twitter
facebook

Co to jest leasing zwrotny i czy warto skorzystać z takiego finansowania?

Uścisk dłoni umowa leasingu zwrotnego

Leasing zwrotny to specyficzna forma finansowania, która jest w pewnym stopniu podobna do odwróconego kredytu hipotecznego, choć nie obejmuje tylko nieruchomości. W określonych przypadkach stanowi dobry sposób na poprawienie sytuacji danego przedsiębiorstwa czy zachowanie płynności finansowej. Co  trzeba wiedzieć o leasingu zwrotnym i kto może skorzystać na tym rozwiązaniu?

Nawigacja:

Leasing zwrotny – co to jest i jak działa?

Choć główne rodzaje leasingu obecne na polskim rynku to warianty operacyjny oraz finansowy, przedsiębiorcy mogą także skorzystać z innej formy finansowania, jaką jest leasing zwrotny. W tym przypadku leasingobiorca pełni podwójną rolę, ponieważ jest jednocześnie dostawcą i odbiorcą umowy leasingowej. Firma sprzedaje leasingodawcy dany przedmiot, a następnie obejmuje go finansowaniem.

Przedsiębiorca otrzymuje ustaloną kwotę za dany sprzęt i nadal z niego korzysta, w zamian za miesięczne raty. Przykładowo: firma X sprzedaje leasingodawcy auto, a następnie finansuje go na w formie leasingu samochodu. Co ważne, leasing zwrotny może mieć zarówno formę leasingu operacyjnego, jak i finansowego.

Po spłaceniu ostatniej raty, leasingodawca może wykupić przedmiot umowy lub staje się on ponownie jego własnością po uregulowaniu ostatniej transzy. Kwestia samego wykupu wynika z różnic między leasingiem operacyjnym a finansowym w formie zwrotnej.

Co można wziąć w leasing zwrotny?

Przedmiotem umowy leasingu zwrotnego mogą być takie przedmioty, które są traktowane jako środki trwałe i mogą być objęte amortyzacją. Są to m.in.:

  • samochody osobowe,

  • pojazdy ciężarowe, dostawcze, specjalistyczne,

  • maszyny, np. rolnicze, przemysłowe,

  • urządzenia,

  • nieruchomości.

Dla umowy leasingu zwrotnego znaczenie ma nie wartość przedmiotu ujęta w księgach, ale ta na dzień podpisania umowy. Wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy. Znaczenie ma także wiek przedmiotu umowy oraz wielkość rynku wtórnego. 

Jednym z ważniejszych wymagań umożliwiających skorzystanie z leasingu zwrotnego jest brak zastawów na leasingowanym środku trwałym. Z drugiej strony istnieje wyjątek od tej reguły, gdy zastawnikiem jest bank a leasingodawcą firma będąca własnością tej instytucji finansowej.

Człowiek pracuje przy maszynie w leasingu zwrotnym

Koszt uzyskania przychodu a leasing zwrotny

Kwestia możliwości wrzucenia w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych z tym finansowaniem zależy w dużej mierze od jego wariantu. Przy leasingu zwrotnym finansowym przedsiębiorca może uwzględnić dokonane odpisy amortyzacyjne, także w przypadku przedmiotów, które zostały już w całości zamortyzowane. Przepisy umożliwiają wykonanie ponownej amortyzacji o wysokości odpowiadającej wartości ustalonej przez rzeczoznawcę. Oczywiście do kosztów można też zaliczyć raty leasingowe, ale tylko w części odsetkowej.

W przypadku leasingu zwrotnego operacyjnego przedsiębiorcy mają możliwość wliczenia do kosztów uzyskania przychodu rat leasingowych w całości oraz czynsz inicjalny.

Sprawdź też: Ubezpieczenie GAP w leasingu – na czym polega?

Leasing zwrotny – komu się opłaci?

Skorzystanie z leasingu zwrotnego umożliwia znaczną poprawę sytuacji danego przedsiębiorstwa i pozwala utrzymać odpowiednią płynność finansową. Przedsiębiorcy często wykorzystują tę formę finansowania jako narzędzie pozwalające uzyskać środki na inwestycje, zamiast np. kredytu dla firm. Sprzedają dany przedmiot i obejmują go leasingiem, aby móc kupić nowy sprzęt, maszynę lub pojazd. 

Leasing zwrotny jest także opłacalny, gdy zachodzi konieczność poprawy struktury bilansowej firmy. Przedsiębiorca w takiej sytuacji przeznacza otrzymane środki na spłatę innych zobowiązań. 

Tego typu finansowanie przydaje się również w przypadku zakupu przez firmę środka trwałego po cenie dużo niższej niż rynkowa. Dzięki temu, po ustaleniu wartości przez rzeczoznawcę, sprzedaż przedmiotu firmie leasingowej może zwrócić koszty poniesionych wydatków lub nawet przynieść dodatkowy zysk.

Leasing zwrotny – podsumowanie

Leasing zwrotny to finansowanie stwarzające możliwość pozyskania dodatkowych środków na inwestycje, spłatę obecnych zobowiązań czy poprawę płynności finansowej firmy i jednoczesne dalsze korzystanie z leasingowanego przedmiotu. Może występować zarówno w formie operacyjnej i finansowej, co pozwala na dopasowanie warunków umowy do preferencji i możliwości przedsiębiorcy. 

Co ważne, przedmiotem leasingu zwrotnego będzie zarówno pojazd, nieruchomość, jak i maszyna rolnicza czy przemysłowa – wszystko, co jest środkiem trwałym i może być amortyzowane.

 

SPRAWDŹ OFERTĘ LEASINGU ZWROTNEGO

 

Tagi: leasing zwrotny, leasing zwrotny co to jest, leasing zwrotny czy się opłaca

Data publikacji: 16/07/2021

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1000

zła odpowiedź

964

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

799 350 537

biuro@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce