twitter
facebook

Leasing operacyjny a finansowy – jakie są między nimi różnice? Które finansowanie lepiej wybrać?

To grafika do tekstu o leasingu operacyjnego i finansowego

Leasing operacyjny i finansowy to podobne do siebie formy finansowania środków trwałych. Wybór danej opcji zależy od przyszłego leasingobiorcy, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób działają i czym się od siebie różnią. Oto porównanie najważniejszych cech między leasingiem operacyjnym a finansowym.

Spis treści:

1. Leasing inwestycyjny – na czym polega?

2. Co to jest leasing operacyjny?

3. Leasing operacyjny a finansowy – różnice

4. Czas trwania umowy i wykup przedmiotu leasingu

5. Księgowanie i podatek

6. Leasing operacyjny – wady i zalety

7. Plusy i minusy leasingu kapitałowego (finansowego)

8. Leasing operacyjny a finansowy – który wybrać?

Na czym polega leasing finansowy?

Typ finansowy (inaczej kapitałowy lub inwestycyjny) to zdecydowanie rzadziej wybierany rodzaj leasingu. Polega na przekazaniu przez leasingodawcę określonego przedmiotu umowy leasingobiorcy w zamian za miesięczne opłaty. Sama rata dzieli się na dwie części – kapitałową i odsetkową. 

W leasingu finansowym amortyzacja środków trwałych leży po stronie korzystającego. Warto także wiedzieć, że w tym przypadku należy opłacić podatek VAT w całości, razem z pierwszą ratą. Co ciekawe, charakterystyczny dla leasingu wykup tutaj nie występuje. Po zapłaceniu ostatniej raty umowa ulega zakończeniu, a sam przedmiot funkcjonuje jako składnik majątku firmy.

Co to jest leasing operacyjny?

Ogólna zasada działania leasingu operacyjnego jest taka sama, jak w przypadku poprzedniego typu – przedsiębiorca otrzymuje dany sprzęt, środek transportu itp. w zamian za raty leasingowe, ale bez przeniesienia prawa własności na korzystającego. Amortyzacją leasingu operacyjnego zajmuje się leasingodawca.

Wraz z końcem umowy leasingobiorca może dokonać wykupu przedmiotu umowy, którego wysokość zależy m.in. od wartości wkładu własnego (opłaty początkowej). Dopiero wtedy sprzęt staje się własnością korzystającego. Leasing operacyjny to najczęściej wybierana forma finansowania tego typu. Warto także wiedzieć, że obejmuje zwykle pojazdy. Mowa tu przede wszystkim o leasingu samochodów osobowych i dostawczych.

Leasing finansowy a operacyjny – czym się od siebie różnią?

Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym obejmują wiele cech umowy każdego z tych rodzajów finansowania. Dodatkowo należy także uwzględnić kwestie prawne i podatkowe. Chodzi tu m.in. o aspekty związane z:

  • podatkiem VAT,

  • czasem trwania umowy,

  • wykupem,

  • amortyzacji,

  • celu finansowania,

  • kosztem uzyskania przychodu.

W tabeli poniżej znajdują się dane, które pozwalają porównać najważniejsze cechy leasingu operacyjnego i finansowego.

Cecha

Leasing finansowy

Leasing operacyjny

Podatek VAT

  • opłacony w całości wraz z pierwszą ratą leasingową

  • doliczany do rat finansowania

Możliwość wykupu

  • po spłaceniu ostatniej raty przedmiot staje się własnością leasingobiorcy

  • zależna od okresu wykupu i stawki amortyzacji

  • wykup jest opcjonalny

Czas trwania umowy

  • brak ograniczeń prawnych 

  • zwykle minimum 6 miesięcy

  • dłuższy niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu 

Koszty uzyskania przychodu

  • odpisy amortyzacyjne,

  • część odsetkowa rat

  • wkład własny (opłata wstępna)

  • rata leasingowa

Amortyzacja

  • po stronie leasingobiorcy

  • po stronie leasingodawcy

Cel finansowania

  • zakup i użytkowanie środka trwałego

  • używanie środka trwałego przez okres umowy

  • używanie środka trwałego i wykup po zakończeniu umowy

Leasing operacyjny a finansowy – czas trwania umowy i wykup przedmiotu leasingu

W przypadku leasingu operacyjnego określono minimalny czas trwania umowy. Zgodnie z przepisami, takie finansowanie trwa przez minimum 40 proc. okresu amortyzacji. Dla samochodów osobowych wynosi 24 miesiące, leasing maszyn i urządzeń to nawet 3 lub 4 lata, a nieruchomości 10 lat. Umowa leasingu auta może trwać nawet do 7 lat. 

Z kolei w leasingu finansowym nie ma ograniczeń prawnych w tym zakresie, choć przyjmuje się, że taka umowa powinna trwać przynajmniej 6 miesięcy. Maksymalny okres finansowania zależy od przedmiotu, najczęściej to 60 miesięcy, a niekiedy 84 miesiące.

Co z wykupem w leasingu? W odmianie operacyjnej nie jest obowiązkowy, a jego wysokość może być bardzo niska. Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wybiorą finansowanie z wysokim lub niskim wykupem. Jego wartość zależy m.in. od czasu trwania umowy i wkładu własnego. Dla leasingu finansowego ta kwestia jest jednoznaczna – po uregulowaniu ostatniej raty przedmiot staje się własnością leasingobiorcy. Końcowa płatność niekiedy jest bardzo niska.

Leasing operacyjny a finansowy – księgowanie i podatek

Kolejna kwestia dotyczy księgowania oraz podatku. W leasingu operacyjnym, po rozpoczęciu umowy finansowania, przedmiot pozostaje środkiem trwałym leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Z tego względu leasingobiorca nie może traktować ich jako koszt uzyskania przychodu. Z drugiej strony taka możliwość istnieje w przypadku rat, włącznie z opłatami manipulacyjnymi i prowizjami oraz kosztów eksploatacyjnych, np. na paliwo. Trzeba jednak pamiętać o limicie w wysokości 75% na te ostatnie wydatki  przy użytkowaniu auta do celów mieszanych. W leasingu operacyjnym do kosztów wlicza się także opłatę wstępną w momencie jej poniesienia. Podatek VAT nalicza się w tym przypadku od każdej raty osobno.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w leasingu finansowym. Do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorca może zaliczyć odpisy, ponieważ przedmiot znajduje się w ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy. Jeśli chodzi o raty, w tym przypadku możliwe jest wliczenie do KUP jedynie części odsetkowej. Niestety, opłata początkowa nie może być wrzucona do kosztów. Podatek VAT nie jest rozkładany na części, a naliczany w całości razem z pierwszą ratą. Warto wiedzieć, że taki leasing traktowany jest jako dostawa towarów, więc opodatkowanie obejmuje wartość środka trwałego, a nie opłat miesięcznych. Stwarza to możliwość odniesienia większych korzyści podatkowych, np. w leasingu sprzętu medycznego.

Wady i zalety leasingu operacyjnego

Leasing operacyjny to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców jeszcze rozwijających własną firmę i jako forma finansowania samochodów osobowych. Największą zaletą jest brak naliczenia pełnego VAT, co gwarantuje wygodne rozłożenie podatku i łatwiejsze zachowanie płynności finansowej. Dodatkowo nie wymaga dużego zaangażowania własnych środków i pozostawia pewną dowolność w kwestii wykupu. 

Jako wadę można tu traktować ustalone minimalne okresy trwania takich umów oraz wcześniej wspomniana konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty, aby przedmiot stał się własnością leasingobiorcy. 

Sprawdź też: Leasing czy wynajem długoterminowy – co jest lepsze?

Plusy i minusy leasingu finansowego

Leasing finansowy powinni wybrać przedsiębiorcy, dla których naliczenie VAT od całości przedmiotu nie będzie stanowiło większego problemu – ta cecha może być zarówno zaletą, jak i wadą.

Za tą formą finansowania przemawia kwestia związana z samą stawką opodatkowania, która może być niezwykle korzystna w zależności od leasingowanego sprzętu. Wynika to z faktu traktowania leasingu finansowego jako dostawy towarów i usług. Zaletą może być także krótki okres umowy i jednorazowa amortyzacja przy spełnieniu określonych warunków. Leasingobiorców może jednak zniechęcić brak możliwości zaliczenia wkładu własnego do kosztów uzyskania przychodu.

Może Cię zainteresować: Ubezpieczenie GAP w leasingu – na czym polega?

Leasing operacyjny a finansowy – podsumowanie

Leasing operacyjny najlepiej sprawdzi się w przypadku finansowania samochodów. Pozwala uniknąć naliczenia całości VAT, jak ma to miejsce w przypadku leasingu finansowego. To także dobre wyjście, jeśli przedsiębiorca planuje skorzystanie z finansowania z wysokim wkładem własnym, ponieważ można zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu. Z drugiej strony leasing finansowy zapewnia niekiedy niższy podatek VAT, czy amortyzację jednorazową. To także dobre wyjście dla dużych przedsiębiorstw i przy leasingu samochodów używanych.

Jaki leasing wybrać - operacyjny czy finansowy? Przede wszystkim zależy to od sytuacji przedsiębiorcy, rodzaju prowadzonej działalności i przedmiotu, jaki chcemy wziąć w leasing. W niektórych przypadkach leasing operacyjny będzie bardziej opłacalny, a w jeszcze innych finansowy.

Oblicz wygodnie ratę leasingu w kalkulatorze leasingowym

Tagi: leasing operacyjny a finansowy

Data publikacji: 15/07/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

897

zła odpowiedź

864

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce