe, maszyny i urządzenia czy pojazdy ciężarowe. W tym przypadku możliwe będzie też wzięcie w leasing danego przedmiotu już od pierwszego dnia działalności, choć należy pamiętać, iż leasingodawcy w tym przypadku udzielają finansowania na takie sprzęty mniej chętnie. W dużej mierze zależy to też od statusu przedsiębiorcy – ci, którzy kontynuują aktywność zawodową, mają większe szanse od tzw. „świeżaków”.

Bardziej nietypowe przedmioty leasingu, szczególnie te o dużej wartości, mogą wymagać dłuższego okresu działalności i dodatkowego przedstawienia dowodów na odpowiednią zdolność kredytową.

Dodatkowe zabezpieczenie w leasingu dla nowych firm i startupów

Jeśli nowa firma nie spełni warunków leasingu, jednym z rozwiązań dla jego udzielenia jest zabezpieczenie finansowania. Może nim być poręczenie innego przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej, hipoteka, przewłaszczenie majątku przedsiębiorcy czy gwarancja odkupu od dostawcy leasingu.

Warto wiedzieć, że formę zabezpieczenia leasingu można ustalić z danym leasingodawcą indywidualnie. Obecnie firmy leasingowe coraz chętniej dążą do udzielenia finansowania nawet jeśli będzie to oznaczało większe zaangażowanie z jej strony. Dzięki temu nowi przedsiębiorcy mają szansę na objęcie umową leasingową nawet przedmioty o dużej wartości.

Leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej – czy to możliwe?

Skorzystanie z leasingu bez wkładu własnego przez młode firmy jest bardzo trudne. Choć zdarzają się sytuacje, kiedy opłata początkowa jest niska, zwykle leasingodawcy wymagają wpłacenia czynszu inicjalnego w wysokości kilkunastu procent.

Leasing dla nowych firm z wkładem 0% może mieć miejsce w przypadku zaproponowania przez przedsiębiorcę niezwykle atrakcyjnego zabezpieczenia czy przy promocji dostawców w leasingu fabrycznym. Do takich sytuacji dochodzi jednak niezwykle rzadko.

Sprawdź też: Na czym polega amortyzacja środków trwałych w firmie?

Nowa spółka z o.o. a leasing

Dopiero co utworzone spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są w gorszej sytuacji niż pozostałe nowe firmy. Leasingodawcy na pewno będą dokładniej sprawdzać taką działalność, aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko niewypłacalności. Uzyskanie finansowania może być łatwiejsze np. w sytuacji, gdy spółka powstała jako efekt rozwoju biznesu prowadzonego przez osobę fizyczną lub utworzona na potrzeby spółki dominującej.

Nie zmienia to faktu, że nowe spółki kapitałowe także mogą skorzystać z leasingu. Trzeba jednak pamiętać o wnikliwej weryfikacji historii kredytowej i finansowej, a dodatkowo stanu majątkowego członków zarządu i wspólników. Bardzo często będzie także wymagane dodatkowe poręczenie na wypadek niewypłacalności.

Leasing dla nowych firm – czy warto?

Leasing to dobry sposób na rozwój biznesu, który dopiero rozpoczął swoją działalność. Płatność w ratach miesięcznych pozwala na jednoczesne korzystanie z wybranego przedmiotu umowy i wygodne rozłożenie wydatków, bez ryzyka nadwyrężenia firmowego budżetu. Ratę finansowania można łatwo obliczyć w kalkulatorze leasingu. Wystarczy wybrać preferowany przedmiot, rok produkcji i wartość netto. Następnie należy zaznaczyć okres finansowania, wysokość wpłaty wstępnej i wykupu końcowego. Algorytm obliczy koszty leasingu. Można także od razu wysłać prosty wniosek online i poznać wstępną decyzję.

Umowa leasingowa stwarza ponadto możliwość odniesienia szeregu zysków na gruncie opodatkowania, m.in. uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu miesięcznych opłat czy wpłaty wstępnej. Sprawdzisz je w kalkulatorze korzyści podatkowych.


Tagi: leasing dla nowych firm, leasing dla startupów

Data publikacji: 20/07/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

819

zła odpowiedź

797

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce